Poznáte, v kolik hodin jsme vyfotili snímek k tomuto článku? Pokud ano, asi vám nedělá problém číst čas z dvojkové soustavy a možná už binární hodinky k tříbení mozkových závitů používáte. Pokud ne, na konci článku vám čas prozradíme.

Byla by ale škoda si ho ze svítících „jedniček a nul“ nespočítat sám. Není to zas tak těžké. Binární hodinky nemají klasický ciferník ani digitální zobrazení času a na první pohled pro hodně lidí vypadají jako sci-fi, ale je to jen o zvyku, číst čas v jiné soustavě. S nápadem vytvořit binární hodinky přišel na konci 90. let Němec Anton Kraft, výrazně se ovšem začínají prosazovat díky LED displejům až v poslední době.

V binárním kódu jde o mocniny čísla dva a důležité pro výpočet času jsou v podstatě jen svítící pozice (to jsou tzv. jedničky, nesvítící pozice jsou brané jako nuly). Každá svítící pozice udává, na kolikátou dvojku umocňujete. Začíná se od nuly.

Výpočet tedy vypadá následovně: na pozici nula (na hodinkách na fotografii je to pozice zcela vlevo) je to dvě na nultou (což je jedna), na první pozici je to dvě na první, na druhé pozici je to dvě na druhou a na třetí pozici je to dvě na třetí.

Jednoduše tedy sčítáte hodnoty čtyř pozic 1 + 2 + 4 + 8, pokud tedy zrovna svítí. Součtem jednotlivých rozsvícených bodů zjistíte, kolik je právě hodin. Je třeba mít na paměti, že každé binární hodinky mají vlastní pojetí kódu, takže jejich čtení se liší výrobce od výrobce (u hodinek na fotografii se čte čas odleva doprava; hodiny, minuty a vteřiny jsou vždy na dvou řádcích pod sebou).

Binarni-2

K čemu jsou vlastně binární hodinky dobré, když se čas jednodušeji dozvíte z těch normálních nebo při prvním pohledu na displej vašeho chytrého telefonu? Je to pro váš mozek dobrá rozcvička, kterou si můžete dopřát několikrát za den. „Pokaždé když se na ně podívám, musím se trošku zamyslet, než zjistím, kolik hodin vlastně je. Trvá mi to vteřinu nebo dvě, než si to přepočtu. Je to pro mě takový malý mentální strečink,“ říká Michal Šrajer, jeden z šéfů vývojářské firmy Inmite, která od léta 2014 patří pod antivirovou společnost Avast.

Právě mezi ajťáky a programátory najdete fanoušků binárních hodinek nejvíce. Pořídit si je ale může každý, na internetu stojí od tří stovek po šest tisíc korun. „Původně jsem si chytré hodinky koupil hlavně na sport, pro sledování GPS a senzorů při běhu nebo jízdě na kole, ukázalo se ale, že můžu být díky chytrým hodinkám chytřejší i já sám,“ dodává Šrajer, který nosí chytré hodinky Pebble, proslavené na fundraisingovém portálu Kickstarter (69 tisíc dárců je podpořilo více než 10 miliony dolarů).

Pebble se přes bluetooth připojuje k iPhonu nebo telefonu s Androidem, můžete si přes ně číst textovky nebo používat sportovní a hudební aplikace a dají se přepnout i na normální ciferník či digitální čas.

A ještě odpověď na otázku z první věty tohoto článku: binární hodinky Michala Šrajera jsme vyfotili v čase 13 hodin, 15 minut a 18 vteřin. Spočítat se to dá takto:

1 + 0 = 1

1 + 2 + 0 + 0 = 3

1 + 0 + 0 = 1

1 + 0 + 4 + 0 = 5

1 + 0 + 0 = 1

0 + 0 + 0 + 8 = 8