Měsíc poté, co Maledivy vyhlásily nouzový stav a zavřely hranice, v zemi stále zůstávají stovky turistů. Část z nich přebývá i v resortu Velaa Jiřího Šmejce na atolu Noonu.

„Obsazenost se nyní pohybuje okolo 30 procent – ve všech případech se jedná o lidi, kteří jsou na ostrově dlouhodobě nebo se sem přemístili z jiných resortů. Všichni tedy na Maledivy přijeli již před vypuknutím krize,“ říká Šmejcův mluvčí Pavel Zuna.

„Zajímavé je, že všichni se již za tu dobu mezi sebou znají a vytvořili zde takovou velmi specifickou mnohonárodnostní komunitu.“

Maledivy evidují téměř 500 nakažených novým typem koronaviru a jedno úmrtí související se současnou pandemií (šlo o ženu ve věku 83 let). Místní úřady tento čtvrtek prodloužily celonárodní lockdown o dalších 14 dní.

Management resortu Velaa hned v úvodu celé krize stáhl všechny klíčové zaměstnance zpět na ostrov. Ti, kteří byli mimo zemi, museli strávit 14 dní v nařízené karanténě.

„Naopak jiné zaměstnance jsme z bezpečnostních důvodů raději ponechali doma, kde jsou prakticky ve všech případech dodnes. V tuto chvíli je cirkulace zaměstnanců na ostrově nulová,“ říká Zuna. Jediný kontakt s vnějším světem tak představuje zásobování, především potraviny a pohonné hmoty pro dieselagregáty.

Podle Zunova vyjádření lze v tuto chvíli jen těžko vyčíslit ztráty, které ekonomika resortu Velaa utrpí v souvislosti s přijatými opatřeními. „Záleží na tom, jaký bude další vývoj. Ale myslíme si, že dopad bude minimálně 10 milionů dolarů (250 milionů korun, pozn. red.).“

Architekt Petr Kolář v jednom z relaxačních kokonů na ostrově

Šmejcův resort na tropickém ostrově v Indickém oceánu vznikl pod taktovkou architekta Petra Koláře a byl otevřen v roce 2013. Patří k nejluxusnějším svého druhu na světě – dovolenou tu pravidelně tráví dolaroví miliardáři, celebrity (například Paris Hilton) či arabští šejkové. 

Ostrov o průměru 500 metrů a velikosti 25 fotbalových hřišť po obvodu obepíná 30 bungalovů, dalších 17 jich je na pylonech nad vodou a takzvaná Romantic vila je na moři úplně osamocená a dostanete se k ní pouze lodí. Vily mají podle velikosti od jedné do čtyř ložnic.

Vydání Forbesu Risk zisk

Když jsme se tam byli těsně před slavnostním otevřením podívat, v reportáži jsme připomínali, že na ostrov se vejde maximálně 142 hostů najednou a rozhodně nejde o lidi s mělkou kapsou. Nejlevnější noc tu stojí 1500 dolarů mimo sezonu a nejdražší – ve čtyřložnicové vile během sezony – vyjde na 30 tisíc dolarů, tedy 600 tisíc korun.

Na letošní sezonu se vedení Velay tešilo. Nedávno totiž bylo dokončeno letiště pro private jety na jednom ze sousedních ostrovů, čímž se výrazně zjednodušil příjezd hostů – dosud se přistávalo v hlavním městě Malé a pak přesedalo do hydroplánu, v němž cesta do Šmejcova resortu trvala další třičtvrtěhodinu. 

Maledivy, Šmejcův resort Velaa.

„Co se zkvalitňování zázemí pro hosty i zaměstnance týče, jedeme podle plánu na rok 2020, který počítá především s vylepšením interiérů a vybavení některých vil a s rozšířením a vylepšením ubytovacích kapacit pro zaměstnance,“ podotýká Zuna. Jako každý rok se počítá s investicí ve výši zhruba pěti až šesti milionů dolarů.

Maledivy sice mají jen jednu oběť koronaviru, ovšem pandemií těžce trpí celá země. Většina z 340 tisíc obyvatel je závislá na příjmech z turistického ruchu, což bude devastující pro celou ekonomiku.

https://www.instagram.com/p/B9uCD7mBsc4/

Deník The New York Times před pár dny přinesl příběh dvou novomanželů z Jihoafrické republiky, kteří uvázli na líbánkách na Maledivách v pětihvězdičkovém hotelu a nemohou se dostat domů. „Každý říká, že by chtěl ztroskotat na tropickém ostrově. Ale jen do té chvíle, než se vám to opravdu stane,“ citoval deník novomanželku Olivii.

Pro všechny turisty, kteří nemohou odjet, připravila maledivská vláda záchranný balíček. „Cílem je pomoci všem, kdo si nemohou dál dovolit zůstat v luxusních resortech, ale zároveň nemají šanci se ze země dostat,“ uvedla stanice CNN.