Všichni víme, že nejlepší způsob, jak opravdu poznat nějaké město, není navštívit hlavní náměstí, nejdůležitější muzea ani nejvyhlášenější divadla. Daleko zajímavější je pobýt nějakou dobu ve čtvrti, kde se doopravdy žije.
Čtěte také: Čtyři Islanďané radí, jak se u nich na ostrově ne/chovat
A zvlášť důležité to je ve městech, kde abyste lokálního ducha kvůli nadměrnému turismu pohledali. Takže kam zajet?
Barcelona: Sants
Většina místních zná tuhle oblast coby místo, kterým se prochází cestou na hlavní nádraží. Pro nás cestovatele ale představuje něco mnohem hlubšího. Zatímco jiné části Barcelony se musely smířit s následky své popularity, Sants se zatím podařilo zůstat mimo dosah turistů a pořád patří lidem.
Díky tomu si udržuje svůj tradiční šarm a způsob života. Jde o místo, kde stále můžete najít staré bodegy s dřevěnými sudy s vínem, domácí vemuterias, kde místní klábosí nad tapas z mořských plodů, nebo rodinné restaurace, kde čas ubíhá vlastním tempem. No řekněte, nechtěli byste to zažít taky?
Washington: Navy Yard
Oblast Navy Yard je nejrychleji rostoucí čtvrtí v americkém hlavním městě. Díky nábřežnímu charakteru, industriální infrastruktuře a historickým kořenům mají Yards, jak se čtvrti také říká, kouzlo, které zbytek Washingtonu spíše postrádá.
Hlavní atrakcí je stále místní baseballový stadion, kde se konají nejenom zápasy, ale také populární akce jako pivní festivaly, ale posiluje už i lokální restaurační scéna. Mezi nejlepší podniky patří minipivovar Blue Jacket, italská restaurace Osteria Morini, mezinárodně zaměřená Chloe a vysoce invenční Ice Cream Jubilee.
Návštěvu si naplánujte rychle, Yards mají v hledáčku i developeři, kteří tu plánují nemalou výstavbu.
Amsterdam: Amsterdam Noord
Tahle část hlavního města Nizozemska je plná starých tramvají, barevných přepravních kontejnerů, ale taky nezávislých uměleckých galerií. Což dohromady představuje ráj nejen pro instagramery.
Najdete tu také IJ Hallen, jeden z největších a nejunikátnějších bleších trhů, které stojí za to navštívit.
Cartagena: Getsemani
Kolumbie nemá (i když dnes už poněkud neprávem) mezi turisty úplně nejlepší pověst, a tak jich většina při návštěvě Cartageny zůstává mezi zdmi starého města. Podle nás ale to nejzajímavější najdete těsně za nimi.
Cartagenská část Getsemani poskytuje autentický pohled na zvyky místních, protože tu najdete rodiny, které žijí ve svých domech už několik generací. A to je přece základ unikátního komunitního života.
Poslední roky navíc přinesly nové stylové podniky, takže až sem pojedete, navštivte Café del Mural, bar Demente nebo malé restaurace Caffé Lunático, Malagana a La Cocina de Pepina.
Johannesburg: Maboneng
Maboneng byl až do konce apartheidu nepřístupnou oblastí Johannesburgu, v polovině devadesátých let se ale změnil v živou městskou čtvrť, kde kvete umělecká i kulinářská scéna. Dobře známé je místní Muzeum afrického designu a další galerie, restaurace a butiky.
Tbilisi: Plekhanov
Tbiliské staré město je okouzlující, ale stále více návštěvníků gruzínské metropole je nadšených i ze čtvrti Plekhanov. I o něm totiž platí, že to je to místo, kde Tbilisané skutečně žijí.
Čtvrť navíc v posledních letech prošla několika významnými renovacemi. Nová je například hlavní třída Agmashenebeli a láká i prostor nazvaný jednoduše Fabrika, což je někdejší sovětská továrna, která nyní nabízí multifunkční prostor pro kavárny, bary, studia, obchody a hostel. Najdete zde mix mladých kreativních lidí a turistů a skoro každý večer tu hraje živá muzika. Co chtít víc?
Panama: Casco Viejo
Ano. Ještě v roce 1990 bylo Casco Viejo jednou z nejnebezpečnějších čtvrtí hlavního města Panamy, kterou ovládaly místní gangy. Dnes už to neplatí. Na tehdejší pouliční války upozorňuje už jen výzdoba na schodištích v hotelu American Trade, kam se coby dekorace přesunula někdejší pouliční graffiti.
Právě skutečnost, že kostrbaté slogany gangů nyní tvoří výzdobu designových hotelů, ukazuje, jak daleko Casco Viejo došlo. Místa, která by se zde měla navštívit, nepochybně jsou: restaurace Donde José, Fonda La Sexta, hotel La Concordia a obchod Karavan.
Ho Či Minovo město: Distrikt 5
Většina návštěvníků vietnamské metropole stráví svůj čas ve vyhlášeném Distriktu 1 nebo 2, ovšem pro ten nejlepší zážitek a únik od davů doporučujeme ten s číslem 5. Najdete tu unikátní taoistické chrámy jako Phuoc An Hoi Quan Pagoda a místní trh Binh Tay je malý zázrak, kde seženete vše od čerstvých potravin po autorádia.
V noci ulice ožívají díky barům a restauracím s živou muzikou. A vy budete mít pocit, že zažíváte něco ze starého dobrého Saigonu.
Atény: Keramikos
Keramikos leží jen 10 minut chůze od aténského historického centra, a až tam přijdete, budete si po zážitcích v turisty nacpaných ulicích připadat jako v jiném světě. Je to místo, kde staré koexistuje s novým a kde se tradice snoubí s pokrokovou kreativitou.
Během trhů to tu navíc ožívá vůněmi a chutěmi, ze kterých vás bude hlava přecházet. Místní nízké nájmy sem v posledních letech také nalákaly mladé kreativní Atéňany, kteří zde otevírají invenční restaurace, bary a kavárny, galerie i divadla.
Soul: Seongsu-dong
Této čtvrti se někdy říká soulský Brooklyn. Pokud tuhle část New Yorku znáte, bude vám po pár minutách jasné proč.
Bývalé průmyslové sklady vyzdobené graffiti slouží jako módní hotspoty, které přitahují hipstery i fotografy, a tak se tu vytvořila bující umělecká scéna. Pokud sem zavítáte, navštivte také restaurace Daelim Warehouse a Café Onion.
Chicago: Pilsen
Pilsen v západní části Chicaga je hnízdem špičkové kultury a umění, kterou tu v synkrezi s místními autory a studenty rozvíjejí úspěšní přistěhovalci z východní Evropy a Mexika, a místní ulice jim slouží jako ty nejlepší galerie.
Kapské Město: Kalk Bay
Kalk Bay je bývalá rybářská vesnice, která je sice součástí jihoafrické metropole, ale stále úspěšně uniká jejímu každodennímu shonu. Nejen místní surfařskou komunitu přitahují malebné kavárny, rustikální rybářské lodě a pestrobarevné obchody, kde to jednoduše žije.