V létě (čtěte po celý rok) je hodně těžké odpustit si dovolenou u moře. Pod náporem turistů a souvisejícího provozu ovšem trpí nejen život na suchu, ale i pod vodou. Korálové útesy mizí, želvy nemají kde snášet vajíčka a i ostatní druhy jsou v ohrožení.
Ale existuje naděje. S přibývajícím zájmem o udržitelný způsob života a ekologii vznikají po celém světě organizace, které nabízí mimo jiné i možnost smysluplně trávit dovolenou.
Tady jsou přímořské resorty napříč světem, které se snaží změnit pohled na cestování.
Zachraňte želvy
Kde: Hotel Rancho Santana, Nikaragua
Oblast Rancho Santana se rozpíná na hektaru táhnoucím se podél pacifického pobřeží Nikaraguy. Pět nádherných pláží nabízí návštěvníkům, aby prozkoumali přírodní krásy regionu a dozvěděli se více o životním prostředí. A také o tom, jak ho chránit – od roku 2013 zde existuje speciální program na ochranu ohrožených mořských želv.
Ty navštěvují pláž Escondida celoročně, vejce kladou mezi zářím a koncem prosince. Vyškolení specialisté tak na místě sbírají cenné údaje, dohlížejí na jejich hnízda a zajišťují, že jsou vajíčka chráněna před povodněmi a dravci. A když se malé želvy vylíhnou, doprovodí je až do oceánu.
Hosté, kteří s ubytují v Rancho Santana, si pak mohou stáhnout speciální aplikaci a dozvědět se, kde vajíčka jsou a kdy se z nich budou želvy klubat, a stát se tak součástí tohoto výjimečného okamžiku.
Kde: Hotel Xcaret Mexico, Riviera Maya, Mexiko
Pokud se ubytujete v hotelu Xcaret México, můžete si být jisti, že jste právě přispěli k záchraně mořského života. Hotel má více než tucet programů ochrany přírody, mimo jiné i program pro ochranu želv. Zaměřuje se na třináct hlavních pláží, kde hnízdí zelené mořské želvy (mezi lety 1996 a 2017 zde bylo do moře vypuštěno více než 12 milionů želv).
V rámci konceptu All-Fun Inclusive mají hosté přístup k devíti parkům, včetně návštěvy záchranného střediska pro mořské želvy a také nemocnice, kde ošetřují mořské želvy, které potřebují péči. Léčí se tu vše od lézí na ploutvích způsobených sítěmi, zažívacích problémů po požití rybářských háčků přes zranění lebky způsobená lodními šrouby až po kousnutí jinými zvířaty.
Recyklace jako suvenýr
Kde: Hotel Soneva Fushi, Maledivy
Maledivy mají jedny z nejkrásnějších pláží na planetě a právě o ně se opírá celý turistický ruch tohoto ostrovního státu. Bohužel už ale vedle ostrovů s bílým pískem vznikají ostrovy z odpadků.
Pětihvězdičkový hotel Soneva Fushi tak začal recyklovat 90 procent pevného odpadu. Středisko je také součástí globální iniciativy Precious Plastic a má se stát první společností na Maledivách, která bude recyklovat plasty a přetvářet je do nových produktů. Můžete si tak odvést suvenýr ve formě náramku z recyklovaného plastu nebo z plastu vyloveného z oceánu.
Navíc v minulém roce uvedla společost Soneva vůbec první plně udržitelný surfovací program na světě, který využívá ekologicky šetrné vybavení vyrobené výhradně z recyklovaného odpadu.
Ochrana lososů
Kde: Clayoquot Wilderness Resort, Britská Kolumbie
Tenhle all-inclusive eko-safari resort na okraji Britské Kolumbie je obklopený bujnou divočinou, a právě proto funguje tak udržitelně, jak je to jen možné. Navíc usiluje o nápravu škod způsobených těžbou a komerčním rybolovem v okolí. Nedávno se jeho šéfkuchař rozhodl vyškrtnout z menu lososa a zvýšit tak povědomí o snižujících se přirozených populacích lososů, kteří se v oblasti vyskytují.
Program Coastal Ambassador, který byl zahájen v roce 2018, nabízí hostům možnost zapojit se obnovení populace. Hosté tak mohou nastoupit do helikoptéry, která je na den nebo několik dní odnese na vzdálené ostrovy, kde svou prací mohou přispět k obnově fauny a flóry. Piknik je v ceně. Výtěžek je samozřejmě ihned darován organizaci na záchranu lososů.
Záchrana korálů
Kde: Hotel Kimpton Angler’s South Beach, Florida, USA
Nově zrekonstruovaný hotel Kimpton Angler’s South Beach adoptoval část útesu a ve spolupráci s univerzitou v Miami nyní pracuje na jeho rozvoji. Loni potápěči v oblasti zasadili 300 korálů a dva podvodní „stromy“.
Hotel také organizuje zážitky v terénu – hosté si nejen zašnorchlují, ale dozvědí se také o restaurování útesů a jejich významu pro mořský život. Půldenní exkurze s průvodcem jsou k dispozici až pro 35 hostů. Zúčastnit se můžete, i pokud nejste hostem hotelu.
Kde: Hotel The Surfjack, Honolulu, Havaj
Jedna z klíčových složek ve většině chemických opalovacích krémů sice není (zas tolik) toxická pro vaši pokožku, je ale velmi toxická pro korály. Už malé množství oxybenzonu nebo oktinoxátu totiž může způsobit jejich odbarvení a činí je náchylné k infekci. Havaj se tak stala prvním státem, kde vyšel v platnost zákaz prodeje opalovacích krémů obsahujících škodlivé chemikálie. Ty mohou také negativně ovlivnit ryby, řasy, mořské ježky a mořské savce.
Ale protože má vyhláška začít platit až od začátku roku 2021, několik resortů se rozhodlo zakročit dřív. V hotelu The Surfjack Hotel & Swim Club jsou při check-inu k dispozici bezplatné opalovací krémy, které neobsahují škodlivé látky a můžete v nich mezi útesy šnorchlovat bez výčitek.
Surfjack navíc nepodporuje plast, na pokoji tak najdete vodu pouze ve skleněných lahvích a ani hotelová restaurace Mahina & Sun nepoužívá jednorázové plastové výrobky.