Začalo to přesně před 25 lety. Měsíc po naší sametové revoluci se v Americe na televizní stanici Fox začal vysílat jeden z nejkultovnějších animovaných seriálů všech dob, Simpsonovi. Hned první díl získal nominaci na cenu Emmy a zatím to nevypadá, že by měli jejich tvůrci v plánu končit. Recenze jsou pořád skvělé a televize Fox má licenci koupenou až do roku 2082.

Jedním z unikátů Simpsonů je hostování reálných postav. Některé se dokonce i samy nadabovaly, jiné mají zkomolená jména a dabují je jiní. Z Česka se mezi ně dostali zatím dva lidé – Markéta Irglová, která získala v roce 2007 Oscara za píseň Falling Slowly, a letos také brankář Petr Čech, který se setkal s Homerem coby rozhodčím, jako jeden z vybraných hráčů FC Chelsea. V roce 2010 získal seriál za 600 hostujících celebrit zápis v Guinessově knize rekordů.

Vedle stovek herců, producentů, sportovců nebo muzikantů jsou mezi nimi i významní podnikatelé. Kteří patří mezi nejbohatší lidi světa? Co v seriálu dělali? Jsou bohatší než pan Burns?

Bill Gates
Bill Gates, 79,8 mld. $
Zakladatel Microsoftu se v Simpsonech objevil zatím dvakrát a ani jednou se sám nedaboval. Poprvé to bylo v únoru 1998 v díle Ponorkobus (Das Bus), tedy tři měsíce před tím, než ministerstvo spravedlnosti podalo na Microsoft obvinění za monopolní postavení. Stalo se tak kvůli tomu, že Microsoft začal nabízet vlastní prohlížeč zdarma a konkurence (Netscape) proto padla.

V tomto díle Homer s nelibostí zjistil, že Ned Flanders vydělává na online byznysu, a rozhodl se to také zkusit. Založil dot-com firmu Compu-Global-Hyper-Mega-Net, kterou nakonec koupil Bill Gates. Přišel k Simpsonům domů a za slov “nezbohatnul jsem tím, že bych proplácel šeky” nechal místo zaplacení celou Homerovu kancelář zničit.

Podruhé se krátce objevil v díle Dědíme po dědovi (Loan-a Lisa) v říjnu 2010. V něm byl také nositel Nobelovy ceny míru Muhammad Junus nebo Mark Zuckerberg.

 

Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg, 32,9 mld. $
Zakladatele Facebooku si tvůrci Simpsonů pozvali na podzim 2010 do dílu Dědíme po dědovi (Loan-a Lisa) jen pár dní po premiéře filmu The Social Network, a osobně svou postavu nadaboval. Lisa v něm bere kamaráda Nelsona na podnikatelský veletrh, aby ho přesvědčila, že má dál studovat. Potkají se s Zuckerbergem, který si poté na facebooku změní status na “je šťastný, že poznal nové přátele”. Později si ho změní na “je v obrovské bolesti”, protože ho právě Lisa s Nelsonem omylem srazili na kolečkových bruslích.

 

 

Jeff Bezos
Jeff Bezos, 27,5 mld $
Největší koncentrace miliardářů byla v díle Burns a včely (The Burns and the Bees) v prosinci 2008. Pan Burns jede na výroční kemp dolarových miliardářů, kde se potkává s dalšími. Hrají spolu například Famfrpál z Harryho Pottera, při kterém jako terče používají Monu Lisu, Whistlerovu matku nebo Křik od Muncha. Mezi účastníky patří i Jeff Bezos, majitel Amazonu. Toho někdo při vyprávění strašidelného příběhu nařkne, že se počůral. Prý se ale jen polil jablečným džusem. Ačkoli nevystupuje v nejzářnější roli, sám svou postavu nadaboval.

 

 

Rupert Murdoch u Vočka
Rupert Murdoch, 14,2 mld. $
Mediální magnát Murdoch, který vlastní i stanici Fox, se v Simpsonech objevil několikrát. Simpsoni mají ve smlouvě, že jim nikdo nemůže zasahovat do obsahu a mohou si dělat legraci právě i z Foxu. Poprvé se Murdoch objevil v listopadu 1995 v díle Poslední šance Leváka Boba (Sideshow Bob’s Last Gleaming), kde byl za neupřesněný čin ve Springfieldského vězení, a mluvil o sobě jako o miliardářském tyranovi. Potkal se tam s Levákem Bobem, který byl proti televizím pro jejich nízkou úroveň a později vyhrožoval Springfieldu atomovou bombou, pokud se město jejího sledování nevzdá. Když se k reálnému Murdochovi dostalo, že jsou někteří lidé z firmy proti tomu, aby se v díle objevil, sám se za to postavil a v několika dalších se i osobně nadaboval.

