Město proslavené králem obuvi Tomášem Baťou by rozhodně nemělo ujít vaší pozornosti. Teď na podzim hraje krásnými barvami, které se skvěle doplňují s místními proslulými cihlovými domy.
Zlín vzkvétá, ve městě přibývají zelená místa a druhá vlna jeho slávy na něj určitě čeká. Jedinečná atmosféra tohoto na stromy a funkcionalismus bohatého města nevšedně doplňuje šrumec v Baťových továrnách, kterým místní říkají bývalý Svit.
Mrakodrap, opravené i neopravené industriální budovy, parkoviště protnutá kolejemi a firmy sídlící na adresách dvacátá, čtyřicátá nebo šedesátá jako v New Yorku vás nadchnou.
Všechny budovy jsou tady podobně jako na Manhattanu postaveny v obdélníkové síti s čísly, díky čemuž je snadno najdete. Je to jednoduché, třeba budova 32 je druhá ve třetím sloupci a budova 64 je čtvrtá v šestém sloupci.
A právě v této budově 64 na ulici Šedesáté na dvou stech metrech čtverečních funguje už dva roky největší zlínská moderní kavárna Jedním tahem, ve které si budete připadat jako v Soho a rozhodně byste ji neměli minout. Vlastně byste v ní mohli návštěvou Zlína začít, má totiž ideální polohu po příjezdu z dálnice D1 od Prahy.
Výhledy do fabrik z obrovských oken, industriální čisté prostředí s nábytkem z březového dřeva na míru od architektonického studia 3P a stovky květin včetně šesti vzrostlých banánovníků, čtyř palem, tří obřích fíkusů, monster nebo kaktusů v šedých přepravkách, mezi kterými když budete sedět, přenesou vás za oceán.
Naopak zpět do středu Evropy vás vtáhnou snídaně a brunche složené s obložených bagelů, vajíček na různé způsoby s farmářských chlebem a jejich vlastním proslulým banánovým chlebíčkem. Vlastně se tady i výborně pracuje, čemuž dopomáhá výběrová káva od Rebelbean nebo The Naughty Dog.
Rodilý Zlíňan Antonín Tichý vybudoval tuhle cool kavárnu, protože mu ve Zlíně chybělo místo se skvělým kafem, ve kterém může zároveň pořádat nejrůznější happeningy a koncerty, k čemuž jsou prostory místního areálu takřka dokonalé. Dělá je dvakrát měsíčně a nevyhýbá se ani cimbálovce.
Až se pokocháte touhle newyorskou atmosférou, tady máte od Antonína tipy, co ve Zlíně musíte vidět:
Budova 21
Zlínský mrakodrap, ve kterém měl výtahovou kancelář Jan Antonín Baťa, nesmíte minout. Původní správní budova, z jejíhož vrcholu budete mít výhled na celý areál, byla s šestnácti patry ve své době druhá nejvyšší moderní budova Evropy.
Budovy 14 a 15
V Baťově institutu sídlícím ve dvou bývalých výrobních budovách najdete knihovnu, galerii, muzeum i designový obchod. Po celý rok jsou zde výstavy, festivaly, cestovatelské přednášky i stálé expozice s původní linkou na výrobu obuvi, stovky nejrůznějších bot a produktů od tkaniček po letadla.
Baťův památník
Překrásná nově zrekonstruovaná budova je skvost. V centru čisté prosklené budovy, která byla vystavěna jako památník, poté sloužila jako dům umění a dnes je opět památníkem, stojí replika letadla, ve kterém Tomáš Baťa tragicky zahynul.
Letná
Projděte si touhle chráněnou zahradní čtvrtí se stovkou baťovských domků. Je tu spousta romantických uliček a žádné ploty. Tyhle krásné domky se zahrádkou a typickou cihlovou fasádou byly dříve domovem dělníků pracujících v Baťových závodech.
Kongresové centrum od Evy Jiřičné
Jedenáct let stará a pořád nadčasová budova, ve které také sídlí Filharmonie Bohuslava Martinů, se inspirovala mikroogranismem. Postavila ji zlínská rodačka a architektka Eva Jiřičná. Mezi vším tím funkcionalismem příjemně osvěží.
Baťova vila
Vila postavená podle návrhu Jana Kotěry si během socialismu jako Dům pionýrů zažila své, pak ji ale získal v restituci Tomáš Baťa ml., který ji za milion dolarů zrekonstruoval. Dnes je sídlem Nadace Tomáše Bati a vy si ji můžete projít.