Muzikálová sezona se pomalu blíží. Tak proč nevyrazit rovnou na nejslavnější divadelní scénu na světě? Podzim v New Yorku je pestrý nejen v ulicích, ale také na prknech Broadwaye.

Redakce Forbes si pro vás připravila jedenáct tipů na léty prověřené i nové newyorské muzikály.   

Lví král

Jeden z nejpopulárnějších muzikálů všech dob kraluje divadelním prknům i srdcím diváků 25 let. A nevypadá to, že ho někdo sesadí z trůnu tak jako lvíčka Simba.

Příběh lva, který je předurčen stát se jednoho dne králem, zavítal od dob svého uvedení na jeviště ve více než stech městech ve 24 zemích a devíti jazycích. Doposud ho vidělo 112 milionů lidí.   

V broadwayské verzi nechybějí hity, které se poprvé objevily v o tři roky mladším animovaném filmu. Uslyšíte skladby Can You Feel the Love Tonight?, Hakuna Matata či I Just Can’t Wait to Be King od Eltona Johna a Tima Rice, ale i písně napsané výhradně pro muzikál.

& Julie

Všichni víme, jak tragicky skončila v Shakespearově hře láska mezi Romeem a Julií. Ale co by se stalo, kdyby Julie na konci nezemřela? Na to hledá odpověď nový jukeboxový muzikál s příhodným podtitulem Romeem život nekončí. Jediná tragédie by byla tuhle komedii zmeškat. 

Julie dostává druhou šanci a spolu s ní se probouzejí k životu vítězové hitparád. Uslyšíte popové hymny Since U Been Gone, I Want It That Way, Baby One More Time nebo Love Me Like You Do a celou řadu dalších.

MJ the Musical 

Více než 25 neznámějších hitů Krále popu v kombinaci s jedinečnou choreografií? Pro fanoušky hudební ikony je jeden z novějších broadwayských muzikálů oceněný čtyřmi cenami Tony splněným snem. 

Nadšením se netajila ani dlouholetá přítelkyně hvězdy Madonna. Na svém Instagramu napsala, že muzikál inspirovaný životem a uměním Michaela Jacksona ji dohnal k slzám.

Děj se soustředí na pozadí světového turné Dangerous World Tour z roku 1992. Stanete se svědky tvůrčího procesu a některých z nejzásadnějších okamžiků v Jacksonově kariéře. Největší pecky, které zazní, jsou Billie Jean, Thriller, Beat It a Man in the Mirror.

Muzikál napsala dvojnásobná držitelka Pulitzerovy ceny Lynn Nottage. O choreografii a režii se postaral Christopher Wheeldon.

Návrat do budoucnosti 

Kultovní trilogie Roberta Zemeckise a Boba Galea se vrací do roku 2023 a slibuje fantastickou podívanou. Hlavní hrdina Marty McFly se stejně jako v předloze náhodou přenese zpět do roku 1955. Stroj času zabudovaný v autě DeLorean vynalezl jeho přítel doktor Emmett Brown.

Než se však bude moci vrátit do roku 1985, musí se Marty ujistit, že se jeho rodiče seznámí a zamilují. V sázce je jeho vlastní existence.  

Známé postavy uvidíte ztvárněné přesně tak, jak si je pamatujete. Triky jsou na jevišti snad ještě působivější než na filmovém plátně. Když DeLorean vzlétne nad publikum, nejednomu divákovi se zatají dech. Příběh si však užijete bez ohledu na to, zda jste původní film viděli.

Muzikálová verze oblíbeného sci-fi obsahuje skladby z filmu (The Power of Love či Back in Time) i nové melodie. Podílel se na nich Alan Silvestri, který skládal hudbu také pro filmový Návrat do budoucnosti. Na divadelní prkna se podařilo převést i Johnny B. Goode rokenrolového umělce Chucka Berryho a proslulé Martyho sólo na kytaru.

Moulin Rouge!

Snímek o ženě zmítané mezi láskou chudého a bohatého muže z roku 2001 v hlavních rolích s Nicole Kidman a Ewanem McGregorem má na kontě dva Oscary.

Muzikálová adaptace je na tom neméně dobře. V roce 2020 získala deset cen Tony včetně nejlepšího muzikálu a nejlepší choreografie.

Kritici ani diváci nešetří chválou a mluví o Moulin Rouge! jako o velkolepé podívané, jednom z nejlepších milostných příběhů posledních třiceti let nebo nejikoničtějším muzikálu všech dob. 

Těšit se můžete na poslech svých oblíbených skladeb z filmu (Come What May nebo Sparkling Diamonds), stejně jako na nejnovější hity od Katty Perry, Beyoncé, Lorde či Lady Gaga.

