Průměrná americká svatba vyjde podle průzkumu The Knot Real Wedding Study na 750 tisíc korun. Bez svatební cesty! To ale není nic v porovnání s tím, kolik stojí svatby těch nejbohatších lidí na světě. Jsou to miliony. Nikoliv však korun, ale v dolarech. Některé svým rozpočtem dokonce překonaly výši hrubého domácího produktu řady menších zemí.
Tady je přehled těch nejokázalejších svateb, jejichž sláva obletěla celý svět.
Lady Diana a princ Charles
Jedna z nejikoničtějších svateb, na kterou jen tak někdo nezapomene. Bylo 29. července 1981 a stovky tisíc lidí upíraly v Londýně pohled na skleněný kočár přijíždějící do katedrály svatého Pavla, architektonického skvostu sira Christophera Wrena. V něm seděla lady Diana, která se měla co nevidět stát ženou následníka britského trůnu, prince Charlese, a tím i princeznou z Walesu. Na sobě měla honosnou róbu z hedvábného taftu v barvě slonové kosti s nabíranými rukávy a vlečkou dlouhou sedm a půl metru, posázenou tisíci perel od návrhářů Davida a Elizabeth Emanuelových.
Čtěte také: Jak se šijí šaty na královskou svatbu? Česká návrhářka uspěla ve světové konkurenci
Obřad se konal za účasti 3500 významných hostů – desítek panovníků a hlav států. Nechyběl ani tradiční polibek na balkoně Buckinghamského paláce a velkolepá hostina se stovkou lahví šampaňského Dom Perignon ročníku 1961. Fotografie z jejich svatby se objevily na titulních stranách různých časopisů a novin po celém světě, včetně deníku The New York Times, který tenkrát napsal: „Pohádka se mění ve skutečnost.“
Kate Middleton a princ William
Další královská svatba, znovu Londýn a ulice možná ještě zaplněnější, než když se ženil jeho otec. „Zvony zvonily, davy jásaly, a dokonce i sluníčko vysvitlo, když se princ William objevil ruku v ruce se svou chotí, vévodkyní z Cambridge, před Westminsterským opatstvím,“ napsal Guardian v dubnu 2011, potom co si novomanželé slíbili svoji věrnost před arcibiskupem canterburským, stovkami významných hostů a miliardami televizních diváků z celého světa.
„Vypadáš nádherně,“ zašeptal princ do ucha Kate Middleton, když přicházela k oltáři oděná do přepychové krajkové róby v barvě slonovinové kosti od Alexandra McQueena a s diamantový diadémem od Cartiera z roku 1936 (ten jí zapůjčila sama královna Alžběta II.). Po obřadu odjela Kate s Williamem kočárem do Buckinghamského paláce, kde tradičně zapózovali na balkonu, stejně jako tenkrát před 30 lety Diana s Charlesem.
Nicky Hilton a James Rothschild
Svatba, za kterou by se nestyděl žádný princ ani princezna. Dědička hotelového řetězce Nicky Hilton si v červenci minulého roku vzala britského finančníka z prominentní rodiny bankéřů Jamese Rothschilda, a to ve velkém stylu. Obřad totiž proběhl v Kensigtonském paláci, v němž má svou rezidenci i princ William a vévodkyně z Cambridge.
Čtěte také: Počkejte s manželstvím, dokud si nebudete jistí, kým chcete být
Přípravy v rozkvetlých zahradách jednoho z nejkrásnějších londýnských paláců trvaly několik dní. Americká módní návrhářka Hilton na sobě měla na míru šité krajkové šaty od Valentina za necelé dva miliony korun, boty od Christiana Louboutina s výšivkou „Paní Rothschildová“ a osmikarátový zásnubní prsten za 40 milionů korun. Mezi movitými svatebčany nechyběla ani její slavnější sestra Paris Hilton, jejíž fotky ze zákulisí svatebních příprav obletěly celý svět.
Melania Knauss a Donald Trump
Americkému miliardáři Donaldu Trumpovi dvě svatby nestačily, a tak se rozhodl, že to zkusí ještě potřetí, a před deseti lety požádal o ruku slovinskou modelku Melanii Knauss. Daroval jí prstem s třináctikarátovým diamantem, který měla na sobě i v samotný den D. Obřad probíhal celkem tradičně v neogotickém kostele ve floridském Palm Beach. Co už nebylo tak tradiční, byla nevěstina luxusní róba designovaná Johnem Gallianem z módního domu Christian Dior, jejíž výroba zabrala tisíc hodin ruční práce. Jejich cena se nakonec vyšplhala na 2,4 milionu korun.
Extravagantní svatební hostina proběhla v Trumpově luxusní vile Mar-a-Lago, kde si mohli hosté pochutnat na prvotřídním kaviáru, humrech, lanýžích, a to za poslechu hudby muzikanta Billyho Joela. Přímořská rezidence, kam zve Trump jen své nejbližší přátelé, oplývá 128 pokoji, dvěma bazény, tenisovými kurty, lázněmi a golfovým hřištěm. Republikánský kandidát na prezidenta ji koupil v roce 1985 za 240 milionů korun a následně ji nechal vyzdobit tím nejluxusnějším vybavením, třeba benátskou tapiserií ze 16. století.
Vaniša Mittal a Amit Bhatia
Ne každá nevěsta má to štěstí jako Vaniša Mittal, dcera indického ocelového magnáta Lakšmího Mittala, aby její svatba disponovala neomezeným rozpočtem. Její více než týden dlouhá ceremonie v Paříži stála celkem půl druhé miliardy korun.
Začalo to stříbrnými svatebními oznámeními, která obdržely tisíce hostů z různých koutů světa. Ti byli v samotný svatební den, v červnu 2004, ubytovaní v těch nejhonosnějších pětihvězdičkových hotelech. Součástí přepychového programu v prostorách Versailleského paláce a jiných zámeckých lokalitách bylo vystoupení australské zpěvačky Kylie Minogue nebo bollywoodských star. Nechyběl ani ohňostroj na Eiffelově věži.