“Následuj své blaho a vesmír ti otevře dveře tam, kde dosud byly zdi.” ―Joseph Campbell

“Jediný způsob, jak dělat skvělou práci, je milovat to, co děláte. Pokud jste to ještě nenašli, hledejte dál. Nepřestávejte.” ―Steve Jobs

Přiznejte si to. Žijeme ve společnosti, která uctívá pohled na svět očima Josepha Campbella a Steva Jobse. Svět, ve kterém vám tvrdí, že pokud děláte to, co máte rádi, přijdou za vámi i peníze. Tvrdí vám, že pokud zjistíte, co vám přináší radost a pocit štěstí, jako mávnutím kouzelného proutku se dostaví převratný úspěch. Tvrdí vám, že pokud neměníte radikálně svět, je to proto, že se příliš bojíte najít svou vášeň a následovat ji.

Tohle jsou důvody, abyste se na takové rady vykašlali a zbavili se osobního pocitu selhání.

1. Nejnadanější lidé nemají jednu velkou vášeň.

Dave Evans, který vede na universitě ve Stanfordu populární kurz na téma Řiďte si svůj život, říká: „Nechceme začínat tím, že se budeme ptát: Co je vaše vášeň? Drtivá většina lidí žádnou nemá nebo jich naopak má více. A co by pak měli dělat?“

Také rozlišuje mezi nalezením práce, která vás může pohltit, a hledáním jedné celoživotní dráhy blaženosti. „Je mnohem lepší vědět, že neznáte svou vášeň, než nesmyslně důvěřovat ve falešné vášně,“ říká, „což je častý důsledek u lidí, kteří se snaží za každou cenu vymyslet jednu vášeň, aby bylo vše v pořádku. Den, kdy je falešná vášeň odhalena, může být docela nepříjemný.“

2. Peníze samy nepřijdou.

„Jsem spisovatelka, ale sex mám ráda mnohem víc než psaní,“ přiznala se před několika lety americká podnikatelka Penelope Trunk. “Ale za sex nejsem placená… Ani se v noci nebudím s dilematem, co bych měla dělat spíš – psát, nebo se milovat? O kariéře nerozhodují otázky typu „co mám nejraději?“, ale vnitřní rozhodnutí o tom, jaký život chci vést.“

Marketingový specialista Seth Godin jednou vyprávěl příběh nadaného přítele, který vzal zcela podřadnou práci v nahrávací společnosti, protože hudba byla jeho vášeň. Godin se tomu správně podivoval. Jeho kamarád si mohl vášeň užít mnohem víc, kdyby během dne pracoval jako učitel a hudbě věnoval volný čas.

3. Neustálé hledání rozptyluje od přítomnosti.

Padesát let předtím, než Steve Jobs řekl absolventům vysokých škol, aby neustále hledali svou skutečnou vášeň, trapistický mnich Thomas Merton poznamenal: „Svět je plný neúspěšných podnikatelů, kteří stále tajně věří, že jsou skvělými umělci, spisovateli nebo filmovými herci.“ Merton nabádal, aby místo toho raději hledali smysl v nedokonalé přítomnosti.

„Kdo je ochoten být spokojen s prací, která zosobňuje všechna jeho omezení?“ ptal se v padesátých letech minulého století Merton. „Takovou práci bude brát jen jako způsob obživy, zatímco bude stále čekat na objevení svého pravého povolání.“ Merton tak předvídal rozmach generace kariérních poradců, koučů a nejprodávanějších knih o hledání zaměstnání.

4. Vášeň se může stát peklem, když se stane prací.

Slavný výrok „Dělejte, co máte rádi, a už ani jeden den v životě nebudete pracovat“ bývá přičítán Konfuciovi. Problém je, že ani Konfucius určitě stále nedělal jen to, co měl rád.

Mnoho lidí miluje filmy, ale nenávidí jejich natáčení. Dokonce i relativně úspěšní spisovatelé a herci se nakonec hroutí pod termíny a zátěží, kterou jim způsobuje kariéra, která zblízka vypadá méně atraktivní, než tomu bylo zpovzdálí.

5. Ani Steve Jobs se neřídil vlastními radami.

Publicista Cal Newport patří mezi nejhlasitější kritiky hnutí Dělej-co-miluješ. V případě Jobse poukazuje na to, že ani on sám se neřídil svými vlastními radami. Pokud by následoval svou celoživotní vášeň, Jobs by se stal velkým zenovým mistrem. Místo toho, aby pobíhal bosý a celý život sledovat svůj cíl, náhodně narazil na svět technologií, managementu a marketingu.

Newport v knize So Good They Can’t Ignore You (Tak dobrý, že vás nemohou ignorovat) tvrdí, že pro někoho může být sledování vášně slepou uličkou. Je lepší zjistit, které vaše dovednosti by mohly být vzácné a cenné na pracovním trhu – a pak se v nich zdokonalovat.

Ponechme stranou mnoho dalších dobrých důvodů, proč nedělat jen to, co máte rádi – třeba jíst jen zdravě nebo si šetřit na důchod. Stresovat se hledáním nějaké kouzelné cesty ke štěstí je pro většinu z nás marnou snahou. Pokud jste ještě nenašli svou jednu velkou vášeň, máte právo odvolat pátrání.


Další články na Forbes.cz na podobné téma:

– Změnil jsem svůj život a s kamarády vařím pivo

– Jak se lidé rozhodují? Rozum často prohrává