Až se někteří, zatím ještě budoucí, obyvatelé nových bytů v developerském projektu Lihovar na pražském Smíchově podívají ze svých oken, ti citlivější se možná trochu urazí. Přímo do oken jim totiž bude mířit obrovský vztyčený prostředníček na terase sousední historické a památkově chráněné varny.
V ní si totiž umělec a autor oné sochy David Černý zřídil muzeum věnované jeho celoživotnímu dílu. A v sobotu ji otevírá pro veřejnost.
Bývalá varna nyní získává název Musoleum a stojí uprostřed pozemků, na kterých investiční skupina Trigema developera Marcela Sourala buduje novou čtvrť. Trigema také rekonstrukci budovy financovala.
„Když jsme s Marcelem před lety koukali na celý ten rozpadající se brownfield, říkali jsme si, že je to hrozná škoda. Marcelovi se nakonec podařilo areál koupit a postupně jsme došli k tomu, že v té památkově chráněné varně by mohla být galerie, což je samozřejmě pro investora absolutně nesmyslný nápad,“ vypráví David Černý, který s Marcelem Souralem vlastní architektonické studio Black n‘ Arch a jehož práce je spjatá s velkou částí projektů Trigemy.
„Když jsme pak vymýšleli, co by v té galerii mohlo být, někdo přišel s tím, že by to nakonec mohl být galerie mých věcí,“ dodává Černý. V budově je tak průřez Černého prací od raných kreseb až po poslední tvorbu, které byly doposud takto pohromadě jen v knihách. Součástí je i sekce designu a architektury, která nebyla nikdy prezentována.
„Je potřeba to vnímat spíš než jako galerii, tak skutečně jako muzeum Davida. Člověk sem přijde třeba jen jednou, ale zase těch lidí, co sem může přijít, je relativně hodně, protože David je víc známý v zahraničí. Počítá s tím, že sem bude jezdit hodně turistů,“ říká majitel Trigemy Soural.
Stavební úpravy nakonec jeho investiční skupinu vyšly na zhruba třiasedmdesát milionů korun, přičemž v posledních letech se rozpočet kvůli cenám stavebních prací, inflaci a dalším okolnostem oproti původním plánům značně navýšil. „Původně jsem si myslel, že to za dvacku dáme, ale nějak to nevyšlo,“ dodává Soural.
Sučástí Musolea je také malá galerie nad barem, kam bude oproti hlavní části s Černého tvorbou přístup volný a kde budou krátkodobé výstavy spřízněných umělců.
Foto Dan Materna
„První hostujícím umělcem je fotograf Dan Materna, který tady v areálu nafotil krásnou sérii fotek z toho původního lihovaru. Prolézali jsme to tady dlouhé dny a Dan z toho udělal plno krásných fotek,“ říká Černý. Následovat by měly hostující výstavy Vladimíra 518, Michala Škapy, Anety Filipové nebo Filipa Černého.
Při rekonstrukci se snažila Trigema s Černým zachovat některé původní prvky destilerie. „Třeba bar je kompletně postavený z původních destilačních nádrží. Konzole z nádrží jsme tu taky občas nechali trčet ze zdí, jen jsme je očistili,“ popisuje Černý. „Doufáme, že to tu pro lidi bude zábavné a poučné a pro prostředí Prahy třeba i obohacující,“ dodává.
Kolem Musolea Trigema zatím staví první domy z nové čtvrti, ve které vznikne zhruba 550 bytů, ale také foodmarket, kavárny a bistra. Architektura domů má, stejně jako zrekonstruovaná varna, připomínat slavnou industriální minulost bývalého provozu lihovaru.
Na západní straně areálu tak vznikne například nárožní dům Flaška, který svým tvarem připomíná původní lahev z lihovaru, postavenou dnem vzhůru a následně několikrát otisknutou do fasády domu pomocí 3D tisku.
V rámci druhé etapy hodlá Trigema opravit i památkově chráněný komín, uvnitř kterého bude výtah, jenž
návštěvníky ve speciální vyhlídkové prosklené kapsli vyveze až na vrchol. Ve třetí etapě chce pak Soural vybudovat také obytný komín, který bude pomyslnou bránou do celého areálu.
V první etapě, která se nyní staví, bude celkem 245 bytů, přičemž velká část z nich už je prodaná. „Všechno pokračuje podle plánu, stavíme a první etapu chceme mít hotovu v prvním kvartále 2024,“ říká Soural. Do druhé etapy se vejde zhruba 120 bytů určených k pronájmu a velký foodmarket. Třetí etapa se zhruba 170 byty bude kombinací nájemního a vlastnického bydlení. Celý projekt za více než čtyři miliardy by mohl být hotový v roce 2026.