Když vejdete do malé místnosti ve vnitrobloku kampusu Univerzity Karlovy v pražské Hybernské ulici, nevíte, na co se dívat nejdřív. Žebřík, kufry, krosny, vrtačky, deskové hry, kytara nebo třeba přepravka pro kočku. Tu sem zrovna přinesla paní ze sousedního domu.
Věci tady nevoní novotou, ale o vetešnictví také nejde. Stojíme v první české knihovně, kde paradoxně knihy nejsou tím hlavním artiklem. Natož prodejním. Vítejte v Library of Things Prague – v půjčovně věcí, které už ostatním leží doma ladem, ale je jim líto je jen tak vyhodit.
Čtěte také: Z pokoje do pokoje. Jak se tři holky rozhodly zachraňovat starý nábytek.
Podobné knihovny už znají v Americe, Nizozemsku, Itálii, ve Slovinsku, Velké Británii nebo v sousedním Rakousku a Německu. Například knihovna Share v britském Frome začala v roce 2015 a dnes už v ní můžete najít až 1500 předmětů. Ta česká vznikla letos v červenci díky partě pěti lidí, která se dala dohromady přes facebookový příspěvek třiadvacetiletého Petra Žabky.
Tým pražské Library of Things
„Na svém profilu jsem sdílel video o trendu vznikání knihoven a napsal jsem: „Kdo do toho půjde se mnou?“ Během pár hodin se mi ozvali další čtyři lidi. Vtipné je, že jsme se navzájem neznali, protože to byli přátelé mých přátel,“ popisuje Petr Žabka, který se živí jako konzultant.
Za projektem, který má motto „Proč věci kupovat, když si je můžeš půjčit“, stojí kromě Petra také grafik a ilustrátor Tomáš Zahrádka, architektka Nora Behová, ekonomka Lucie Ptáčníková a průvodkyně ve Scio škole Lenka Chocholoušková.
„Nejdříve jsme se museli potkat, abychom se vůbec seznámili a řekli si, kdo co umí. Protože jsme každý z jiného oboru, skvěle jsme si sedli a úkoly si rozdělili přirozeně,“ říká sedmadvacetiletý Tomáš, který se jako grafik stará o grafiku a web projektu a knihovna je podle něj řešením, jak si nekupovat věci, které potřebujete jednou za rok, nebo jak se zbavit věcí, které už nepotřebujete.
„Když jsem ještě bydlel u rodičů a měl pokoj s bráchou, pořád mi nadával, že čtu dlouho do noci. Proto jsem si řekl, že se naučím číst poslepu, abych nemusel svítit. Koupil jsem si Malého prince v Braillově písmu, ale ukázalo se, že je to sakra těžké,“ směje se Tomáš. Možná nepřekvapí, že Malý princ je teď součástí knihovny.
V současné chvíli najdete v pražské Library of Things přes 80 předmětů, které si za 30 až 200 korun můžete na týden půjčit každé úterý, čtvrtek a neděli od pěti do sedmi večer, přičemž si všechny předměty můžete prohlédnout a zarezervovat i přes internet.
„V červenci jsme měli v den otvíračky asi 25 věcí, které jsme dostali od lidí i různých firem. Za čtyři měsíce jich máme přes 80 a doufáme, že jich bude čím dál víc,“ říká Petr Žabka, který by časem rád dohnal právě britskou knihovnu Share.
Celý projekt odstartovali s 35 tisíci od programu SmartUp Nadace O2 a akcelerátoru Social Impact Award, dodnes ale není výdělečný „Když jsme začínali, měl jsem představu, že si v této době už vyděláme na zaměstnance, který bude mít čas se o knihovnu starat naplno. To se nestalo,“ říká Petr s tím, že primárně o peníze jeho týmu nejde.
Knihovna všem přináší jiné benefity, které se nedají vyčíslit. „Díky prezentacím o knihovně se například učím mluvit na veřejnosti nebo jsem se naučil vrtat poličky,“ směje se Tomáš a na závěr dodává, že se už nyní těší na spolupráci s dalšími dobrovolníky, kteří se k pětičlenné partičce začali sami hlásit.