Předpověď počasí na následující dny slibuje teploty kolem tropické třicítky. Kde se v Česku zchladit? Kde plavat s kulisami krásné architektury v zádech? A kde najít ty nejkrásnější lesní koupaliště? Připravili jsme pro vás praktický přehled na parné letní dny.

Jestli kromě příjemného smočení se ve vodě hledáte místo, které potěší vašeho vnitřního estéta, vydejte se třeba na koupaliště a do slunečních lázní do Dachova u Hořic.

Tohle místo prošlo před několika lety vkusnou rekonstrukcí a návštěvníky kromě písečné pláže nebo hřiště na volejbal potěší i dřevěným interiérem. Kde jinde najdete podobně vizuálně lákavá koupaliště a bazény? Projděte si článek Anny Basikové.

Pokud vás místo designu baví spíš příroda, je na čase vyrazit do jednoho z krásných lesních koupališť, která v posledních několika letech zažívají i díky zájmu o přírodu a životní prostředí renesanci.

Navštívit můžete třeba koupaliště mezi vysokými smrky, které se nachází na Vysočině v nadmořské výšce 470 metrů, nebo lesní koupaliště Kytlice ukryté v Lužických horách nedaleko vrcholku Klíč. Kde ještě na vás čeká voda v obklopení stromů? Podívejte se na seznam těch nejhezčích míst.

Protože se v posledních letech místo chlorované vody čím dál víc trendy stávají biotopy, tedy přírodní koupaliště, kde se voda nečistí chemicky, ale ekologicky pomocí rostlin a mikroorganismů, máme pro vás i jejich přehled.

V Praze na vás čeká hojně navštěvovaný biotop Lhotka, Forbes vás ale zve i do přírodního koupaliště Modrá v areálu Živá voda na Moravě. A v Třešti na Jihlavsku, kde najdete i skluzavku, jste už byli? Že ne? Tak si honem projděte náš přehled.

Pokud vás neláká představa přeplněných veřejných bazénů a koupališť, máte ještě jednu možnost: Vyrazit do lomu. V Česku se jich nacházejí stovky a většinou přitahují pozornost svou tyrkysovou vodou a malebným okolím.

Jenže kde je hledat? Redaktor Jan Strouhal připravil před několika lety seznam méně či více známých lomů po celém Česku. Nemine vás populární lom v Mikulově, Kurovický lom u Kroměříže nebo lipnické žulové lomy zasazené do lesů nedaleko Lipnice nad Sázavou.

Nebojte, na milovníky sportu jsme také nezapomněli. Pokud byste rádi vyrazili k vodě, ale ležení na dece vám nic neříká, můžete zkusit wakesurfing a wakeboarding, jedny z nejpopulárnějších vodních sportů, které ve světě i v Česku zažívají boom.

Kolegyně Kateřina Petroušková připravila seznam míst, kde tuhle vodní aktivitu můžete vyzkoušet. Na wakeboardu se dá jezdit v Praze, ale i na Rozkoši nebo na pískovně Náklo.

Máme pro vás i seznam pražských míst, kde se vašemu tělu dostane zaslouženého ochlazení. Jen pozor, většinou jde o bazény, kde je nutné si svou návštěvu předem rezervovat.

Pokud to ale uděláte, čeká vás zasloužená odměna: například wellness zóna Apollo Day Spa pětihvězdičkového hotelu Corinthia nabízí panoramatický výhled na hlavní město.

Jestli vás to z rozpáleného města táhne spíš ven, připravili jsme pro vás i seznam koupališť, která jsou od Prahy v příjemné dojezdové vzdálenosti. Za pětačtyřicet minut z centra Prahy dorazíte na jedno z nedalekých přírodních koupališť v Divišově.

Za hodinu můžete dorazit ale i k zatopené pískovně Dobřín nebo do Dobříše, kde je zase koupaliště u místního rybníka Papež.

Pro náročné cestovatele, kteří ke svému koupání potřebují písek, máme zase tipy na pět nejkrásnějších městských pláží Čech, Moravy a Slezska.

Anna Nosková, vedoucí Forbes Life, vás posílá na pláž Ostende u třeboňského rybníka Svět, ale i na pláž Stříbrného jezera v Opavě, kterému se přezdívá Sádrák, protože vzniklo na místě, kde se ještě v šedesátých letech minulého století těžil sádrovec.

Na závěr si dovolíme přidat i průvodce po lokálních tvůrcích a designérech, kteří mají ve své nabídce plavky. Karolina Minaříková Krupková vybrala to nejlepší, co za poslední roky na české scéně vzniklo, a hlásí: Připravte se na gejzír barev, promyšlené průstřihy i svůdné detaily.