Když cestujete exotikou nebo známou evropskou zemí a po příjezdu zjistíte, že vámi rezervovaný hotel – jakkoli se na fotce jeví luxusně – obrovsky zklamal, celkový zážitek z výletu se vám možná dost zakalí. I proto je dobré číst recenze nebo – pokud se vypravíte třeba do Indie, Botswany či Kanady – si projít moje tipy na deset hotelů, které mi loni poskytly mimořádný zážitek.

Jako profesionál, který píše o cestování, jsem za posledních víc než 20 let procestoval pěknou řádku míst a ročně jsem bydlel na 75 až 100 místech. Ručím tak za to, že s těmihle hotely neuděláte chybu.


 Zarafa, Botswana

ZarafaTent

Ultraekologické luxusní safari letovisko je možná nejlíp střeženým africkým tajemstvím, pokud jde o destinace. Botswana nedávno zavedla přísnější a lépe hlídané standardy na všechno od bezpečnosti potravin po dopad na ekosystém. A to z ní udělalo ten nejlepší cíl pro safari na celém černém kontinentu.

Zarafa, otevřená v roce 2008, je ovšem z botswanských středisek nejlepší. Areál má jen čtyři „stany“, každý velký jako dům, mají bazén, dřevěné terasy, venkovní sprchy, veškerý luxus, jaký si umíte představit. V každém stanu je bar se starožitnými truhlami plnými pochoutek jako osmnáctiletá whisky Glenfiddich.

Mnohá střediska půjčují dalekohledy, ale v Zafaře jsem dostal dalekohled Swarowski, nejkrásnější, jaký jsem si kdy půjčil. Nabízí palety s barvami pro začínající umělce, ranní donášku kávy, abyste si nemuseli vařit sami, hi-tech větrák k ochlazení postele chráněné moskytiérou a tou největší vymožeností je foťák – každý stan má k dispozici profesionální set, tělo fotoaparátu je Canon 5D a objektivy nejvyšší kvality Canon 28-135 mm a 100-400 mm, optika v hodnotě čtyři až pět tisíc dolarů. Na konci pobytu vám zkopírují fotky na paměťovou kartu, abyste si je mohli vzít domů. Land Cruisery, kterými se tu jezdí, jsou vybaveny stabilizátory pro fotografické přístroje a zásuvkami pro nabíjení.

Ne náhodou je Zarafa nejopulentnějším z areálů, které dohromady tvoří Great Plains Conservation, společnost pro udržitelnou turistiku, kterou založili Dereck a Beverly Joubertovi, světově uznávaní fotografové a kameramani divoké přírody a místní průzkumníci National Geographic. Oba jsou nositeli mnoha ocenění a natočili zde některé z nejpopulárnějších dokumentů Nat Geo, třeba Věční nepřátelé: Lvi a hyeny. Nositelé pěti cen Emmy a cen Peabody a World Ecology Award postavili všechny areály mimořádně ekologicky uvědoměle a nedávno zahájili program vypouštění nosorožců do přírody tak, aby byli chráněni před pytláky.

Zarafa patří mezi tři malé areály sdílející nezkaženou, 1295 km čtverečních rozsáhlou rezervaci Selinda, takže zřídka potkáte víc než jeden vůz. V oblasti je hodně lvů a levhartů a je to jedno z nejlepších míst, kde můžete v Africe narazit na psy hyenovité, hejna divokého ptactva a stáda slonů. Zvířata za vámi přijdou až ke stanu. Slony a prasata bradavičnatá jsem měl před dveřmi pořád a každý den jsem pozoroval safari – z postele nebo od bazénu.


 Wynn/Encore, Las Vegas

wynn-kobe-vegas

Wynn je uzavřenější než ostatní hotely na Stripu, což je část bulváru Las Vegas, a je první volbou pro hosty, kteří město znají a necítí potřebu vyrážet na procházky. Hotelový areál je oblast se zařízeními přímo napěchovanými hvězdičkami Forbesu. Nejvíc je jich 60 pod jednou střechou včetně bezprecedentních pěti hvězdiček (pro dva hotely a dvoje lázně) a čtyř hvězdiček (dva hotely, osm restaurací).

