Točité schodiště z těžké oceli, odhalené stěny a skleněné stropy tam, kde ještě nedávno byla jen oblaka. Když se procházíte po nově zrekostruovaném středověkém paláci, nutně dostanete pocit, jako by se dvě doby prolnuly v jednu. A tím nejlepším možným způsobem.

Výběr oceli přitom nebyl náhodný. Kovářství k hradu Helfštýn neodmyslitelně patří už desítky let, díky čemuž jeho jméno znají i lidé z jiných koutů světa. Nejedná se však o tradici z dob, kdy panství spravovali opavští Přemyslovci. Mezinárodní setkání uměleckých kovářů Hefaiston se poprvé uskutečnilo v roce 1982 a od té doby zde svou zručnost předvedly tisíce těchto umělců.

Ocel a rez jsou na tomto místě ale novinkou. Na místech, kde dříve stávalo pouze mohutné obvodové zdivo, dnes na každém rohu narazíte na corten, který na první pohled simuluje degradovaný kov. Speciální patinující ocel je však vůči povětrnostním vlivům odolná.

Zdálky si přitom jeden z největších hradů u nás zachoval stále stejný, historický charakter, a pohled na středověkou památku tak neruší žádný cizorodý prvek. To, co se proměnilo, je totiž jádro historické památky – přesněji jejího renesančního paláce, který byl kvůli scházejícímu zastřešení více než dvě století ponechán napospas povětrnostním vlivům.

Díky snaze o maximální zachování dosavadního podoby zříceniny tak projektanti, za dohledu památkářů, navrhli takové zastřešení, které nepřesahuje úroveň obvodového zdiva.

info Foto BoysPlayNice
Foto BoysPlayNice

Za rekonstrukcí stojí olomoucké studio Atelier-r, které navrhlo například i současnou podobou Slovanského gymnázia v Olomouci nebo Národní sportovní centrum v Prostějově. V rámci projektování architekti využili také unikátní, detailní 3D model hradu vytvořený z tisíců dronových fotografií, který jim umožnil zmapování neobvykle tvarovaného zdiva nebo povrchových úprav konstrukcí.

Choose To Be Rich
Vydání Forbesu Choose To Be Rich

„Hlavní výzvou pro nás bylo dokázat, že moderní architektura má v oblasti rekonstrukce památek své pevné místo, že historické stavbě může vdechnout nový život. Že může jít o symbiózu, kdy citlivě zachováme hodnoty historie a přitom ji oživíme soudobým způsobem, pravdivě,“ řekl Martin Karlík ze studia Atelier-r. 

Palác, kam se stavební práce soustředily, byl kvůli opadávajícímu zdivu uzavřen už v roce 2014 – to ohrožovalo jak bezpečnost návštěvníků, tak samotnou existenci památky. Projekční práce započaly v roce 2015 a samotná rekonstrukce, která zahrnovala také statické zajištění objektu, byla zahájena o dva roky později a vyšla na 90 milionů korun.

Ti, kteří hrad už letos stihli navštívit, však vědí, že se šestileté čekání vyplatilo. Více než 700 let od svého založení tato památka opět dýchá novotou.