Zdolala jeden z nejextrémnějších závodů světa i nejvyšší hory Evropy a Afriky. Procestovala víc než padesát zemí a na cestách trávila i 200 dní v roce. S uzavřením hranic během covidu si ale Eliška Hudcová musela vystačit s výlety po Česku.
A tak se s přítelem Jaroslavem Janoušem rozhodli založit aplikaci, nabízející tipy na zajímavá neotřelá místa nejen v Česku, ale také na Slovensku, v Rakousku či Itálii.
Dostala název Placehunter a za tři roky skrze ni cestovatelský pár shromáždil téměř tisícovku tipů na výlety. Spolupracují s Gastromapou Lukáše Hejlíka i ubytovacím portálem Amazing Places, který v Placehunteru vlastní deset procent.
Aplikaci si dosud stáhlo kolem 150 tisíc lidí a její zakladatelé s ní mají velké plány. Nově míří například do Slovinska, do dvou let se chtějí prosadit v celé Evropě a pak vyrazit dál do světa.
„Když jsme Placehunter zakládali, nic podobného tady nebylo. Každý pátek jsem trávila dlouhé hodiny vymýšlením víkendových výletů. Prohrabovala jsem se weby s miliardou tipů na různé kapličky v poli, ale chyběl mi výběr míst, která nejsou mainstream, ale zároveň opravdu stojí za vidění,“ vysvětluje Hudcová svou motivaci.
Její přítel se svou firmou vyvíjí mobilní aplikace, a tak se rozhodli takový nástroj společně vytvořit. „Přítel měl na starosti technickou stránku věci, já všechna místa fotila a aplikaci plnila texty a popisky,“ popisuje začátky.
„Objížděli jsme o víkendech třeba osm až deset míst denně. Dnes už máme celý tým fotografů, copywriterů, překladatelů, marketérů a vývojářů, kteří nám s tím pomáhají,“ vyjmenovává.
Aplikace primárně cílí na české publikum, ale k dispozici je i v angličtině. Do budoucna plánuje cestovatelský pár rozšířit jazykové mutace a zaměřit se víc i na cizince.
„Chtěli bychom z Placehunteru udělat jakýsi Uber v cestování. Aby tuhle apku mohl použít Ital ve Španělsku i Němec ve Francii,“ představuje si Hudcová v duchu hesla: méně hledání, více objevování.
„Všechna místa navštěvujeme osobně my nebo někdo z týmu, musí být hezky nafocená, dobře otextovaná. Je to kurátorovaný výběr toho nejlepšho, co jde v dané zemi dá vidět, ale zároveň není profláknuté,“ shrnuje filozofii za Placehunterem.
Uživatelům aplikace ukáže rovnou i počasí v dané lokalitě, pěší okruhy, itineráře na více dní nebo tipy na zajímavé ubytování a restaurace poblíž.
„Spojili jsme se s Amazing Places, kteří mají velmi podobnou cílovou skupinu. A Lukáše Hejlíka z Gastromapy jsem uháněla tak dlouho, až souhlasil,“ přiznává se smíchem Hudcová, jejímž cílem je, aby uživatelé Placehunteru na výletech nepotřebovali žádnou další aplikaci.
Placehunter využívá freemium model, kdy část obsahu vidí všichni uživatelé zdarma a zbylá je za poplatek. V každé zemi je odemčených zhruba dvacet procent míst a ostatní jsou jen pro předplatitele. Vedle předplatného vydělává Placehunter také na partnerství s firmami.
„Vybíráme si společnosti, které jsou nám blízké a jejich produkty souvisejí s cestováním, takže pokud společně tvoříme obsah, má přidanou hodnotu i pro naše uživatele,“ popisuje podnikatelka.
Firma přitom byla od začátku v černých číslech. „Měli jsme na startu dvě obrovské výhody – v přítelově firmě jsme vyvíjeli za velmi výhodných podmínek a zároveň jsme jako marketingovou základnu použili můj Instagram,“ konstatuje Hudcová, kterou sleduje šedesát tisíc uživatelů.
Dvojznačný název jejího profilu Time to fit odkazuje na počátky její blogerské a influencerské dráhy, kdy se věnovala především cvičení a módě.
Při studiu vysoké školy dělala trénerku ve fitness centru a cvičením byla naprosto posedlá. Časem ale došla k tomu, že život je i o něčem jiném než jen zvedání činek. Svůj blog i sociální sítě proto postupně přeorientovala na další vášeň – cestování.
„Jsem rozdvojená osobnost. Baví mě život v Praze a móda, ale při cestování se ze mě stává divoženka, která spí pod stanem a nevadí jí, že se týden nemyje,“ směje se cestovatelka.
Nezalekla se ani akce Eco Challenge, o které se často mluví jako o nejtěžším dobrodružném závodě světa. Zdolala 650 kilometrů v džungli na Fidži a také kombinaci disciplín jako běh, kolo, lezení, slaňování, rafting, plachtění a paddleboarding na otevřeném oceánu.
„Uvrtal mě do toho klient z fitka, který byl napůl Turek a napůl Američan, a tak jsem závodila za turecký tým. Taktika spočívá v tom, že čím mín spíte, tím rychleji se dostanete do cíle. Jenže my jsme po třetím dni beze spánku všichni dostali halucinace,“ vzpomíná Hudcová.
Jednomu členovi týmu se navíc kvůli věčně navlhlým botám dostala do nohy infekce a musela ho odvézt záchranná helikoptéra. Vzhledem k tomu byl nakonec tým diskvalifikovaný, přestože zbylí členové do cíle dorazili.
„I když to na první pohled nevypadalo, ženské to mnohdy táhly, zatímco chlapi odpadávali jako hrušky,“ popisuje Hudcová.
Přestože byl závod opravdu náročný, považuje ho za zážitek na celý život. Sama Eco Challenge zvládla bez větších zdravotních obtíží, na dno si ale sáhla při jiném dobrodružství. Během výstupu na Kilimandžáro, který absolvovala se svou maminkou, dostala vysokohorskou nemoc.
Šest tisíc výškových metrů nejvyšší hory Afriky se dá zdolat za sedm dní, ale dvě Češky to zvládly už za čtyři. „Chtěly jsme dorazit na Štědrý večer, ale nesehnaly dřívejší letenky. Chvátaly jsme proto a nedošlo nám, že bez aklimatizace to opravdu není zdravé,“ varuje cestovatelka.
Nejzajímavější vzpomínku z cest si ale odvezla z Islandu. Před dvěma lety tam viděla činnou sopku. „Stáli jsme asi pět hodin pár metrů od lávy a koukali na tu krásu. Málokdy mě něco opravdu dojme, ale tohle mě naprosto položilo na lopatky a já brečela jak želva,“ líčí Hudcová.
Zatímco v minulosti trávila na cestách i dvě třetiny roku, teď vyráží do zahraničí v průměru „jen“ na tři měsíce ročně. „Na sociálních sítích to vypadá, že cestuji pořád. Všude říkám: nevěřte všemu, co na nich vidíte. Ale ve srovnání s těmi, kdo se cestováním neživí, je to pořád dost času,“ zamýšlí se Hudcová.
Kam povedou její další cesty dost možná určí i Placehunter. „Dovolené často plánuji tak, aby se to dalo využít i pro naši aplikaci. Pořád se však snažím, aby pro mě cestování nebyla jen práce, ale hlavně zábava.“
Nejkrásnější místa v Česku podle Elišky Hudcové: