Tradiční kremrole patří mezi ty zákusky, které najdete v každé lepší, a možná i horší, české cukrárně. Jejich základem je křehké a křupavé těsto naplněné sladkým a vanilkou ovoněným sněhovým krémem a ty poctivé se vám doslova rozpustí v ústech.

Na první pohled vypadají složitě, ale nenechte se odradit. Tradičně se připravují z listového těsta, já mám ale raději tuto šlehačkovou variantu, která je na přípravu o dost rychlejší, jednodušší, a navíc i méně drobivá.

Pokud máte náladu, a hlavně chuť vyzkoušet i jinou českou klasiku, doporučuji žloutkové věnečky, punčové řezy či lahodné a křupavé laskonky.

info Foto Markéta Marešová
Foto Markéta Marešová

Tradiční kremrole ze šlehačkového těsta

Na 15 velkých kremrolí potřebujete:

  • 350 g hladké mouky
  • 45 g krupicového cukru
  • špetka soli
  • 250 g másla + na pomazání trubiček
  • 2 žloutky
  • 100 g smetany ke šlehání
  • 1 vejce na potření

Na krém:

  • 6 bílků – cca 180 g
  • 240 g krupicového cukru
  • lžíci vanilkové pasty nebo lusk
info Foto Markéta Marešová
Foto Markéta Marešová

Postup

  1. Do velké mísy nebo mísy od robotu prosejte mouku, přidejte cukr a sůl a na kousky nakrájené máslo a vypracujte drobenku. Nyní přidejte žloutky a smetanu ke šlehání a v robotu či ručně vypracujte hladké, vláčné a lehce lepivé těsto. Obalte ho potravinářskou fólií a nechte alespoň hodinu odpočinout v lednici.
  2. Trubičky na kremrole (pořídíte v běžných kuchyňských potřebách či na internetu) lehce pomažte máslem a odpočaté těsto rozválejte na lehce pomoučněném povrchu na asi 0,3 centimetru silný čtverec o rozměru 50 × 50 centimetrů. Ostrým nožem ho rozkrájejte na proužky široké tři až čtyři centimetry, záleží na velikosti trubiček, které máte k dispozici. Uchopte konec proužku a natočte ho na kovovou trubičku tak, aby se jednotlivé otočky lehce překrývaly. Konec pruhu vždy přimáčkněte k těstu, aby se od něj neoddělil.
  3. Připravené kremrole dejte odpočinout do lednice na dalších 40 minut, těsto musí být opět studené, než půjde do trouby. Jakmile je těsto opět ledové, předehřejte troubu na 180 °C a velký plech vyložte pečicím papírem. Kremrole potřete prošlehaným vajíčkem, vyskládejte je na plech a pečte dozlatova, trvá to cca 20 minut. Upečené kremrole nechte na plechu vychladnout několik minut, následně z nich opatrně vyndejte trubičky. Nechte dojít do pokojové teploty a mezitím se vrhněte na krém.
  4. Do teplovzdorné velké mísy na šlehání nasypte cukr, přidejte bílky a za stálého míchání metličkou pomalu zahřívejte ve vodní lázni. Směs musíte opravdu neustále míchat, jinak by se bílky uvařily. Směs zahřívejte, dokud nedosáhne teploty 71 °C. Pokud doma nemáte kuchyňský teploměr, trvá to okolo sedmi minut, bílky by měly zbělat, zhoustnout a cukrové krystalky by se měly kompletně rozpustit.
  5. Jakmile mají bílky požadovanou teplotu, vyjměte mísu z vodní lázně a začněte ihned na střední otáčky v robotu či ručním šlehačem šlehat. Šlehejte alespoň deset minut, či dokud nejsou sníh i šlehací mísa opět studené. Výsledný sníh by měl být krásně lesklý, tahavý a tak hustý, že ani nepůjde oklepat z metličky. Pokud je vodový a měkký, nebyl dostatečně zahřátý. Nakonec přidejte vanilku a krátce prošlehejte.
  6. Připravený sníh přesuňte do cukrářského sáčku s kulatou špičkou a vychladlé kremrole naplňte z obou stran. Nechte v lednici odležet nejlépe několik hodin, čerstvé však chutnají také skvěle. Uchovávejte v lednici ve vzduchotěsné krabičce, před podáváním kremrole pocukrujte a várku spotřebujte do několika dnů.

Tip: Zbylé žloutky použijte do nadýchané vinné pěny sabayon nebo rychlé holandské omáčky.

info Foto Markéta Marešová
Foto Markéta Marešová