Je tu jediné hráčské středisko ve městě s vlastním golfovým klubem, což je obrovská výhoda. Jeho rozpustilý design má na svědomí vyhlášený architekt Tom Fazio a klub funguje ve stylu luxusního venkovského klubu, k němuž patří šatnář v bílých rukavičkách, a péče o každého hosta včetně možnosti pronájmu bot ve dvou barevných verzích, aby se určitě hodily k jakémukoliv oblečení.

Wynn má i na lasvegaské standardy nadprůměrné možnosti stravování. Bezchybná je japonská kuchyně, mořské plody a steaky, jedno z nejlepších a nejluxusnějších studených občerstvení na Stripu a zdaleka nejlepší japonský hovězí program v USA. Je tu jedna ze tří amerických restaurací, které mají právo podávat proslulé hovězí maso z Kóbe – jinak hojně falšované – a další regionální japonské speciality z červeného masa. Už jen proto sem musí zajít každý milovník steaků.

Podobně vypadá jejich program exotických humrů – můžete si vybrat pokrmy, o kterých neslyšeli ani ti největší labužníci, od skotského modrého přes vzácného Juana Fernandeze až po marocké růžové humry.

Wynn a Encore jsou sesterské hotely vedle sebe, každý se spektakulárními lázněmi, které se řadí k nejlepším v USA, a každý obsahuje menší luxusnější hotel v hotelu nazvaný Tower Suites, jenž má oddělenou soukromou lobby a recepci a další luxusní vymoženosti.


 Big Cypress Lodge, Memphis, Tennessee

Bass Pro Pyramid Big Cypress lodge

Bydlet v hotelu postaveném v budově bývalého sportovního stadionu, navíc v takovém jako Big Cypress Lodge, je tak bizarní a neobvyklý zážitek, že jej nelze vynechat. Memphiská pyramida byla postavena v roce 1991 jako sportovní stadion a je šestou největší pyramidou na světě. Kdysi hostila Grizzlye z NBA, ale od roku 2004 byla prázdná a chátrala.

Její potenciál rozpoznal Johnny Morris, majitel a zakladatel řetězce s vybavením pro lov a rybolov Bass Pro Shops a jeden z nejbohatších Američanů. Morris, přezdívaný kvůli svým obrovským, tematicky zdobeným a interaktivním obchodům Walt Disney maloobchodu, už provozuje hotel Big Cedar Lodge v Missouri. Za přeměnu pyramidy do obřího obchodu, turistické atrakce a moderního malého hotelu butikového typu utratil víc než 190 milionů dolarů. Výsledek je neskutečný.

Pyramida teď hostí ohromný obchod Bass Pro včetně vodní plochy a vnitřní loděnice, bowling, střelnici, terče pro lučištníky, restaurace a hotel. Všechno propojuje umělý cypřišový „močál“ s 227 hektolitry vody a vodními atrakcemi, dvěma tisíci ryb a aligátorů a věrně zpodobněnými umělými cypřiši vysokými 30 metrů, které „rostou“ na polštářích falešného španělského mechu. Všechno spojují mosty pro pěší. Uprostřed Morris instaloval nejvyšší volně stojící výtah na světě, který vede do nové střešní restaurace s venkovní terasou a vyhlídkou na Mississippi.

Pokoje hotelu Big Cypress Lodge vypadají jako venkovské chatky, některé na pilotech, s výhledem na močál a obchodní prostory s balkony vybavenými houpacími křesly. Snadno zapomenete, že jste vlastně uvnitř. Hotelový design kopíruje druhý Morrisův hotel Big Cedar Lodge, takže pokoje mají ručně otesávané trámy, nepravé krby, spousty vycpaných zvířat, předimenzované vířivky, velké sprchy, kávovary a velkorysý výběr pochutin.


