Stihli jste zhltnout knížky rozbalené pod stromečkem? Nebo se vám okolí netrefilo do vkusu a rozhlížíte se po alternativách? Nic se nebojte, vybrali jsme pro vás několik dalších tipů, které potěší ducha i oči, pobaví i poučí.
Ještě je před námi několik volných dnů a jak je strávit lépe než zabalení v dece, v pohodlném ušáku s vonícím čajem a skvělou literaturou?
Rozhovor u Katedrály
Mario Vargas Llosa, Argo, 2021
tip Filipa Saivera
Tahle kniha je jako kaleidoskop – po zatřepání v ní létají barevná tělíska, v nichž člověk zprvu nedokáže najít řád, nicméně se nakonec spojí do dechberoucího obrazu.
Nobelista Llosa tento krasohled sestavil ze zdánlivě nesouvisejících dialogů z různých časových období a prolínání dějových linií. Vytvořil tak strhující příběh ze zkorumpovaného Peru v padesátých letech minulého století, kdy zemi vládl diktátor Odría.
Není to jednoduchý text, vyžaduje soustředění a hluboký ponor, avšak odměnou je až netušený literární zážitek, čirá rozkoš ze čtení.
Fenomén Angela Merkelová: Portrét jedné éry
Martin Jonáš, Argo, 2021
tip Pavly Francové
Jaká skutečně je Angela Merkel? Kde se vzala tahle nenápadná žena, která šestnáct let vedla nejsilnější evropskou ekonomiku? Čeho se bojí a co ráda pije? Nejen na tyhle otázky odpovídá berlínský zpravodaj České televize Martin Jonáš.
Jeho knížka přitom není jen o někdejší kancléřce. Je to neuvěřitelně čtivá a napínavá sonda do politického zákulisí i současného života v Německu, plná anekdotických historek a poutavých příběhů. Jediná nevýhoda? Že není delší.
Cosi divného v mé hlavě
Orhan Pamuk, Argo, 2020
tip Miroslava Němého
Je velmi snadné milovat Istanbul. Třeba pro párminutový přejezd lodí z Evropy do Asie. Pro rybí sendviče balık ekmek, pro tiché rozjímání u Galatského mostu, pro rozpadající se dřevěné domky i opulentnost osmanských paláců. A kdo miluje Istanbul, nemůže nemilovat Orhana Pamuka.
Turecký držitel Nobelovy ceny se svým rodným městem srostl prakticky do jednolitého tělesa, v jeho knihách je Istanbul všudypřítomný. V tomto konkrétním díle sugestivně ukazuje a vysvětluje, jak se vlastně stalo, že se megapole u Bosporu rozrostla na všechny istanbulské kopce, jak přijímá i rozžvýkává imigranty ze všech částí země – a taky co je to boza.
Průběžná zpráva o stavu území
Martin Trdla, 2021
tip Jany Pšeničkové
Pustit se v dnešní uspěchané době do četby poezie je stejné, jako zastavit se náhle uprostřed davu a nechat do sebe strkat ze všech stran kolemjdoucími. Jenže možná právě teď nastala ta nejlepší chvíle vnímat svět skrze pohled básníka.
Mladý liberecký autor Martin Trdla ve svých básních někdy s hořkou a jindy s úsměvnou ironií bravurně zachycuje české domácí štěstí. Skutečně je náš život jen další nepovedený marketingový produkt nebo zakázka, která nevyšla či nedorazila? Na sto stranách můžete společně s autorem glosovat každodenní události 21. století, jehož korunními svědky lidstvo je.
Dopisy psané stoikem
Lucius Annaeus Seneca, Rybka Publishers, 2018
tip Karla Wolfa
První kompletní vydání nejčtenějšího Senecova díla v překladu Bohumila Ryby je ideální čtení do dnešních šílených časů. Nechybí ani ultimátní rada pro život v pandemii – zachovej klid a vyhýbej se davu.
