Přemýšlíte často o své budoucnosti, i té, která je možná ještě hodně daleko? Pokud ano, tak vás už určitě napadlo, jak asi budete trávit čas, až se dostanete do důchodu. Možností je spousta, a pokud se začnete včas připravovat, můžete si penzi užít i v zahraničí. BBC dala nedávno dohromady seznam destinací, které pro důchod doporučují nejrůznější světové žebříčky či které Britové preferují. Třeba vás některé z nich už teď zlákají…
Nejjižnější země Střední Ameriky se umístila na vrcholu žebříčku nejlepších míst, kde strávit důchod, který pro rok 2016 sestavil časopis International Living. Podle jeho hodnocení nabízí Panama penzistům řadu výhod, jako jsou například slevy na dopravu, zábavu, léky či účty za energie.
Abyste na tyto výhody dosáhli, potřebujete od panamské vlády získat dokument, který se jmenuje Pensionado visa. Není to ale příliš složité, dosáhnout na něj můžete, pokud jste starší 18 a máte penzi v přepočtu minimálně 1000 dolarů (což je zhruba 25 tisíc korun a počítají se do ní jak platby ze soukromého pojištění, tak i z veřejného sociálního zabezpečení). Místní měna, panamská balboa, je vázaná na americký dolar.
Cizinci mají v Panamě stejná majetková práva jako místní obyvatelé a například třípokojová nemovitost v oblíbeném horském městečku Boquete je podle serveru globalpropertyguide.com k mání za 179 tisíc dolarů (zhruba 4,5 milionu korun).
Panama má také mezinárodně uznávaný zdravotnický systém s lékaři, kteří studovali ve Spojených státech a Evropě. Nicméně penzisté by měli mít bokem alespoň čtyři a půl tisíce korun (200 dolarů) měsíčně na pokrytí soukromého zdravotního pojištění.
Co by vás mohlo od Panamy odradit, je špatná dopravní infrastruktura za hranicemi hlavního města Panama City. V porovnání s ostatními zeměmi střední Ameriky je Panama relativně bezpečná, jak ostatně potvrdila i Zámořská rada bezpečnosti, organizace založená americkým ministerstvem zahraničí, jejímž primárním cílem je pomáhat identifikovat a mapovat bezpečnostní hrozby v soukromém sektoru.
Ekvádor se v žebříčku International Living umístil jako druhý, a to díky svým štědrým důchodovým výhodám, dostupnému bydlení a skvělému klimatu. Skutečně, díky bydlení a klimatu se letos umístil takto vysoko.
Díky své poloze na rovníku si tu totiž můžete vychutnávat dvanáct hodin slunečního svitu denně po celý rok. A co více, v oblasti ekvádorských vysočin, kde se nachází oblíbené destinace jako například města Cuenca, Cotacachi a Vilcabamba, je celý rok klima jako na jaře!
Co se týká nákladů na bydlení, opravdu jen málo zemí se může Ekvádoru rovnat. Tak například v oblíbeném koloniálním městě Cuenca si můžete pronajmout dvouložnicový byt za 13 tisíc měsíčně (500 dolarů).
Pro život zde je však potřeba naučit se španělsky, jelikož angličtina tu není příliš rozšířená. A také se připravte na omezenou silniční infrastrukturu.
Od roku 2014 se cizinci mohou připojit k národnímu systému zdravotního pojištění, který zajišťuje místní správa sociálního zabezpečení. Povinná měsíční platba je 70 dolarů (cca 1700 korun). Zapojení se do systému aktuálně není omezené věkem ani zdravotním stavem. Před rokem 2014 na to měli nárok pouze lidé starší 60 let. Penzisté si mohou v Ekvádoru také mohou zvolit soukromé pojištění.
Pokud hledáte rozmanitost a sluneční svit po celý rok, vyzkoušejte Malajsii, která nabízí všechno od tropických pláží, odlehlých deštných pralesů až po vzrušující hlavní město Kuala Lumpur.
Tato dříve britská kolonie je podle International Living tím nejlevnějším místem k žití vůbec. K tomu přidejte široce rozšířenou angličtinu, restaurace s nízkými cenami a možnost přímého vlastnictví nemovitostí a bude vám hned jasné, proč se tu – nejen penzistům – tolik líbí.