 Ritz-Carlton, jezero Tahoe, Kalifornie

tahoe

Jeden ze dvou „lyžařských“ hotelů Ritz-Carlton v Kanadě stojí v horském středisku Northstar California. Z tuctu areálů kolem jezera Tahoe je to ten nejluxusnější a nejvhodnější pro rodiny s dětmi. Kromě lázní a půjčovny lyží nabízí i méně obvyklé služby jako vycházky na sněžnicích při úplňku, geocaching nebo pozorování oblohy s astronomem.

Zatímco Northstar je oblíbená lyžařská destinace, Tahoe je spíš letovisko, proto Ritz-Carlton v místě nabízí i možnosti vycházek či jízdy na horských kolech, výpravy na kajaku, přístup ke golfovému hřišti Jack Niklaus, rybaření na mušku a vlastní velkolepý bazén s možností pronájmu chatek.

Hotelová jídelna Manzanita patří mezi nejlepší místní. Je přísně zaměřena na sezonní produkty a má interaktivní ochutnávkový bar. Northstar California mívá nejvyšší sněhovou pokrývku v okolí a dá se na ni spolehnout i mimo sezonu. I když je tu hodně černých sjezdovek, chybějí tu extrémní terény, takže má pověst rodinné destinace a nejezdí sem agresivní lyžaři ani snowboardisté.


 Oberoi, Indie

Oberoi-Rajvilas-Jaipur

Chcete-li zažít čistě luxusní ubytování, pak mou nejlepší loňskou zkušeností byl výlet do Indie, kde jsem se důvěrně seznámil se třemi úžasnými hotelovými značkami srovnatelnými i se známějšími jmény jako Four Seasons, Ritz-Carlton a Peninsula. Největší zážitek mi připravil Oberoi, směsice moderního městského hotelu a areálu inspirovaného fantasy.

Oberoi Vanyavilas, „stanové“ safari středisko, sousedí s národním parkem Ranthambore známým svými bengálskými tygry a Vanyavillas lze bez obav srovnat s nejfajnovějšími safari středisky v JAR – a to už něco znamená. Úžasný Oberoi Jaipur je zase areál inspirovaný domovem majitele společnosti, pečlivě zrestaurovaná, tři století stará královská pevnost. Hlavní budova hostí recepci a lobby a obklopují ji volně stojící „stanové“ vily na 14 hektarech, které připomínají luxusní stanová městečka vystavěná předtím, než měla dorazit královská karavana. „Stany“ nemají plátno, místo něj jsou rozlehlé vily s mramorovými vanami a sprchami.

Modernější městský hotel je Oberoi v Dillí. Oberoi si školí vlastní personál včetně kuchařů. Jednou jsem nechal v areálu otevřený laptop, a když jsem se vrátil, ležela vedle něj utěrka z mikrovlákna na čištění obrazovek. Podruhé si pamatuji, jak mi v hotelu úhledně svázali kabely od nabíječek k iPhonu a iPadu. Když jsem večeřel v Oberoi Dillí, přinesl mi číšník kožené desky plné anglickojazyčných novin a časopisů. Osamělý cestovatel se tak díky ochotnému a přátelskému personálu cítí vítán. Mimochodem, čtenáři cestovatelského magazínu Condé Nast Traveler zařadili čtyři různé hotely Oberoi mezi 15 nejlepších hotelů na světě a čtyři nejlepší v Asii, která má vůbec největší sbírku luxusních hotelů.


 Taj Hotels

Taj-LakePalace

Další úžasný indický řetězec, Taj, je jen o chlup méně stylový než Oberoi a pořád na vrcholové úrovni luxusních hotelových značek a díky globálnímu dosahu a americké přítomnosti je známější i americkým cestovatelům. Kromě skvělého Taj Rambagh Palace v indickém Džajpuru jsem letos bydlel i v pohádkovém Taj Cape Town, turisticky nejpřitažlivějším městě Jihoafrické republiky. A nikde – od recepce až po pokoje, od opulentních lázní po klasickou hospodu s výběrem místních silných piv – nikdo nelitoval námahy, aby nabídl klientům něco lepšího než obvyklou úroveň luxusního hotelu vhodnou pro všechny typy cestovatelů, umírněnou a staromódní.