Kniha Mormonova

Kniha Mormonova je na Broadwayi, aby obnovila vaši víru v hudební divadla. I když nejste fanouškem muzikálů, Kniha Mormonova vás jistě konvertuje, zaznívá poněkud netypicky v synopsi.

A netradiční je celý satirický muzikál. Stojí za ním tvůrci animovaného seriálu South Park Matt Stone a Trey Parker. Za Knihu Mormonovu vyhráli řadu prestižních ocenění včetně devíti cen Tony.

Již od premiéry v roce 2011 kritici muzikál obdivovali pro jeho nadsázku, nevybíravý jazyk, drsné vtipy a až brutální upřímnost bez hranic. Zápletka se točí okolo dvou mormonských misionářů, kteří vyrazí šířit víru do odlehlé ugandské vesnice.

Brzy však zjistí, že jejich úkol není tak jednoduchý, jak se zdál. Vesničani jim nevěnují přílišnou pozornost. Zabývají se důležitějšími problémy, jako je AIDS, hladomor, chudoba a násilí. 

Sweeney Todd    

Mnozí z vás si jistě vybaví temný thriller o odplatě s Johnnym Deppem v hlavní roli. Podobně laděná je i muzikálová verze. Oficiální synopse uvádí, že když světla zhasnou a závěs se zvedne, neodvážíte se odvrátit pohled.

Muzikál broadwayského skladatele a textaře Stephena Sondheima měl premiéru v roce 1979. Letos v březnu se Ďábelský holič z Fleet Street na divadelní prkna vrátil.

Diváci tak mohou po letech znovu vychutnat atmosféru drsného Londýna a přihlížet tomu, jak znepokojivý muž s tajemnou minulostí vezme spravedlnost do vlastních rukou. Co se stane, až spojí své síly s pekařkou Lovettovou? A jak souvisejí masové pirohy se záhadným mizením lidí?  

Chicago     

I jazz může mít chuť pomsty. Sboristka Roxie toužící po slávě zastřelila svého milence, protože ji chtěl opustit. Ve vězení potkává vražedkyni s podobným osudem. Kabaretní hvězda Velma zabila svou sestru a manžela, když je nachytala při nevěře.

Ženy spolu soupeří o to, která z nich si nakloní tisk a získá osvobozující rozsudek. Kdo se nakonec ohřeje v záři reflektorů?

Jazzový muzikál odehrávající se v bouřlivých dvacátých letech patří k evergreenům newyorské divadelní scény. Za téměř padesát let neztratil univerzální příběh o bohatství, korupci a zradě nic na svém půvabu. Písně, jako jsou Cell Block Tango, Razzle Dazzle a All That Jazz se staly legendami.  

Někdo to rád horké

V Chicagu se odehrává i nesmrtelná klasika Někdo to rád horké. Muzikál založený na stejnojmenné komedii z roku 1959 s Marylin Monroe sleduje příběh dvou muzikantů v období prohibice.

Joe a Jerry prchají před dvěma mafiánskými gangy poté, co byli svědky valentýnského masakru. V přestrojení za ženy se přidávají k dámskému orchestru a vydávají se na cestu, která změní jejich život.

Fanoušci uvidí na jevišti většinu svých oblíbených momentů z filmu. Zároveň na ně čeká i aktualizace příběhu v duchu chápání genderové identity. Muzikál v prosinci oslaví rok své existence. Hudbu složil Marc Shaiman a Scott Wittman.

Wicked

Čaroděj ze země Oz je nespornou součástí americké kultury, a není proto divu, že oblíbený fantasy svět ožívá i na Broadwayi. Jeden z nejhranějších titulů posledních dvaceti let objasňuje původ zlé čarodějnice.

Předlohou muzikálu je román Wicked: Život a doba Zlé čarodějnice ze Západu od Gregoryho Maguirea. Soustředí se na období dlouho před příchodem Dorotky a dívku, která se narodila se smaragdově zelenou pletí.

Vizuálně ohromující muzikál se může pochlubit hudbou od Stephena Schwartze a zahrnuje hity jako Defying Gravity, Popular a For Good. New York Times Wicked dokonce oslavoval coby „určující muzikál desetiletí“.

Aladin

Kdo by občas nesnil o létajícím koberci a džinovi, který vám splní přání. Abyste okusili trochu magie, stačí vyrazit na Broadway. Adaptace proslulé pohádky z dílny Walta Disneyho na vás dýchne atmosférou dávného orientu. Ohromí vás efekty, kouzelnými kostýmy a dechberoucími kulisami s nablýskanými minarety a paláci. 

V Aladinovi zaznívá většina oblíbených skladeb z původního animovaného filmu, mezi nimi i Whole New World či Friend Like Me. Muzikál měl premiéru v roce 2014.