Společnost InterNations, která sdružuje největší komunitu expatů, právě vydala svůj každoroční Expat City Ranking 2022, žebříček nejlepších a nejhorších míst pro život.

Na seznamu je celkem 50 měst, která jsou seřazena podle toho, jak šťastný (nebo nešťastný) život v nich expati v posledním roce žili. 

V letošním seznamu se na prvním místě umístila španělská Valencie, což z ní dělá nejlepší místo k žití na světě. Valencie je dva tisíce let staré město, které leží na jihovýchodním pobřeží Španělska u ústí řeky Turia, která se zde vlévá do Středozemního moře. Město je známé svými krásnými plážemi, různorodou gastronomií a bohatou kulturou.

Na druhém místě se umístila Dubaj a na třetím Mexiko. V desítce nejlepších světových měst pro expaty jsou dále: Lisabon, Madrid, Bangkok, Basilej, Melbourne, Abú Dhabí a Singapur.

Do seznamu 20 nejlepších míst k životu na světě se probojovala i dvě americká města, a to vítězné vás možná překvapí. Na 12. místě se totiž umístilo Miami, v těsném závěsu za ním, na 16. místě, New York.

Celkově byli v obou amerických městech expati spokojeni především s pracovní kulturou, často ale zápasili se systémem zdravotní péče.

Výhled na přímořskou krajinu u obce Altea u španělské Valencie, která byla označena za nejlepší místo pro život na světě. Foto GETTY

Na opačném konci seznamu, na padesáté pozici, se ocitl Johannesburg, což z něj dělá nejhorší město na světě pro život. Frankfurt se umístil na 49. místě, hned nad ním Paříž na 48. pozici. Spodní příčky doplňují Istanbul, Hongkong, Hamburk, Miláno, Vancouver, Tokio a Řím.

Podle InterNations se Valencia umístila na prvním místě nejen jako nejlepší město na světě pro život, ale také jako město s nejvyšší kvalitou života.

Expati jsou nadšeni především z finančně velmi dostupné veřejné dopravy, velké nabídky rekreačních sportů a bezpečnosti ve městě. Ve Valencii je údajně také snadné se usadit a expati se shodovali na faktu, že se brzy cítili jako doma a byli spokojeni se svým společenským životem.

A to stále ještě není vše: Valencia se také umístila na třetím místě v oblasti osobních financí, a dokonce dosáhla na příčku nejvyšší v oblasti životních nákladů. Jsou i oblasti, kde se Valencii tolik nedařilo: index pracovních příležitostí pro expaty (kde se umístila na 41. místě z 50) a index kariérních vyhlídek (kde se umístila na posledním místě).

Miami bylo v nejnovějším hodnocení expatů vyhlášeno za nejlepší místo pro život a práci v USA. Foto Antonio Cuellar, Unsplash

Co se týče Spojených států, na prvním místě se umístilo Miami, které v konkurenci padesáti světových měst obsadilo dvanácté místo. Nejlépe si město vedlo v indexu jednoduchosti zabydlet se (10. místo).

Vysoké umístění (6. příčka) zaznamenalo Miami také v podkategorii Kultura a vstřícnost. Expati uvedli, že jsou spokojeni se svými kariérními příležitostmi a mají dojem, že místní firemní kultura podporuje v lidech kreativitu a neotřelý způsob myšlení.

I Miami má ale své nevýhody: každý čtvrtý expat byl nespokojen se svou pracovní dobou a město si nevedlo dobře v indexu osobních financí (kde se umístilo na 37. místě), ani v indexu kvality života (38.).

Dalším minusem pro Miami byla kategorie Zdraví a pohoda, ve které se umístilo až na 49. příčce. „Zdravotní systém mě přivádí k šílenství,“ řekl španělský expat.

New York City bylo v nejnovějším žebříčku expatů označeno za druhé nejlepší místo ve Spojených státech, pro život a práci. Foto Luca Bravo, Unsplash

New York se umístil na šestnáctém místě a vedl si dobře v indexu pracovních příležitostí pro expaty, kde obsadil třetí místo. Město se také umístilo na prvním místě na světě v indexu kariérních vyhlídek a v kategorii Pracovní kultura a spokojenost.

Také spokojenost s místním trhem práce v New Yorku a s kariérními příležitostmi byla vysoká. „Existuje mnoho možností pro každého, kdo je připraven pracovat,“ prohlásil jihoafrický expat.

New York City má ale i několik nevýhod: nepříliš dobré hodnocení dostalo město v oblasti zdraví a pohody, ani téma osobních financi příliš nezabodovalo. „Život je tu velice drahý a je potřeba mít velké úspory,“ řekl expat z Filipín.

Ve třech nejhůře umístěných městech na seznamu expati uváděli, že mají finanční problémy. Jde o Johannesburg, Frankfurt a Paříž. Respondenti z Johannesburgu psali, že jsou obzvláště zklamáni nízkou kvalitou osobního i profesního života. Frankfurt a Paříž si vedly špatně v indexu jednoduchosti zabydlování.

Barevné nábřeží v Port Saplaya ve španělské Valencii, vyhlášené nejlepším městem pro život na světě. Foto GETTY

Níže se můžete podívat na seznam 20 nejlepších a 10 nejhorších míst k životu. Zde si také můžete prohlédnout kompletní seznam spolu s komentáři respondentů průzkumu.


20 nejlepších míst k životu 

Valencie, Španělsko

Dubaj, Spojené arabské emiráty

Mexiko, Mexiko

Lisabon, Portugalsko

Madrid, Španělsko

Bangkok, Thajsko

Basilej, Švýcarsko

Melbourne, Austrálie

Abú Dhabí, Spojené arabské emiráty

Singapur

Tallinn, Estonsko

Miami, Spojené státy americké

Sydney, Austrálie

Barcelona, Španělsko

Nairobi, Keňa

New York, Spojené státy americké

Kodaň, Dánsko

Lausanne, Švýcarsko

Toronto, Kanada

Curych, Švýcarsko

Johannesburg byl označen jako nejhorší místo pro život na světě. Foto GETTY

10 nejhorších míst k životu 

Johannesburg, Jihoafrická republika (50. místo)

Frankfurt, Německo (49. místo)

Paříž, Francie (48. místo)

Istanbul, Turecko (47. místo)

Hongkong (46. místo)

Hamburk, Německo (45. místo)

Milán, Itálie (44. místo)

Vancouver, Kanada (43. místo)

Tokio, Japonsko (42. místo)

Řím, Itálie (41. místo)