Máte pocit, že Česko už znáte, a chtěli byste zkusit něco nového, ale nechce se vám jezdit daleko?
V redakci jsme pro vás vybrali místa, o kterých jste možná ještě neslyšeli a kde si těsně za hranicemi můžete užít poslední prázdninové dny.
Městečko Aigen im Mühlkreis v Horním Rakousku
Městečko asi 40 kilometrů od Lince má skvělou polohu, na dosah je Šumava a česká i rakouská oblast Lipenska s cyklistickými stezkami a množstvím vyhlídek. V zimě se z města za chvíli dostanete do lyžařského střediska Hochficht a k centrálnímu uzlu zdejších běžeckých tratí. Volbou redakce je hotel Almerberger, který leží přímo na náměstí, je tady špičková gastronomie, výběr vín, bazén, vířivky a lázeňské služby.
Glashütte
Tenhle tip je hlavně pro nadšence do hodinek. Jen kousek za česko-saskými hranicemi najdete v údolí řeky Mohelnice schované městečko Glashütte. Právě tady je centrum německého luxusního hodinářství, působí zde kolem desítky prémiových výrobců hodinek, jako je A. Lange & Söhne, Glashütte Original, Nomos, Tutima, Wempe a další. Zajděte se na ně podívat do místního Muzea hodinářství, a až budete mít hodinek dost, projděte se po okolí. Ze stezek v lesích nad ospalým Glashütte jsou krásné výhledy.
Saské Švýcarsko
Pravčická brána nebo soutěsky v Hřensku jsou vyhlášené a přelidněné, bohužel jen málo Čechů se při návštěvě Českého Švýcarska a Labských pískovců vydá na německou stranu. Tamní národní park je přitom mnohonásobně větší, Saské Švýcarsko má řádově víc skalních stěn, a turistický ruch se v nich tak nějak rozplyne. Navíc můžete navštívit dva unikáty – stolovou horu s jednou z největších evropských vojenských pevností Königstein nebo unikátní skalní most v Bastei. To vše pouze pár kilometrů od českých hranic.
Lipsko
Sedněte do auta a za tři hodiny jste z Prahy v Lipsku, v pohodovější verzi hlavní německé metropole. Skvělé je tu prakticky všechno. Když bude horko, půjčte si kolo a jeďte se vykoupat k jednomu z velkých lipských jezer. Pokud chcete raději za kulturou, už jen při pohledu zvenčí vás nadchne Muzeum výtvarných umění. V centru se pokochejte spojením socialistických paneláků s historickými budovami, kupte si lahev vína a běžte si ho vypít k monumentálnímu památníku Bitvy národů. Pokud chcete zábavu, dobré jídlo a nakupování, adresa je jasná: Karl Liebknecht Strasse.
Waldviertelské úzkorozchodné dráhy
Kousek za českými hranicemi, jen pár kilometrů od Třeboně nebo Jindřichova Hradce, je síť úzkorozchodných železnic, které mají výchozí bod v dolnorakouském Gmündu. Na rozchodu 760 milimetrů jezdí během letních prázdnin především soupravy tažené dieselovými lokomotivami, v jízdním řádu ale najdete i několik parních vlaků, které i z velkých kluků udělají malé. Doporučujeme hlavně malebné nádraží a výtopnu na nádraží v příhraničním Heidenreisteinu.
Sibyllenbad
Podobný českému Maximus resortu v Brně, mezi Chebem a Mariánskými Lázněmi najdete těsně za hranicemi Sibyllenbad. Za 14 eur za den si můžete užít desítky saun a bazénů, přičemž lázně čerpají dva vysoce účinné prameny – Kateřinin pramen, obsahující radon, a Sibylin pramen s obsahem minerálů a oxidu uhličitého. Ty by vám měly vrátit sílu, ztišit bolest nebo posílit imunitní systém.