Lidstvo se chce znovu dotknout nebes. Naznačují to alespoň plány na nové mrakodrapy, které by měly vyrůst v různých koutech světa. Futuristický design, špičkové technologie, závratné výšky… Díky tomu všemu by měly plánované stavby zamíchat dosavadními žebříčky těch „nej“ světových budov. Tohle je sedm nejzajímavějších z nich.
1. Nová pyramida v Káhiře
Velká pyramida v Gíze asi už brzy nebude považována (jako tomu bylo po tisíce let) za nejobdivuhodnější stavbu, kterou kdy člověk vytvořil. Dost možná ji nahradní tahle pyramida.
Ohlášená stavba má měřit přibližně 197 metrů a zabírat bude parcelu o ploše 780 tisíc metrů čtverečních. Vznikne v západní části širší Káhiry, ve čtvrti šejka Zayeda, poblíž Gízy.
Projekt s 49 patry a přezdívkou „Zayedův křišťálový třpyt“ by měl vzniknout spoluprací developerů a egyptské vlády. Mrakodrap by měly tvořit dvě pyramidové struktury, vyšší z nich bude zářit.
2. Al Noor, symbol Afriky
Marocká věž Al Noor vypadá, jakoby vypadla z nějakého futuristického akčního filmu. Svou ohromnou výškou a ostrými vrcholy ve tvaru čepelí může sice působit odstrašujícím dojmem, uvnitř by ale měla být křehká a jemná.
Měla by měřit 540 metrů – tohle číslo reprezentuje 54 afrických národů -, bude mít 144 pater a tvarem má připomínat plnící pero. To údajně symbolizuje hlavní pracovní nástroj developera šejka Tareka Binladena, který se zabývá „vytvářením budoucnosti“.
Stavět by se mělo začít v červnu tohoto roku a až bude Al Noor hotová, tak by se měla stát nejvyšší budovou Afriky a pátou nejvyšší budovou světa.
3. Newyorská jehla
Tahle extra štíhlá stavba od ShoP Architects má mít základnu jen 32 metrů čtverečních a má vzniknout na okraji Central parku. Po dokončení by měla být nejen nejútlejším, ale také na nájem nejnákladnějším mrakodrapem na světě – ceny za prostory v budově začínají na 14 milionech dolarů.
80-ti patrová budova bronzové a terakotové barvy by měla měřit 428 metrů.
4. Raketová dvojčata
Dubaj je už teď domovem nejvyšší stavby a největšího obchodního centra světa. I tak si ale chce na seznam svých nej přidat další položku.
Tento ambiciózní projekt nové čtvrti, který je dítětem Emaar Properties a Dubai Holding, bude kombinací obchodů, luxusních hotelů a asi 39 tisíc rezidenčních prostor. Tvořen bude celkem osmi budovami, včetně dvou identických mrakodrapů ve tvaru vesmírných lodí.
I když datum zahájení stavby zatím není známo, developeři tvrdí, že tato dvojčata brzy překonají Petronas Towers, aktuálně nejvyšší propojenou budovou na světě, která měří cca 445 metrů.
5. Čínský kolos
Nad čínským městem Čcheng-tu se brzy bude tyčit 460 metrů vysoká křišťálová skulptura známá také pod jménem Greenland Tower. Blýskající se mrakodrap inspirovaný chladným horským prostředím tohoto regionu je navržen tak, aby ze všech stran odrážel světlo.
Již rozestavěný komplex hlavní stopatrové budovy, dvou menších staveb a obchodního a výstavního centra, má být v souladu s Feng-šuej a má být hmotným důkazem rychlého ekonomického a technologického vývoje oblasti.
Věž má být dokončená v roce 2018. Až bude, stane se nejvyšší budovou v jihozápadní Číně, čtvrtou v celé Číně.
6. Švýcarské zrcadlo
Asi tisícovku obyvatel městečka Vals (zastrčeném v údolí švýcarských Alp) čeká poměrně drsné probuzení.
Morphosis Architecs – americké studio z Los Angeles a New Yorku – nedávno zveřejnilo plány na výstavbu hotelu, jehož výška má dosahovat 375 metrů a vyrovnat se tak newyorské Empire State Building.
Budova, které se také říká „7132“, má být hotová v roce 2019. Stane se součástí již existujícího místního resortu – komplexu s lázněmi a 107 luxusními pokoji a místnostmi pro hosty.
Zrcadlová fasáda budovy by měla odrážet okolní přírodu, i tak ale bude blokovat výhled na aplské hřebeny, což se místním příliš nelíbí. Pokud vše dopadne podle plánů, mohl by se tenhle mrakodrap stát nejvyšší budovou Evropy.
7. Nový král světa
Za méně než 10 let by mohl dubajský Burdž Chalífa příjít o titul nejvyšší budovy světa – jeho místo by měla zaujmout ohromná Kingdom Tower v Saúdské Arábii, která by měla měřit rovný kilometr.
Stavba tohoto trojhranu bude stát více než 1,2 miliardy dolarů a padne na ni přes 80 tisíc tun oceli. Ze stran budou vystupovat aerodynamická „křídla“, která doplní sada vroubků připomínajících žábry – všechno to bude zajišťovat stín pro určité části budovy.
Budova se bude pyšnit také speciálními zdmi, které by měly minimalizovat spotřebu energie, 30 metrů širokou kruhovou terasou ve 157. podlaží a jedním z nejvyspělejších výtahových systémů. Za návrhem stojí i jeden z architektů Burdž Chalífa.
Autor: Kristin Tablang