Jeden z nejcitovanějších autorů historie zde prostřednictvím dopisů svému příteli Luciliovi Luniorovi odpovídá na základní otázky lidské existence a nabízí klíč k neochvějné vyrovnanosti a vnitřní autonomii nezávislé na vrtkavé štěstěně.
Praha noir: čtrnáct povídek předních českých spisovatelů
sestavil Pavel Mandys, Paseka, 2016
tip Martina Bajtlera
Čtrnáct autorů, čtrnáct detektivních povídek z prostředí Prahy, které spojuje noirová atmosféra jako ze skandinávské detektivky. Pro dlouhé večery v teple domova je tahle knížka ideálním společníkem.
Temné povídky Miloše Urbana nebo Kateřiny Tučkové vás zavedou na Karlův most, respektive na vltavské nábřeží. Poselství je jednoduché – vrátit české detektivce světovost. Svazek vyšel souběžně v české a americké verzi, kterou newyorské nakladatelství Akashic Books zařadilo do své prestižní řady Noir.
The Practicing Stoic
Ward Farnsworth, David R. Godine Publisher Inc., 2018
tip Darka Šmída
Chcete-li ušetřit za podstatnou část seberozvojové literatury, studujte a praktikujte stoickou filozofii. Borci jako Marcus Aurelius, již zmiňovaný Seneca nebo Epiktétos si to všechno osvojili už před dvěma tisíci lety. A na (jejich) poznání na hranici filozofie a psychologie dnes přísahá víc a víc lidí.
Kniha Practicing Stoic je učenou příručkou, rozdělenou na základní okruhy stoické filozofie a vyfutrovanou masivní znalostí těch nejtitěrnějších detailů jejího fungování. Stoikové vytvořili robustní a praktický systém, s nímž se dá akutně čelit těm nejzběsilejším ranám osudu, stejně jako se s ním dá uvážlivě navigovat v poklidnějších časech.
Základním předpokladem takové filozofie je ovšem nejen teoretizovat, ale také ji skutečně praktikovat. Začněte ještě dnes s Praktikujícím stoikem!
Mrazivé vraždy
Agatha Christie, Euromedia Group, 2021
tip Ireny Cápové
Vynikající vánoční čtení pro všechny milovníky příběhů Hercula Poirota, slečny Marplové a dalších postav z pera britské královny detektivek. Nově uspořádaný výbor vánočních a zimních (nejen) detektivních příběhů vyšel v Británii loni pod titulem Midwinter Murder, letos se překladu dočkali i čeští čtenáři.
Soubor s podtitulem „Historky ke krbovému ohni“ obsahuje dlouhé i kratší povídky ze zasněžené Anglie, kde se popíjí punč a hustá horká čokoláda, pojídá roastbeef, voní tu stromeček, červená se cesmína – a často se tu vraždí.
Znáte to: otrávená vánoční hostina, hosté penzionu uvěznění ve vánici společně se zákeřným vrahem, záhada vánočního pudinku… Poirotovy šedé buňky zkrátka neodpočívají ani o svátcích. Agatha Christie Vánoce milovala, což dokládá i málo známá osobní vzpomínka spisovatelky na dětství a vánoční svátky trávené na panství Abney Hall, otevírající celý povídkový výbor.
Spisovatelka také před Vánocemi každoročně odevzdala svému vydavateli novou detektivku. Proč si na pár jejích tematických mrazivých příběhů neudělat čas i po svátcích?
Krkonoše za císaře pána
Pavel Scheufler, Slovart, 2021
tip Kláry Mandausové
Kdo miluje Krkonoše, pro toho je tahle knížka nutností. Počtete si v ní, ale hlavně pokoukáte – je plná starých fotografií, které ukazují, jak vypadaly české nejvyšší hory v dobách prvních turistů.
Možná vás překvapí, kolik starých chat, kterým se tu říká boudy, ještě stojí a které už jsou minulostí. Autor, fotograf a vlastník dobových snímků vybral více než sto čtyřicet starých fotek, přinášejících svědectví o tom, jak se žilo v jednom z nejmalebnějších koutů naší země. Výběr je navíc doplněn zajímavým povídáním.