Pokud by Yancyho Naughtona a Davida Kmínka měl spojovat pouze jeden jmenovatel, byla by to láska k retro designovému nábytku. Kromě jeho renovace investují miliony i do obnovy tradičního řemeslného oboru.

První co ucítíte, když vstoupíte do dílny HasSofa, je vůně dřeva a kůže. Právě tady, v historickém statku s klenutou sedlovou střechou, ležícím na kraji malé vesničky Hrušová kousek od Litomyšle, se restauruje nábytek slavných českých i světových designérů jako Adolf Loos, Jindřich Halabala, Julien-Henri Porché, Mart Stam nebo Robert Slezák.

Na jedné straně velké místnosti uvidíte dřevěné pracovní ponky, na druhé pak v řadě pečlivě seřazené části slavných kusů nábytku čekajících na nový život.

„Měsíčně jich zvládneme zrestaurovat desítky,“ dá se do vyprávění Pensylvánec Yancy Naughton, momentální majitel společnosti HasModern, jejíž odnoží je i restaurátorská a čalounická firma HasSofa, kde se právě nacházíme. K její koupi – a především záchraně, jelikož se řemeslná dílna potýkala s existenčními problémy – ale vedl delší příběh.

Životní dráha pětapadesátiletého Američana se navždy změnila, když potkal Češku. Po několika letech strávených ve Státech se rozhodli pro změnu a jejich společná cesta vedla přímo do Prahy. „S manželkou jsme vzali naše dvě děti, sbalili pár kufrů a odstěhovali se přes půl planety. A právě tady jsem se zamiloval podruhé, tentokrát do kubismu,“ vzpomíná s úsměvem nynější spolumajitel obchodu HasModern.

Pak už netrvalo dlouho a osud ho zavedl do obchodu s designovým nábytkem ve Vinohradské tržnici, jehož jedinou hlavou a srdcem byl v té době David Kmínek.

„Yancy jednoho dne přišel a objednal si několik kusů nábytku. Zrovna si vybavoval dům. Divil se, když jsem mu říkal, že doručit některé věci bude možné až za několik týdnů. Pak jsme se zapovídali o byznys modelu celé firmy a netrvalo dlouho a Yancy se stal nejen spolupartnerem, ale také investorem,“ vzpomíná na první setkání Kmínek.

Možná se změnilo jméno a vlastnická struktura, ale vize Davida Kmínka, jenž dvacet let vedl obchody české značky Modernista, zůstala stejná – kurátorovaný výběr designového nábytku od kubismu přes mid-century až po modernu.

Nyní v obchodě HasModern najdete třeba i reprodukci ikonického ušáku od Adolfa Loose nebo skvěle zrenovované trubkové stoly a židle od Slezáka.

„Záhy nám společně došlo, že hlavní problém není ani tak v nastavení obchodu jako takového, ale v dodavatelích. Řemeslné dílny často nebyly spolehlivé nebo nebyly vůbec. A jak všichni víme, jako mnoho jiných, i tento obor postupně vymírá,“ vypráví David Kmínek.

Yancy Naughton dodává: „Proto jsme zvolili novou strategii, řemeslné dílny postupně zachraňovat – a tím si logicky zajistit i stálou dodávku kvalitně zrestaurovaného zboží.“

Jako první po šestiměsíčním plánování duo investovalo přes dvacet milionů korun do koupi řemeslné dílny v Hrušové, kde v dnešní době pracuje jedenáct zaměstnanců. „Byla to pro nás investice nejen do dodavatele nábytku pro HasModern, ale do budoucnosti oboru,“ říká Yancy Naugton. „Takováto místa si podle nás zaslouží přežít.“

David Kmínek a Yancy Naughton tak ale získali mnohem víc. Když ve skomírajícím oboru začnete odvádět kvalitní práci, získáte renomé. Dílna teď přijímá zakázky i od konkurence, z níž se stali potencionální zákazníci.

„Sám nejsem dost zručný, abych mohl sám věci opravovat, rozumím ale všem technikám, umím je vysvětlit jak klientům, tak svým zaměstnancům. Vlastně jsem taková membrána, přes kterou všechno proudí,“ popisuje svoji úlohu ve stále se rozrůstající firmě sám David Kmínek.

Cíl do budoucna je pak jasný. Kromě Hrušové a menší restaurátorské dílny HasNábytek se sedmi zaměstnanci, kterou byznys partneři koupili v Praze na Libuši, plánují dál dělat zářezy na trhu s designovým nábytkem i v rámci celé Evropy.

„Česká republika má výjimečnou polohu uprostřed Evropy a zároveň perfektní pracovní sílu,“ říká Yancy Naughton, který chce postupně proniknout do okolních zemí jako Německo, Francie či Velká Británie.

Momentálně se duo poohlíží po koupi další řemeslné dílny, aby mohli svůj byznys rozšířit. Na konci měsíce pak plánují svoji značku představit i na veletrhu ForInterior Expo Letňany.