Rodinná značka Taj patří do skupiny Tata, jednoho z největších indických konglomerátů, který vlastní jak Jaguar, tak Land Rover. Nepřekvapí tak, že hotel poskytuje dopravu ve svých jaguarech a Land Roverech. Největší atrakcí města je živé nábřeží a jeho okolí, takže jsem se tam nechal vysadit s tím, že zavolám, až se budu chtít vracet. A když jsem o pár hodin později volal, přijel můj řidič za pět minut – další bezchybná zkušenost se značkou Taj.


 Leela Delhi, Indie

LeelaDehliPorteCochere

Leela je menší luxusní indická značka a její vlajková loď, hotel v Dillí, byl jednoduše úžasný. Místní stravovací přístup je trochu ve stylu Las Vegas – dovoz nejznámějších pochoutek, které jinak v Indii neexistují, včetně chrámu sushi Megu a jediné restaurace ze skupiny Le Cirque v Asii. Poznávacím znamením Leely je soukromé klubové patro s koktejly, zákusky a službou domovníka, které značka poskytuje všude.

Leela Delhi je nejméně na stejné úrovni s dalšími moderními městskými pětihvězdičkovými hotely v Indii, ale skoro nikdo v USA ji nezná. Leelu založil v roce 1987 Captain Krishnan Nair, podnikatel v textilním a módním průmyslu, což je vidět na opulentní výzdobě a drahých látkách na každém kroku. Leela provozuje jen osm hotelů, všechny v Indii (čtyři další se rekonstruují). Pojedete-li do Dillí, nemůžete se ubytovat lépe.


 The Crawford, Denver

Crawford-Adam-Ripplinger-Lobby

Hotel v nádražní budově – zní to sice bláznivě, ale The Crawford je báječný model pro generaci menších butikových hotelů útulnějšího typu. Nádražní budova Union Station je stará 120 let a její přestavba na hotel je triumf architektury a designu. Hlavní čekárna teď slouží jako hotelová lobby. V každém klenutém vchodu, který halu obklopuje a kudy se kdysi chodilo k vlakům, je bar, restaurace, kavárna nebo obchod. Pokoje pro hosty jsou po obou horních stranách haly s téměř dvacetimetrovým atriem.

Bary a restaurace patří k hotelu, ale vypadají, jako by fungovaly samostatně, což patří k modernímu městskému konceptu jídelní haly, která láká místní i turisty. Společná veřejná oblast je plná křesílek, pohodlných pohovek a židliček a dlouhých stolů s wi-fi zdarma a obslužným barem. Můžete se tu poflakovat, objednávat si jídlo a pití z různých zařízení současně. Lidé tu pracují, čtou, hrají si, jedí a pijí a procházejí se.

Hotel má 112 pokojů rozdělených do tří stylů: Pullman ve stylu vlakového art deco, Classic, což jsou typičtější luxusní hotelové pokoje s viktoriánským nádechem, a horní Lofty s přiznanými dřevěnými trámy a klenutými stropy. Obraz doplňují velké mramorové sprchy a vychytávky jako prvotřídní koupelnová kosmetika Bigelow, rychlé wi-fi zdarma, Nespresso kávovary a iPady mini s informacemi pro turisty. V hotelu visí stovky uměleckých děl znázorňujících americký Západ. Hotelový vůz je samozřejmě Tesla a jediný velký nedostatek je ten, že lázně jsou až dva bloky odsud v sesterském hotelu.


 Ritz-Carlton Montreal

RCMontreal

Kdysi největší hotel v Montrealu se v roce 2008 na čtyři roky uzavřel. Po rekonstrukci za 150 milionů dolarů je lepší než kdy jindy, má méně – a lepších – pokojů, jediný Dom Perignon bar v Kanadě a novou restauraci Maison Boulud s šéfkuchařem Danielem Bouludem. Čtenáři časopisu Travel + Leisure jej zvolili nejlepším hotelem v Kanadě. V roce 2015 taky získal osm hvězdiček Forbesu – čtyři za hotel a čtyři za jídelnu.

