Obdarovávat ty, kteří už mají vše, bývá náročné, ale jedlým dárkem zpravidla nic nezkazíte. Ten vlastnoručně vyrobený má kromě citové hodnoty i tu výhodu, že najednou připravíte víc kusů, a můžete tak obdarovat i další důležité osoby (tedy například sami sebe).
Recept na chilli olej se sečuánským pepřem jsem původně sepsala pro mou Chilli kuchařku, ale před Vánoci si zaslouží oprášit, protože poslouží jako rychlý, lahodný a poměrně originální jedlý dárek. Sečuánský pepř má lehce znecitlivující účinky, takže klasickou (a trochu předvídatelnou) pálivost přidaných chilli vloček posouvá do úplně jiných (a o to ďábelštějších!) končin. Přidejte spoustu voňavého koření a kvalitní olej, a téměř bez práce vám vznikne tekutina, kterou si budete chtít lít na každé asijsky laděné jídlo. Pálivost ovšem nemusí být s ohledem na množství použitého chilli nijak závratná, takže ho uvítají i citlivější povahy.
Kde koupit sečuánský pepř? Pepř, kardamom a dobré chilli seženete na internetu, v některých asijských potravinách, v pražské Sapě a na jistotu v kvalitních kořenářstvích.
Domácí chilli olej se sečuánským pepřem
Potřebujete:
- 1,5 hrnku oleje (arašídový, řepkový, sójový)
- 3 lžíce sečuánského pepře
- 3 stroužky česneku
- 1 velký svitek skořice
- 3 hvězdičky badyánu
- 2 bobkové listy
- 14 hřebíčků
- 2 plátky čerstvého zázvoru
- 3 tobolky kardamomu
- 1,5 lžičky soli
- 3/4 hrnku chilli vloček (nebo méně)
Postup
- Sečuánský pepř (množství upravte dle jeho síly a kvality) v hmoždíři trochu nadrťte. Česnek oloupejte, ale nechte vcelku, jen ho trochu rozmáčkněte bokem nože, aby se uvolnily silice. V menším rendlíku zahřejte olej se vším kořením kromě chilli a soli, až se začnou tvořit bublinky.
- Teplotu stáhněte na minimum tak, aby se bublinky sice stále tvořily, ale koření nečernalo a nepálilo se, teplota by měla dosáhnout cca 115 °C. Takto prohřívejte hodinu, klidně i déle, koření se krásně rozvoní.
- Vmíchejte sůl a nechte ji rozpustit. Horký olej pak ihned sceďte do jiného rendlíku nebo ohnivzdorné misky, kam jste si připravili chilli. Pokud bylo vaše chilli dost suché a hezky zasyčelo, máte hotovo, pokud bylo trochu vlhké, a máte pocit, že olej dostatečně neochutilo, můžete ho ještě vrátit na plotnu a znovu krátce prohřát.
- Nechte vychladnout a rozdělte do vyvařených a vysušených lahviček. V chladu olej vydrží minimálně půl roku.
Trochu jiná pálivost
„Sečuánský pepř není pravým pepřem, respektive není plodem pepřovníku černého, ale jedná se o tobolky z keře žlutodřev peprný. Sečuánský pepř je jednou ze zásadních ingrediencí čínské, japonské či indické kuchyně, proto je hodně rozšířen pod lidovým názvem čínský či japonský pepř. V těchto regionech je oblíben pro svou citronovou vůni a trpce palčivou chuť. Ke kořenění je proto vhodné používat jen malé množství koření a před použitím ho zlehka 1 až 2 minuty na sucho opražit. Typické pro sečuánské pepře je po jejich ochutnání mírné brnění rtů a znecitlivění jazyka.“ vysvětluje Micheala Schneedorferová z kořenářství Království chuti.
Podle toho, jaký druh pepř použijete, bude variovat i chuť výsledného olejíčku: „Barva odráží lokalitu, kde sečuánský pepř roste. Nepálská varianta sečuánského pepře zvaná timut má hnědočernou barvu a sklízí se ručně v nadmořské výšce přes 2 000 m v Himalájích. Sečuánský pepř čínský je červený, indický sečuánský pepř je téměř černý. Barva zeleného sečuánského pepře je dílem jeho rané sklizně, kdy nestihne plně dozrát do červené barvy. Chuťově se drobně odlišuje. Je pro něj charakteristická jemně kořenitá chuť s intenzivními citrusovými tóny s grepovými nuancemi. “ dodává kořenářka.