 

 

Steve Jobs
Steve Jobs alias Steve Mobbs, 8,3 mld. $
Zakladatel Applu a Pixaru, který zemřel v roce 2011, se v Simpsonech objevil několikrát. Jeden vtip se objevil krátce po jeho úmrtí – „Jobs vynalezl iGhost (iDucha).“ Velkou roli získal v listopadu 2008 v díle Mypody a sousedi (Mypods and Boomsticks) jako excentrický Steve Mobbs, CEO firmy Mapples, který si neustále projíždí své jméno přes vyhledávač, aby viděl, jak mu roste počet výskytů. Bart žertem vyvolá dojem že Mobbs svoje zákazníky zesměšňuje a opovrhuje jimi, a že jdou veškeré zisky do Microsoftu, protože je Mobbs homosexuálem a partnerem Billa Gatese. Později se v dalším z dílů objeví, že Mobbs zemřel.

 

 

Fighting Billionaires
Richard Branson, 4,9 mld. $
Britský majitel skupiny Virgin se objevil v Simpsonech v díle Burns a včely (The Burns and the Bees) a v Dědíme po dědovi (Loan-a Lisa). Tam se spolu s Markem Zuckerbergem a Billem Gatesem účastní podnikatelského veletrhu, kde představuje své Virgin Airlines. Spolu s dalšími miliardáři narušil Lisin plán přesvědčit na této akci Nelsona, aby pokračoval ve studiích. Zuckerberg tu sedí na ramenou Richardu Bransonovi a zápasí s Nelsonem, kterého nosí Bill Gates. Všichni tři mají společné to, že odešli z vysoké školy a i tak uspěli.

 

 

Oprah Winfrey
Oprah Winfrey alias Opal, 3 mld. $
Oprah se stala ikonou díky vlastní show, která běžela od roku 1983 až do roku 2011. V Simpsonech je přejmenovaná na Opal show a vyskytuje se ve třech dílech. V tom prvním na podzim 2006 – Umění na špejli (Ice Cream of Margie) – uvede do deprese Marge, která si uvědomí, že v životě ničeho nedosáhla. V dalším se o rok později stane Marge slavnou instruktorkou poté, co se cítí kvůli své postavě před ostatními lidmi trapně a začne cvičit. Založila proto fitness centrum jen pro ženy Shapes, které se rychle stalo hitem. A Marge se dostala až do samotné Opal Show.

 

 

Mark Cuban, 2,7 mld. $
V díle Burns a Včely (The Burns and the Bees) z prosince 2008 se panu Burnsovi podařilo v pokeru vyhrát fiktivní profesionální basketbalový tým. Hledá inspiraci u Marka Cubana a po vzoru jeho úspěšného týmu Dallas Maverick se snaží získat přízeň spriengfielďanů – ale nedaří se mu. Rozhodne se proto postavit nový stadion. Mark Cuban svou postavu sám nadaboval a vyskytuje se v tomto díle i na miliardářském kempu spolu s Bezosem nebo Zuckergbergem. Na něm ho zoufalý Burns požádá o půjčku, kterou odmítne.

 

 

Pan Burns
Montgomery Burns, 1,5 mld. $
Časopis Forbes každoročně sestavuje žebříček nejbohatších fiktivních postav. Pan Burns, majitel jaderné továrny ve Spriengfieldu, se v něm naposledy umístil na 10. místě s 1,5 miliardami dolarů. Před pár lety ale na chvíli z miliardářského klubu vypadl a stalo se to v tu nejnevhodnější chvíli. V díle Burns a včely (The Burns and the Bees) odjel na miliardářský kemp, na kterém byli i další z našeho seznamu. Ve stejnou dobu se rozhodl postavit nový basketbalový stadion pro tým, který na kempu vyhrál v pokeru. Bohužel se ale rozhodl pro místo, na kterém Lisa budovala včelí kolonii. Její aktivita reaguje na celosvětový problém umírání včel, který se opakoval už poněkolikáté kvůli syndromu zhroucení včelstev (CCD).

Kvůli nastalým problémům hodnota jeho majetku klesne pod hranici jedné miliardy. Pokouší se ještě bezvýsledně přemluvit Marka Cubana, aby mu půjčil, a přestože by si raději zvolil smrt, končí na o poznání chudším táboře prostých milionářů.