Kolo už dávno není jediným sdíleným prostředkem, který můžete využít, když se chcete po českých městech projíždět pomocí vlastních sil. Nejvíce je to vidět v Praze, kde se v posledních týdnech objevily stovky elektrokoloběžek, ale lidé se tu prohánějí i na mnohem bizarnějších vozítkách.
Jejich uživatelé ale bojují s nerozvinutou pražskou cykloinfrastrukturou a často neodolají pokušení si svou cestu zkrátit, a tak je můžete nezřídka potkat i na chodnících, kam ne všichni smějí.
Čtěte také komentář: Elektrokoloběžky v Praze? Mnoho povyku špatným směrem
Kde se můžete a naopak nesmíte s daným typem dopravního prostředku pohybovat? Nabízíme menší přehled základních pravidel a povinností.
Kolo
Na kole můžete jezdit bez řidičského oprávnění a pohybovat se jen po cyklostezkách nebo na silnici. Pokud je na ní zřízen pruh pro cyklisty, musíte jako cyklista využít právě jej.
Poté ještě existují stezky pro chodce s povoleným vjezdem kol, které jsou časté v pražském centrum či na náplavkách, kde se cyklista může pohybovat maximální rychlostí 20 km/h. V ostatních případech je jízda po chodníku zakázána, kolo po něm můžete jen vést a nesmíte tím ohrozit chodce. V opačném případě vám hrozí pokuta až dva tisíce korun.
Nezapomeňte také, že pokud vás jede na kole více, měli byste jezdit za sebou. A doporučená je i helma. Do 18 let dokonce povinná pod pokutou až tisíc korun. Pokud je ale hříšníkovi pod 15 let, je trest prakticky nevymahatelný.
Elektrokolo
U elektrokol je potřeba si uvědomit, do které kategorie patří. Pokud disponuje elektromotorem o maximálním výkonu 250 W a jeho asistovaná rychlost nepřekročí 25 kilometrů za hodinu, je považováno za běžné kolo a platí pro něj i výše uvedená pravidla.
V případě, že elektrokolo uvedené parametry překračuje, stává se z něj fakticky malý skútr i se všemi náležitostmi a povinnostmi. Takové kolo musí mít homologaci, STK, být označeno registrační značkou a mít zaplacené povinné ručení.
V praxi se ale tato kola většinou nekontrolují. Problém nastane v případě, kdy způsobíte dopravní nehodu či zranění. Pokuty se tak mohou vyšplhat až na desítky tisíc a při závažných nehodách se zraněním, či dokonce při smrtelné nehodě hrozí i vězení.
Koloběžka
Koloběžka je v české legislativě považována za kolo, a platí pro ni proto stejná pravidla a povinnosti. Můžete se s ní vydat jen na silnici, do vyhrazených cyklopruhů nebo využít cyklostezek.
Na chodníku na ní jezdit nemůžete, povolené je ji pouze vést, jinak můžete dostat pokutu dva tisíce korun. Řidičský průkaz vlastnit nemusíte, helma je povinná do 18 let.
Elektrokoloběžka
Elektrokoloběžky se v ničem neliší od popisované kategorie elektrokol. Důležité jsou opět dva parametry – výkon elektropohonu nesmí překročit 250 W a asistovaná rychlost 25 kilometrů za hodinu.
Pokud tomu bude jinak, opět se z vás stává skútr či moped a v tom případě je potřeba mít platné STK koloběžky, registrační značku, povinné ručení a jakožto řidič vozidla i řidičský průkaz.
A i když výše uvedené parametry nepřekročíte, důležité je, abyste při jízdě nesedli na sedátko, pokud ho tedy vaše elektrokoloběžka má. V tom případě totiž dáváte najevo, že jako pohon nevyužíváte vlastní sílu, a je na vás opět pohlíženo, jako byste řídili moped.
Seqway/Onewheel
Speciální kategorií jsou přepravníky se samovyvažovacím zařízením, mezi které se počítají tzv. segwaye nebo i jednokolky (anglické označení onewheel). Do roku 2016 na ně bylo nahlíženo jako na chodce, novela zákona o silničním provozu jim ale přiřkla nová pravidla.
Obecně se s nimi nyní můžete pohybovat na chodníku, stezce pro chodce, stezce pro chodce a cyklisty či po i pěších a obytných zónách. Na silnici s nimi nemůžete. Platí ale, že pokud jedete po místech určeným chodcům, nesmíte chodce omezit a zároveň překročit rychlost chůze. Pokuta za porušení je opět do výše dvou tisíc korun.
Novela zákona ovšem dala městům a obcím možnost segwaye na svém území zcela zakázat, což ve velkém využilo mnoho pražských částí, a z Prahy tak segwaye prakticky vymizely.
Skateboard
Dle platné legislativy je skateboardista chodec, nesmí se tedy na chodníku pohybovat vyšší rychlostí než 6 km/h a nesmí ani na silnici.
V podstatě se tak volně může pohybovat jen na vyhrazených stezkách a hřištích. Pokuta za porušení může opět dosáhnout výše až dvou tisíc korun.
Kolečkové brusle
A jestli si rádi protahujete tělo na kolečkových bruslích, vězte, že „chodec je i osoba, která tlačí nebo táhne sáňky, dětský kočárek, vozík pro invalidy nebo ruční vozík o celkové šířce nepřevyšující 600 milimetrů, pohybuje se na kolečkových bruslích nebo obdobném sportovním vybavení“…
Na kolečkových bruslích se tedy můžete pohybovat po chodníku a po stezkách určených pro chodce a cyklisty. Platí ale, že je nesmíte ohrozit. A i na kolečkových bruslích je povinnost nosit helmu, pokud uživateli není více než 18 let.