Plánujete si pracovní schůzku? Zkuste něco neobvyklého – místo zažitého oběda či večerního setkání si sjednejte jednání při snídani. Ráno jsou totiž lidé odpočatí a soustředění, a taky se nepodává alkohol, což dodá meetingu úplně jinou atmosféru.

„Lidé jsou oficiálnější a víc zaměření na byznys,“ vysvětluje Laura Vanderkam, autorka úspěšné knihy Co dělají nejúspěšnější lidé před snídani.

Pro mnohé je čím dál tím obtížnější odejít z kanceláře na pracovní oběd, navíc bez výčitek, že se zase vytrhli z práce na úkolu, do nějž se jim povedlo ponořit teprve před chvílí. Podvečerní schůzky na „happy hour“ zase nevyhovují ženám s rodinami. „Schůzky po práci jsou založené na staromódním způsobu práce,“ vysvětluje Vanderkam pro BBC. „A především ženy zpochybňují ideu, že mohou být venku, protože doma je někdo, kdo se postará o děti, nakrmí je a uloží.“

Čtěte také: S Japonci sklopte oči, v Číně říhejte. Triky, jak uspět na jednání ve světě

Pro Ryana Estise, kouče v oboru leadership, jsou schůzky u snídaně už dlouho nejproduktivnějšími setkáními pracovního dne. Jeho schůzky trvají do 45 minut a než vyrazí z domova, dá si kávu a čtvrt hodiny medituje. „Jsem po kávě svěží, vyrovnaný a soustředěný,“ vysvětluje. Za dva roky, co si domlouvá pracovní jednání u snídaně, skoro úplně upustil od odpoledních schůzek, které mu prodlužovaly pracovní den až o dvě hodiny. A díky snídaňovým poradám v sedm ráno má občas nejdůležitější jednání toho dne vyřízené do devíti.

Jednání při snídani může vést k rychlejšímu a efektivnějšímu rozhodování, tvrdí jeho příznivci. Jedním z nich je i Bertie Stephens, zakladatel slevového portálu Flubit. Když loni uzavřel při hodinové snídani v přepočtu víc než třicetimilionový obchod s novým investorem, stal se velkým propagátorem energie ranního byznysu. Stephens věří, že lidé ráno ještě nejsou unavení z množství rozhodnutí, která přes den udělají. Setkávání při ranní kávě teď organizuje, kdykoliv má před sebou jednání nebo schůzku, z níž mají vzejít nové nápady.

Čtěte také: Jak na obchodní jednání. Sedm kroků, které můžete okoukat od introvertů

Do schůzek během dne vám může navíc kdykoliv zasáhnout nečekaná událost, což u setkání brzy ráno není až tak pravděpodobné. U ranní kávy je prostě vhodné scházet se tehdy, máte-li učinit klíčové byznysové rozhodnutí.

Pro některé věci se ale víc hodí pozdější hodina. Na odpoledne si Estis plánuje schůzky, které mají potvrdit nebo upevnit vzájemný vztah. U večeře jsou už totiž lidé uvolněnější. „Jak je u toho alkohol, tak se k opravdovému byznysu nedostanete,“ podotýká.

Schůzky při snídani většinou netrvají déle než hodinu, takže je dobré naplánovat si do nejmenších detailů, o čem chcete jednat. Současně je ale dobré předem si říct, kdy schůzka skončí, protože obě strany pak musejí stíhat svůj další program.

Vyberte si restauraci, která vyhovuje všem účastníkům a je pro takové schůzky vhodná. Má stoly dál od sebe, protože u jednání obvykle potřebujete určitou atmosféru soukromí, je klidná, protože lidé ráno podvědomě očekávají, že v restauracích bude ticho. Tyhle věci a navrch pozorný personál vám zaručí hladký průběh jednání.