Pokoje jsou i na luxusní hotel skvělé se spoustou technologických vychytávek. Automatizované závěsy i rolety skvěle zatemňují, všude je spousta zásuvek a USB portů. A nejlepší je velká luxusní koupelna s vyhřívanou podlahou, ohromným sprchovým koutem, oddělenou vanou, podlahovými světly s detektorem pohybu, když potřebujete v noci do koupeny, a skvělou, plně automatizovanou japonskou toaletou, kterou mimo nejlepší japonské hotely stěží najdete.

Pobyt nabízí všechny vychytávky, které od luxusního hotelu čekáte. Rychlé wi-fi i čištění bot zdarma, kvalitní povlečení, doprava, polštářové menu pro alergiky nebo milovníky neobvyklých polštářů a kvalitní koupelnové vybavení. I v personálu Ritz-Carlton Montreal vyniká.

Polovina původní nemovitosti se změnila v rezidence s odděleným vchodem. Hotel je tedy menší, než vypadá. Má 98 pokojů a 31 apartmá, prostě městský hotel butikového stylu, ale se zázemím velkého hotelu. Uvaděči a recepční si vás pamatují a máte z nich pocit, že se vracíte domů – což je pro hotel ten nejtěžší úkol.


 The Landing, South Lake Tahoe, Kanada a Nevada

Landing-RoomBath

South Lake Tahoe láká turisty celý rok. Je to největší město v jezerní oblasti, je to středisko herního průmyslu, golfu a lyžování. Chybělo mu ale luxusní ubytování, a The Landing je tak vítaným přírůstkem. Nezávislý butikový hotel (77 pokojů) je srdeční záležitostí páru z jižní Kalifornie, zcestovalé dvojice s řeckými kořeny. The Landing odráží to, co jeho vlastníci milují na jiných hotelích a je jasné, že mají dobrý vkus. Máte z něj domácký pocit, je tu spoustu vybraného umění a čerstvých květin a neokázalá recepce každého hosta vítá sektem.

Pohádkové pokoje mají právě tolik místní venkovské estetiky, abyste nezapomněli, kde jste. Ale pozor, žádný kýč – přiznané dřevo, kámen kolem plynového krbu, historické lyžařské plakáty z Evropy a knihovna plná klasiky. Většina pokojů má terasu, mnohé mají výhled na jezero, bary, kávovary, wifi zdarma a spousta zásuvek. Ústředním bodem jsou působivé koupelny s vanou a obrovskými sprchami s párou. Koupelnová kosmetika je L´Occitane, toalety jsou vyhřívané, podlahové topení se dá tlumit a termostatem se pyšní i věšák na ručníky.

Hlavně díky personálu je ovšem The Landing tím, čím je. Zdejší luxus je nenápadný, tak, jak to sluší malé plážové oblasti ve velmi uvolněné komunitě. Když jsem zašel do baru s místním, který tu byl kdysi před několika měsíci, barman si pamatoval, co tehdy pil. Když jsem se jindy vyptával na rozlévaná vína, nabídl mi jiný barman velkorysou ochutnávku. V The Landing jsem se opravdu cítil jako host.

Maria Elia, šéfkuchařka řeckého původu, známá hlavně ve Velké Británii, vytvořila menu a působila tu jako konzultantka. Výsledek je skvostný – moderní kalifornská kuchyně se středoevropským nádechem, která plně využívá čerstvé sezonní plodiny a kvalitní mořské plody (skvělá grilovaná chobotnice!). Rozsáhlý vinný lístek má velkou řeckou sekci a několik rozlévaných řeckých vín, což jinde v South Lake Tahoe nenajdete. Mimořádná pozornost se tu věnuje detailu.

Oblast je ale taky výhodná pro lyžařské ubytování s rozsahem od 200 do 300 dolarů (když vrcholí letní sezona, je to až 700 dolarů). Je tu lyžárna a shuttle na jízdy do Heavenly, největšího a nejvyššího lyžařského střediska v Tahoe. The Landing má malé lázně a salon, dobře vybavenou posilovnu, soukromou pláž, bazén a jezerní venkovní zahrádku s barem a restaurací využitelnou celý rok. Jestli se vypravíte do South Lake Tahoe, neměli byste bydlet nikde jinde.