Texasana Rosse Ulbrichta štvalo, že jít si k dealerovi koupit oblíbenou drogovou pilulku rovná se výpravě na život a na smrt. Že může skončit ve vězení, když si ve sklepě vypěstuje trochu houbiček pro sebe a pro kámoše. A tak se to rozhodl změnit – tím, že vybuduje drogový eBay a Amazon v jednom.
O tom, jak se z mimořádně chytrého kluka, který ale celkem dlouho nevěděl, co se sebou, stal během dvou let jeden z největších drogových bossů v USA, vypráví kniha American Kingpin: Catching the Billion Dollar Baron of the Dark Web.
Tu napsal zkušený reportér Nick Bilton, který dlouho pracoval v New York Times a poslední dva roky dělá pro magazín Vanity Fair. A podobně jako jeho předchozí dílo Hatching Twitter, v němž rozebral zrod oblíbené sociální sítě, je i American Kingpin dechberoucí čtení.
Přebal knihy American Kingpin: Catching the Billion Dollar Baron of the Dark Web.
Ulbricht nazval svůj e-shop v roce 2011 Silk Road, tedy Hedvábná stezka. Spustil ho v prostředí takzvaného dark webu, tedy v té části internetu, která není regulovaná a do které se vstupuje prostřednictvím vyhledávače Tor, jenž zajišťuje svým uživatelům anonymitu.
Idea byla prostá: dát lidem možnost objednávat si drogy v libovolném množství bez nutnosti chodit do ulic, ale naopak v klidu domova.
To, co zpočátku vypadalo jako komická a riskantní webová výprava, se rychle změnilo v extrémně lukrativní byznys. Během pouhých dvou let nabrala Silk Road s velbloudem v logu přes milion pravidelných uživatelů a tržby vysoce přesahující miliardu dolarů. Placení probíhalo pomocí bitcoinů a Ross si z každé transakce bral několikaprocentní desátek, takže se z něj záhy stal člověk se jměním v řádu stovek milionů dolarů.
Ross Ulbricht ve volném čase rád vyrážel s kamarády na túry do přírody, snímky sdílel na Facebooku.
Pořád ale věřil, že to, co dělá, je víc než jen vydělávání peněz, byl přesvědčený, že tvoří něco většího, něco prospěšného.
„Byl to koneckonců jeho odkaz, věc, kvůli které si jej lidé budou pamatovat i za 200 let. Strašně moc chtěl za sebou zanechat na světě nějakou stopu, o níž budou všichni vědět, že to je něco, co stvořil on,“ píše Bilton, když postupně rozkrývá nejen Ulbrichtovy motivace, ale také jeho proměnu.
Z ostýchavého vysokoškoláka inspirovaného libertariánskými ekonomickými teoriemi se postupně stal nevybíravý matador. To všechno díky jeho internetovému alteregu Dread Pirate Roberts, pod nímž na Silk Road vystupoval.
Metamorfóza dospěla tak daleko, že DPR, jak Rosse titulovali jeho podřízení hackeři a pomocníci, si neváhal objednávat vraždy lidí, o nichž si myslel, že ho zradili. Nebo vymýšlel, jak na svůj web dostat prodej nelegálních zbraní a jak zajistit, že se kulomety nebo bomby dostanou poštou ke svým novým majitelům. To vše v zájmu svobodné volby.
Čtěte také první díl Povinné četby Luboše Kreče: Vzestup a pád dámy, které se říkalo Steve Jobs v sukních
Bilton ukazuje, jak zvrácené bylo nakonec Ulbrichtovo uvažování. Nejlépe to vystihuje pasáž, v níž hlavní hrdina dává oběti za vinu to, že si musel objednat její vraždu (která se ve skutečnosti nestala, což se nedozvěděl): „Jsem na něj naštvanej, že mě zklamal. Jsem naštvanej, že jsem ho musel nechat zabít. Kéž by lidi měli nějakou integritu.“
Ross Ulbricht sice dával pozor na to, aby jeho organizace byla nedohledatelná, dbal na bezpečnost, na šifrování, snažil se za sebou zametat stopy. Ale udělal pár chyb, které nakonec v roce 2013 vedly k jeho dopadení.
A to je právě ta druhá, možná ještě napínavější část Biltonovy knihy – když popisuje, jak různé vládní agentury a jejich agenti, od FBI přes celníky až po protidrogovou DEA, vymýšleli, jak se pirátovi dostat na kobylku. I tam byly ukryté fascinující lidské příběhy, které britsko-americký novinář skvěle vytáhl a plasticky vykreslil.
Reportér Vanity Fair a autor knihy American Kingpin Nick Bilton. Foto: Indiana University
Jsou to příběhy lidí oddaných své práci, kteří šli pevně za svým, i když je od toho v počátcích téměř všichni zrazovali. Silk Road se totiž zkraje zdála jako taková rarita, které není třeba věnovat velkou pozornost. Málokdo byl schopný dohlédnout, jak velký byznys se v ní rodil.
Ross Ulbricht skončil ve vězení, z čehož měl celou dobu, co Silk Road řídil, hrůzu. Na doživotí, bez možnosti podmínečného propuštění. Když jej detektivové Chris Tarbell a Jared Der-Yeghiayan dopadli, bylo mu devětadvacet.
Bilton mohl knihu American Kingpin sepsat díky tomu, že detailně prostudoval soudní materiály a nabral stovky hodin rozhovorů s lidmi, kteří se kolem případu byť jen ochomýtli. Výsledek se čte jedním dechem. Ukazuje, jak člověka mění pocit moci v kombinaci s internetovou anonymitou. A že spravedlnost si nakonec každého najde, protože stejně jako svého času Al Capone i weboví gangsteři dělají chybičky. A pak už jen stačí, aby po nich šli dostatečně důslední ohaři.