Paříž bude v červenci příštího roku ještě módnějším městem než obvykle. Nejen že je jedním z velkých sponzorů olympijských her luxusní konglomerát LVMH, ale čeští sportovci a sportovkyně dostanou uniformy od Jana Černého.

Designér, který se ve výběru Forbes 30 pod 30 ocitl v roce 2020, absolvoval stáž u Louis Vuitton a zaujal mimo jiné i teniskami, které vyrobil ve spolupráci se zlínskými Prestige a věnoval je jednomu z nejdůležitějších návrhářů své doby, Virgilu Ablohovi.

Ačkoli má Černý silnou pozici v lokálním kontextu a svou značku proměnil na „société“, kdy jeho brand tvoří několik lidí, navrhnout kolekci pro olympioniky je pro něj nová a náročná disciplína.

Představení návrháře kolekce pro slavnostní zahájení olympijských her v Paříži | Jan Černý, Nikola Ogrodníková, Ondřej Gemov, Tereza Petržilková, Petr Fuksa

„Honza Černý je renomovaný mladý návrhář, má vše před sebou a jsme přesvědčení, že udělá maximum pro to, abychom při slavnostním zahájení her v Paříži uspěli,“ říká Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

„Nejde jen o to, aby se v kolekci dobře cítili čeští sportovci, ale aby oslovila svět. Když se bavíme s ostatními státy, všichni říkají: Paříž, to je město módy. Zahájení bude na Seině. Oblečení musí být mimořádné. A my určitě nechceme stát stranou,“ vysvětluje.

Jan Černý připravuje kolekci ve spolupráci s Alpine Pro. Firma v minulých letech uváděla buď své olympijské kolekce, nebo oslovila například návrhářku Zuzanu Osako. Výsledky ale byly rozpačité a na domácí scéně vzbudily negativní reakce.

V celosvětovém kontextu nicméně Češi ve svých uniformách vyčnívali z řady, a i když estetická úroveň byla diskutabilní, pozornost jim zaručila. Černého pozice je složitá: musí navrhnout oblečení funkční, pohodlné, v souladu s tím, jak současná móda vypadá, ale zároveň originální.

„Bude to úplně jedinečná věc. Během rešerše jsem nenašel podobný přístup k navrhování ani v Česku, ani v zahraničí,“ tvrdí Jan Černý, pro kterého je proces tvorby velmi intenzivní.

„Najednou musím shluknout všechno, co umím, do jediného outfitu, který bude reprezentovat celou zem. Cítím velkou zodpovědnost, mám k tomu respekt,“ přiznává.

Na výslednou podobu kolekce musíme počkat na příští rok. Už nyní ale designér slibuje, že oblékne na zahájení olympioniky do něčeho „mnohem víc cool než jen sako“.