Server také uvádí, že pár si zde může spokojeně žít v luxusním apartmánu za méně než 25 tisíc korun měsíčně (tisíc dolarů). Xpatulator.com, webová stránka, která analyzuje ceny pro cizince (tzv. expats), uvádí, že ceny za zdravotní pojištění a náklady na bydlení jsou zde skutečně nízké, a řadí Malajsii na opačnou stranu spektra než například Hongkong nebo Austrálii. Nic ale není tak růžové, i zde některé produkty mohou dosahovat závratných cen, například mnoho importovaného zboží, od aut po vína, což je výsledek místních daní.
Malajsie také patří mezi země, které jsou známé pro svůj „zdravotnický turismus“, v roce 2013 ji za tímto účelem navštívilo přes 700 tisíc cestovatelů.
Díky místnímu programu „druhý domov“ je pro důchodce celkem snadné získat povolení k pobytu. Vízum se vydává na deset let a vztahuje se na partnery i děti. Vyžaduje minimální měsíční příjem ve výši deseti tisíc ringgitů, což je kolem padesáti tisíc korun. Penzisté většinou také pobírají důchod nebo dávky sociálního zabezpečí, které jsou osvobozeny od daní.
Španělsko bylo jednou z největších obětí ekonomické krize v EU. V roce 2008 jeho ekonomika upadla do recese, což poslalo dolů ceny nemovitostí a vzhůru naopak nezaměstnanost.
Španělská ekonomika je ale konečně na vzestupu a Mezinárodní měnový fond v roce 2015 předpokládal růst o 3%, což byl největší očekávaný růst v celé eurozóně. Ačkoliv nezaměstnanost zůstává vysoká, začínají se tvořit nová pracovní místa a realitní kanceláře hlásí rostoucí poptávku po nemovitostech ve velkoměstech jako Barcelona nebo Madrid. Avšak co se týká země jako celku, realitní agenti stále uvádějí, že ceny jsou o 40 % nižší než v roce 2007, což zájemcům dává vcelku dobrou šanci ulovit nějakou tu nemovitost se slevou.
Ve Španělsku si užijete jedno z nejpříjemnějších klimat v Evropě, především na středozemním pobřeží, které je známé svými horkými letními dny a mírnými zimami. Země navíc nabízí kvalitní infrastrukturu, dobře fungující veřejnou dopravu i široké pokrytí vysokorychlostním internetem.
Od pláží a golfových hřišť, až po rybářské vesnice a středověká města. Portugalsko má svá vlastní lákadla. S velkou populací trvale usazených cizinců se zde také skoro všude mluví anglicky.
Hlavní město Lisabon je jedním z nejstarších měst na světě a dle nedávné studie Economist Intelligence Unit je také jedním z nejvhodnějších míst k žití.
Hlavní destinací pro penzisty však zůstává atlantické pobřeží Algarve, které nabízí azurovou vodu, spoustu sluníčka a teploty kolem 12 stupňů v lednu a 24 v červenci.
Pokud ale hledáte místo se suchými, teplými zimami, budete zklamaní. Ačkoliv Portugalsko těží ze středozemního klimatu, zimy jsou v místních pobřežních resortech o mnoho mokřejší než například v sousedním Španělsku.
Pokud se zde ale rozhodnete usadit, Portugalsko nabízí výhodné daňové režimy. Podle místního schematu pro cizince, mohou být důchody osvobozeny od daně z příjmu až po dobu deseti let.
Známé jako země úsměvů nabízí Thajsko všem, kdo se zde rozhodnou strávit penzi, mnoho důvodů k úsměvu – nízké náklady na život, tropické klima, kulturu, která respektuje staré lidi a navíc žádné daně z důchodových příjmů ze zahraničí.
Časopis International Living zařadil tuto zemi mezi nejlevnější dle indexu nákladů na život, což je ještě podpořeno konkurenceschopnými cenami nemovitostí. Stravování v restauracích je taktéž výhodné, tradiční pad thai startuje již na jednom dolaru.
Země nabízí víza pro osoby v důchodu, která lze obnovovat jednou ročně a která jsou dostupná všem důchodcům, jež mají příjem alespoň 65 tisíc báthů (což je asi 40 tisíc korun) nebo alespoň 800 tisíc báthů na účtu v thajské bance.
Ačkoliv jsou soukromé nemocnice v Thajsku údajně srovnatelné se západním standardem, jejich úroveň se může výrazně lišit. Penzisté by si taktéž měli dát do rozpočtu částku na místní zdravotní pojištění.