Skleněný palác na Harfě, další kancelářská budova v Dejvicích nebo nová dominanta Libeňského ostrova. Rozvoj administrativních objektů v hlavním městě nebere konce, a příští rok má být dokonce rekordní. V Praze se otevře celkem 19 větších či menších projektů s celkovou plochou přesahující 265 tisíc metrů čtverečních.
„Zajímavým trendem, který je z přehledu plánovaných budov patrný, je vzestup zájmu developerů o zatím méně preferované lokality. V počtu metrů pro příští rok jednoznačně vede dříve opomíjená Praha 9, jejíž celý plánovaný přírůstek kancelářské plochy činí 45 900 metrů čtverečních,“ říká vedoucí pronájmu kancelářských budov společnosti Cushman & Wakefiled Radka Novak.
Právě na devítce stojí vůbec největší z budov na seznamu, která se otevřela už koncem letošního roku. Tři skleněné bloky hned vedle O2 areny od společnosti Kaprain už mají delší dobu jasného dlouhodobého nájemce. Je jím Česká telekomunikační infrastruktura, zkráceně Cetin, jež je jednou z hlavních částí portfolia skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Cetin si ve vysočanském objektu vyblokoval celkem 13 tisíc metrů, do kterých přestěhoval většinu ze svých 1500 zaměstnanců. Ve Vysočanech se tak nachází mimo jiné i centrální velín nad českou telekomunikační infrastrukturou.
Do nového rozsáhlého objektu o celkové kancelářské ploše 27 tisíc metrů čtverečních se Cetin stěhuje z Ústřední telekomunikační budovy na Žižkově. Obří budova v Olšanské ulici s nepřehlédnutelnou 85 metrů vysokou věží má jít k zemi. PPF ji totiž před dvěma lety prodala coby zbytnou developerské jedničce Central Group, která chce na jejím místě postavit zejména bytový komplex podle návrhu slavné Evy Jiřičné.
Za zmínku stojí i libeňská záležitost Dock In Four od firmy Crestyl, což je čtvrtá z pěti etap de facto nové čtvrti vyrůstající podél slepých ramen Vltavy na Libeňském ostrově. Někdejší sklady a bazary s nábytkem nahradily architektonicky zajímavé budovy, které mají po dokončení skýtat až 80 tisíc metrů kancelářských ploch. K tomu rostou v dané lokalitě i byty, jež dají v součtu plochu 40 tisíc metrů čtverečních. Bydlení s výhledem na hladinu Vltavy ale rozhodně není levnou záležitostí. Stopadesátimetrový byt 4+1 s terasou ve čtvrtém patře tu pořídíte například za 27 milionů korun.
Třetím z velkých projektů je budova Telehouse v Dejvicích, jež doplní administrativní čtvrť poblíž Vítězného náměstí. Stojí za ní firma BPD Group tří bývalých spolumajitelů Mostecké uhelné Vasila Bobely, Petra Pudila a Jana Dobrovského. Tři exuhlobaroni se umístili v letošním žebříčku Forbesu od 42. do 44. místa. Každý s odhadovaným jměním přesahujícím pět miliard korun.
A nakonec jedna zajímavá rekonstrukce. CPI Group druhého nejbohatšího Čecha Radovana Vítka otevře v novém hávu slavnou funkcionalistickou kachlíkárnu v Bubenské ulici u stanice metra Vltavská. Budova, jež vznikla ve 30. letech jako ředitelství Elektrických dopravních podniků hl. města Prahy, je kulturní památkou a jednou z dominant Holešovic. CPI Group ji nechala kompletně opravit a pronajme tu celkem 19 700 metrů čtverečních kancelářských ploch. Otevření budovy je naplánováno na třetí kvartál příštího roku.