Sedm let trvající práce na jeho prvotině, románu Nepatrná ztráta osamělosti, se novináři Petru Eli Benešovi vyplatila. Minulý týden získal prestižní ocenění Magnesia Litera v kategorii debut roku.

Kniha zaujme už svou vizuální podobou – obálka je černočerná, stejně jako její stránky. Z vyrytých písmen, kde se leskne odstín tyrkysové, můžete hádat, zda se nejedná o tajenku celého příběhu. Ten je tíživý, podobně jako samotná váha pětisetstránkové knihy.

Beneš v ní popsal nejen emoce, které prožívali navrátivší se vězni z koncentračních táborů do poválečné Prahy, ale předložil také mnohdy obecným povědomím vytěsněnou hořkou pravdu – konec druhé světové války byl jen začátkem další stinné kapitoly v dějinách Československa.

Náročný byl i proces vzniku samotné knihy. Na plný úvazek pracující novinář Beneš bádal v archivech a svůj román vypiloval do nejmenších historických přesností.

Jak s rukopisem nakládala prestižní česká knižní vydavatelství a kolik se dá na kvalitní literatuře v Česku vydělat? Dozvíte se v dalším díle podcastu Forbes Life.