Zapomeňte na zatuchlé, tmavé prostory obchodů s vintage doplňky a nábytkem. V nedávno otevřené kamenné pobočce Super Antiku hraje hlavní roli světlo a kurátorovaný výběr set dekoratérky Andrey Katonové. Seženete tu hravé i stylové kousky, které majitelka sama dováží ze svých cest po Evropě. 

Kameninová mísa ve stylu proutěného košíku, nápojové sklo s různobarevnými dýnky, malý porcelánový tygřík, africké šachy, orientální krabička na cennosti nebo třeba cínová dóza ve tvaru kachny. Tohle všechno najdete v aktuální nabídce nově otevřeného obchodu s vintage domácími doplňky a drobným nábytkem. 

Jmenuje se Super Antik, najdete ho v Heřmanově ulici a stojí za ním set dekoratérka a stylistka Andrea Katonová. „Celé to začalo před třemi nebo čtyřmi lety,“ říká hned v úvodu majitelka moderního obchodu s vintage, jenž sídlí na místě, kde dříve působilo studio architekta a designéra Petra Háka a ilustrátora Michala Bačáka.

Právě před lety začala Andrea Katonová sbírat nejrůznější vintage kousky. Nejprve ty z československé produkce, později přesedlala na ty zahraniční. K netradiční zálibě, jež jí v té době plnila podkrovní byt na Starém Městě, došla skrze své působení u filmu. Jak příhodné pro asistentku set dekoratérů, kteří mají za úkol plnit filmové scény nejrůznějšími rekvizitami a nábytkem.

Andrea Katonová se tehdy dostala k natáčení amerického seriálu Hunters (Amazon) nebo filmu Kosmonaut z Čech (Netflix), jež se oba v Česku dotáčely. „Sáhla jsem si na tisíce moderních, ale i dobových dekorací,“ vzpomíná set dekoratérka, která se původně věnovala aplikované a reklamní fotografii a rok působila jako set designérka v Londýně.

Tak jednoduše vznikl nápad originální kousky evropského designu nabídnout nejen divákům na televizních obrazovkách, ale i těm, kteří by si je rádi vystavili doma. Super Antik spustila jeho autorka předminulý rok, a to nejprve jako instagramový účet (stejně funguje i Antique Glitter nebo LovDen). Před několika týdny i jako kamennou pobočku. 

Na první pohled se může zdát, že vystavené předměty rozměrově skromného obchodu na Letné nic nespojuje. Jedny jsou záměrně a přiznaně kýčovité, další tradiční, jiné jen líbivé. Při rozhovoru s jejich majitelkou je ale jasné, že je to právě ona, kdo všechny vintage kousky kurátorsky zastřešuje. „Inspirují mě ale i sami zákazníci,“ dodává.

Filozofie jejího obchodu je totiž následující: prodává se tu jen to, co by si sama autorka konceptu ráda vystavila doma. „A když nejde vyloženě o věci, které bych si dala do bytu já, jsou to předměty, které bych ráda někomu věnovala,“ říká s pohledem na plakát s botanickým motivem v dřevěném rámu. 

Každého, kdo do světlého prostoru Super Antiku vstoupí, musí nutně napadnout otázka, odkud se ony věci – českému zákazníkovi neokoukané – vlastně berou. Odpověď: Andrea Katonová pro ně jezdí do Itálie a jiných evropských zemí, například do Maďarska, kde obchází místní bazary, nejčastěji na okraji menších měst. 

„Tenhle porcelánový kohoutek,“ ukazuje majitelka na originální omáčník, „ten je zrovna z Maďarska.“ Poblíž vystavená konvička ve tvaru i barvách pomeranče je zase ze Španělska, velká konvice na čaj ve tvaru ryby je z Itálie. Tam ostatně, nejraději do Boloni a na jih země, jezdí Andrea Katonová vůbec nejčastěji, zhruba třikrát do roka. 

Její několikadenní výlety na jih vypadají asi takto: ráno společně se svým pejskem nasedne do osobního auta, odřídí několik set kilometrů a následující dny pak obchází jeden místní bazar za druhým. Do Česka pak přiváží od podlahy ke stropu plné auto napěchované nejnovějšími úlovky. 

Nejde mi primárně o to, abych k nám dovezla ikony italského designu.

„Nejde mi primárně o to, abych k nám dovezla ikony italského designu. Na začátku jsem možná tu ambici měla, hledala jsem po anticích v Miláně, ale pak mi došlo, že nejlepší bude, když půjdu primárně za tím, co se mi opravdu líbí a co mi dělá radost,“ vysvětluje. 

Může to znít banálně, faktem ale je, že kurátorský výběr Andrey Katonové a její rozhodnutí neprodávat jen perly designu nebo kousky autorů zvučných designérských jmen činí její nabídku neotřelou a zábavnou. To oceňují i zákazníci, kteří sem podle majitelky často chodí právě pro kousky s lehce bizarním nebo kýčovitým nádechem. 

V nabídce už tak není lampa ve tvaru mušle, labutí miska, kovový šneček jako zásobník na marmeládu, otvírák ve tvaru delfína nebo set hrnečku a podšálku s motivem jahody. Pokud je tohle na vás příliš, v nabídce jsou i umírněnější kousky, od skla, porcelánu až po lampy, vázy nebo zrcadla. 

Že jste si pořád nevybrali? Majitelka obchodu, kde sama i prodává, nabízí službu „lov na přání“, kdy do zahraničí odjíždí se speciálními požadavky od daného zákazníka. Jak ale upozorňuje, honba za konkrétním zadáním může podle složitosti trvat i několik měsíců, ne-li více. 

Kamenná pobočka funguje jen několik týdnů, Andrea Katonová proto stále působí i jako set dekoratérka, nyní nejčastěji na reklamních setech, stylistka na foceních (v minulosti spolupracovala s Vogue či Elle) a jako designérka výloh. Ty pravidelně navrhuje například pro síť pražských obchodů Nila. 

Svému modernímu starožitnictví by se ale ráda do budoucna věnovala naplno. Brzy proto chce spustit e-shop a také službu pronájmu. Už teď proto buduje soukromý fundus skla a nádobí, které by mohla pronajímat na nejrůznější eventy. V nabídce by pak podle jejích slov měl přibýt i menší nábytek či kousky z Belgie a Francie, kam má v plánu vyrazit. 

„Klasické tuzemské antiky na mě většinou působí depresivně, tmavě, nepřístupně. Tady se snažím o opak. Prezentuji tu staré věci z Itálie a dalších evropských zemí tak, jako by byly nové. Dávám jim novodobý kontext, protože věřím, že mohou zjemnit a oživit moderní interiéry,“ dodává na závěr.