Bojové sporty nejsou možná to první, co se vám vybaví, když se řekne osobnostní rozvoj. S tím se spíš pojí jóga nebo meditace. Pravda je ale taková, že fanoušků bojových sportů v poslední době přibývá. Důvod? Nikde se nepoznáte tak jako v ringu. A to okamžitě.
Bojové sporty vám totiž nejen ukážou, kdo jste ve své čiré podstatě, ale umožní vám také přímo ovlivňovat to, co chcete změnit.
Čtěte také: Ledová koupel jako součást jarního detoxu. Návod, jak začít s otužováním
Díky těmto sedmi momentům, které v ringu zažijete, se stanete lepším člověkem, šéfem nebo kolegou (a samozřejmě také bojovníkem):
1. Potkejte své pravé já
A to takové, jaké skutečně je, bez příkras a rolí, které v životě hrajeme. Pokud jste přehnaně opatrní nebo máte zbytečný sklon riskovat, tendenci brát věci osobně nebo jste chladně racionální – to vše se ukáže hned v prvních vteřinách boje.
Ten vás totiž konfrontuje s nutností reagovat tak rychle, jak jen dokážete. A v takových chvílích nemá nikdo z nás čas na masky ani sám před sebou. V klasickém seberozvoji nebo terapii trvá jejich odkrytí a poznání toho, kým pod nimi opravdu jste, výrazně déle.
Autorka článku Iva Linda Maruščáková
2. Naučte se žít v přítomnosti
V bojových sportech nemáte na vybranou – v rychlém sledu toho, kdy se musíte soustředit na obranu a zároveň útok, nezbývá v mysli prostor už vůbec na nic jiného.
A pokud ano, rána soupeře vás ihned přivede k plné pozornosti, do přítomného okamžiku, do tzv. flow. Ten pak většina z nás dokáže začít lépe vnímat i ve všech dalších oblastech života – ve chvílích se svými blízkými, při práci nebo čemkoli, co právě děláte. A plný prožitek je jedním ze základů spokojeného života vůbec.
3. Poslouchejte svou intuici a instinkty
I když si je většinou neuvědomujeme, v intenzivním boji jsou to právě intuice a instinkty, které zajišťují bleskovou odpověď těla. Dostaví se, pokud se naučíte vypínat během boje přehnané přemýšlení, které je neproduktivní nejen v boji, ale často i v běžném životě.
Vnitřní signály, kdy najednou rychle „víte“, co udělat, jsou tím, co si z boje v tomto směru odnesete. Mimo ring a oktagon se vám budou hodit třeba ve vztazích, kdy rychleji poznáte, který partner je pro vás ten pravý. Nebo při rychlých pracovních rozhodnutích, kdy vás zdlouhavá logika může zdržovat.
4. Konfrontujte svůj strach a agresi
Strach je přirozený, řeší ho i ti nejslavnější bojovníci a bojovnice. Při boji nebo jen tréninku se naučíte svému strachu čelit, případně ho přijmout a umět ho využívat ve svůj prospěch. Boj vám také nastaví pomyslnou laťku toho, čeho se vyplatí skutečně bát – strachy typu prezentací před velkým publikem se najednou stanou nedůležitými.
Stejně tak se naučíte vědomě pracovat se svou agresí. Tu mnoho lidí odmítá přijmout a neumí s ní pracovat jako se svou součástí. I když je stejně jako strach přirozená a může nám být užitečná.
V boji se ji naučíte ovládat tak, aby vás na jednu stranu nezaslepila, ale zároveň vám stále dávala potřebný drive. V běžném životě se pak budete umět zdravě prosadit, posílíte svůj tah na branku a zároveň to budete v emočně vypjatých situacích vy, kdo svou agresi bude ovládat – ne ona vás.
5. Ovládejte své emoce
Také způsob, jakým se vyrovnáváte se svými emocemi v životě, se v boji neúprosně ukáže. Pokud se jimi necháváte řídit, budou i ony řídit vás a to není vždy výhodné.
Bojové sporty vás ale naučí, jak s nimi vědomě pracovat. Cílem je emoce buď úplně vypnout, podobně jako při meditaci, a maximálně se tak soustředit jen na výkon, nebo umět přepnout do emoce, kterou zrovna potřebujete. Některým bojovníkům proto pomáhá před zápasem humor, pohoda, někdo si vnitřně posiluje emoce výhry, někomu naopak pomůže procítění vzteku.
Společný princip v ringu nebo životě je ale ten, že vy jste ten, kdo plně rozhoduje o tom, na jaké emoce se naladíte, a můžete to aktivně podpořit. A jak se naladíte, tak se také následně budete cítit.
6. Vizualizujte a dosáhněte svých cílů
Pokud chcete dosáhnout svého cíle, na podvědomé úrovni je základem představovat si konkrétní obrazy, barvy, zvuky, vůně, a hlavně zmíněné emoce toho, co chcete prožívat.
I v tom vám pomůže boj, jehož přípravu si ti nejlepší bojovníci a bojovnice často dělají v hlavě právě ve formě vizualizací.
Klasickým příkladem je situace zvednutí ruky při vítězství. Ta, pokud si ji plně procítíte ještě před bojem, vaše podvědomí nastartuje na cestu přesně za tímto okamžikem – ani mnohdy nevíte jak. A pomyslné zvednutí ruky můžete vizualizací podpořit v jakékoli oblasti.
7. Poznejte druhé
V ringu nebo oktagonu také postupně velmi rychle poznáte, jaký člověk stojí proti vám a co cítí.
Jestli je například plně rozhodnutý vyhrát, má strach, nebo naopak nekriticky přeceňuje své schopnosti.
Díky tomu se pak naučíte čím dál tím rychleji rozhodnout, jakou strategii a přístup v ringu i mimo něj použijete.
Bojové sporty můžete bezpečně vyzkoušet například v Hanuman Gymu Praha pod vedením trenérské legendy Petra Macháčka nebo v Reinders MMA pod vedením legendárního bojovníka Andrého Reinderse.
Autorka článku je thaiboxerka.