Kreativní génius. Chodící encyklopedie. A také muž, který musel zbořit spousty stereotypů, aby se dostal až na samou špičku. Ve věku 73 let náhle zemřel André Leon Talley, někdejší editor americké Vogue a spolupracovník Melanie Trump, kterou uvedl do světa vysoké módy.

Ten jediný. Tak rodákovi z Washingtonu, který vyrůstal za složitých časů rasové segregace, přezdíval časopis Newyorker. List tak narážel na fakt, že André Leon Talley byl svého času jediný Afroameričan mezi módními novináři. Vyčníval z řady důvodů, jako by jeho 198 centimetrů vysoká postava byla k dramatickému osudu předurčena.

Když se 16. října 1948 Almě Ruth Davis a jejímu druhovi Williamu C. Talleymu narodil syn, nic nenasvědčovalo tomu, že se jednoho dne bude těšit společnosti nejbohatších lidí na světě. Rodiče se chlapce velmi rychle zřekli a vychovávala ho babička, která pracovala jako uklízečka na Dukeově univerzitě.

„To ona mi vysvětlila, co je luxus,“ napsal později ve svých pamětech Chiffon Trenches, módní guru, bez jehož názoru nechtěla učinit zásadní rozhodnutí ani nejmocnější žena módy Anna Wintour.

Talley měl smysl pro drama, čemuž odpovídaly jeho osobní módní volby. Často byl k vidění v kápi, s výraznou vycházkovou holí a kloboukem, který by mu mohla závidět i členka britské královské rodiny.

„Učil jsem se od těch nejlepších,“ prohlásil v dokumentu The Gospel According to André z roku 2018, kde se zpovídal herečce Whoopi Goldberg. Ve filmu rekapituloval své začátky, kdy pracoval jako recepční časopisu The Interview, který tehdy řídil Andy Warhol.

Odtud Talleyho kariéra nabrala závratných obrátek, působil v The New York Times, francouzské pobočce Women’s Wear Daily a nakonec v americké verzi „módní bible“, časopisu Vogue.

Kromě fantastických znalostí byl Talley také výborný diplomat, a proto ho milovaly ženy z nejvyšších politických kruhů. S výběrem outfitů pomáhal Michelle Obama, na ples MET gala přišel zase v doprovodu Melanie Trump, když ještě nosila příjmení Knauss.

Vycházet se složitými osobnostmi byla Talleyho superschopnost, a proto jej za svého mentora označila i topmodelka Naomi Campbell, známá svými agresivními excesy. André britskou legendu přehlídkových mol zase obsadil do fotoeditorialu Jih proti Severu, kdy ztvárnila Scarlett O’Haru tmavé barvy pleti.

Stalo se tak dávno předtím, než byl módní průmysl výspou politické korektnosti. „I já jsem mohl být George Floyd,“ nechal se Talley slyšet v televizním rozhovoru pro stanici NBC a narážel na obavy z policejní brutality.

Věděl, že je ztělesněním klasického amerického snu. Jmění André Leona Talleyho se také díky nejrůznějším projektům (byl dlouholetým moderátorem reality show Amerika hledá topmodelku, kreativním poradcem zpěváka will.iama i online prodejce obuvi Zappos) odhaduje na 200 tisíc dolarů.

Na to, kolik Talley vydělával, to není příliš, ale marnotratný styl života ho mnohokrát přivedl do řady problémů. „Jsem na mizině,“ přiznal v roce 2018 v rozhovoru pro The New York Times, kdy měl nedoplatek na nájmu svého luxusního newyorského bytu půl milionu dolarů.

https://www.instagram.com/p/CY5n_zVsLaR/

Talleyho dlouholeté zdravotní neduhy, kterým nakonec podlehl, se zhoršovaly od roku 2013, kdy opustil redakci Vogue. Časopis, se kterým se poprvé seznámil v devíti letech ve farní knihovně, byl pro něj kariérním i rodinným zázemím.

„V dobách mého mládí bylo nepředstavitelné, aby se Afroameričan stal součástí elity. Vím, že se mi to podařilo, ale zaplatil jsem za to strašnou cenu,“ uzavřel ve filmovém dokumentu, který by vám stejně jako memoáry André Leona Talleyho neměl ujít.