Rodina s malými dětmi, v níž oba rodiče pracují, nemusí být nutně vystresovaná, unavená a uhoněná. Nevěříte?

Strategií, jak skloubit rodinu, kariéru a přemíru pracovních úkolů, existuje spousta, my jsme se zeptali pěti úspěšných českých manažerek, co se osvědčilo jim. Možná budou inspirovat i vás.


 Viera Gecková: Flexibilita

Vierka1

Možnost pracovat z domova nebo alespoň možnost přijet do práce později má velký význam. Studie BYU a IBM zjistila, že lidé, kteří si mohli vybrat, kdy a kde chtěli pracovat, odpracovali 57 hodin týdně, aniž by to mělo nějaký negativní dopad na jejich rodinný život. V opačném případě už 38 hodin strávených v kanceláři může být kritických.

Když nastupovala Viera Gecková do Rohlik.cz na pozici finanční ředitelky, byla těhotná. Byla si jistá, že ji zakladatel společnosti Tomáš Čupr nakonec nepřijme. Mýlila se. Jen zvedl obočí a řekl, že v tom nevidí problém.

„V dnešní době podle mě už všechny větší korporace berou ohled na maminky s děmi. Já sama měla to štěstí, že můj bývalý i současný zaměstnavatel byli velmi flexibilní a já si dokázala přizpůsobit svůj den tak, aby vyhovoval oběma stranám,“ říká maminka dvou dětí a dodává, že práce se zároveň stala jejím koníčkem. „Kdyby byla tím hlavním motivátorem pouze finanční stránka, tak s prací už dávno praštím,“ usmívá se dvaatřicetiletá ekonomka.

Kristýna Šnajdrová: Vzájemná pomoc

floristka

Asi nejdůležitější věcí ve vztahu je tolerance, to, že vám partner vyjde vstříc, když potřebujete pomoct. Kariéra se dá skloubit s výchovou dětí horko těžko, pokud v rodině nefungují oba rodiče. Za tím si stojí i Kristýna Šnajdrová, která když otevírala květinářství Floristino Kristino v roce 2012, byla ve třetím měsíci těhotenství. Navíc v době Vánoc, kdy je v práci největší stres.

„Bez manžela bych to určitě nezvládla. Pomáhal mi jak finančně, tak fyzicky s rekonstrukcí prostorů ve Štěpánské ulici. Ničeho nelituji, vše jsem zvládla a teď už se těším na další děťátko,“ vypráví třiatřicetiletá maminka.

„O chůvě jsem nikdy neuvažovala, mrzelo by mě, kdybych Kristiána dala cizí paní na hlídání. To bych si raději ubrala práci,“ říká floristka.

Magdalena Mikulandová: Vize

IMG_6136

Nebýt závislá na partnerovi. Milovat svoji práci a vnímat ji jako přirozenou součást života. To jsou slova Magdaleny Mikulandové, zakladatelky Studia pro ženy. Podle ní je nejdůležitější vize. Vědět, kdo jste, kam jdete a kde chcete ve svém životě být, protože jedině tak můžete ve své práci úspět.

„Rodina, manžel, děti budou spokojení jen v případě, že budu spokojená já sama se sebou a s tím, co jsem v životě dokázala,“ myslí si soukromá porodní asistentka a autorka knihy Těhotenství a porod: Průvodce těhotné ženy od početí do šestinedělí.

Podle ní je stejně jako kariéra a profesionalita důležitý zdravý rozum a sebevědomí, proto už několik let pomáhá klientkám projevit kouzlo osobnosti. Říká, že s úsměvem na tváři to sluší každé ženě, protože krása je relativní pojem.

Martina Holoubková: Rodina na prvním místě

martina_holoubkova

Hodně lidí na vysokých postech tomu říká rozdělená směna. Skončí v práci v rozumnou dobu, odpoledne a večer stráví s blízkými, a když jdou děti spát, začnou znovu pracovat. Neobětovali čas s rodinou, a přesto jsou schopni věnovat práci dlouhé hodiny.

Stejně to má i advokátka a držitelka titulu za mimořádný úspěch v kariéře Lady Pro 2007 Martina Holoubková. Na mateřské dovolené nikdy nebyla, přestože má tři děti. Když porodila první dítě, musela se učit na státnice a psát diplomovou práci. S druhým si zakládala vlastní advokátní kancelář Holoubková & partners a se třetím si vzala počítač do porodnice, aby dokončila důležité smlouvy. S dětmi se snaží trávit co nejvíce času odpoledne, a když usnou, vrací se zpět ke své práci.

„Když byly děti malé a já chodila k soudu nebo na jednání, hlídala babička a musím se přiznat, že jsem měla někdy výčitky, že nedělám maminku a často i manželku na 100 procent,“ říká právnička, která nadto předloni otevřela v Karlových Varech kavárnu a obchod s nábytkem Bonjour.

Margit Slimáková: Čas pro sebe

margitslimakova

Zásadní je naučit se vyvažovat své profesní povinnosti časem pro rodinu a pro sebe. Nezatěžovat se zbytečnostmi a problémy řešit jako výzvy. Není podstatné vše hned zvládat, ale postupnými kroky jít za svou vizí. Je jen otázkou času, kdy se problémy vyřeší a vize naplní.

To si myslí výživová poradkyně Margit Slimáková. „Jen když budu sama v pohodě, mohu být prospěšná někomu jinému. Zejména u žen je obvyklé, že upřednostňují péči o děti před péčí o své tělo,“ vysvětluje matka tří dětí, která žila s rodinou 10 let v zahraničí.

„Dlouhodobé zanedbávání zdravé stravy, pohybu a odpočinku jednoznačně přinese i pokles výkonnosti a je pouze otázkou času, kdy si to vybere svou daň na zdraví,“ dodává, že se každý den snaží udělat si aspoň chvilku pro sebe, kdy si čte nebo jde na procházku.