Tři nejlepší týmy na letošním mistrovství světa v hokeji získají originální medaile z křišťálu a vyrobí je pro ně skláři v Novém Boru. Šampionát proběhne v květnu v Praze a v Ostravě. A už teď, necelé dva měsíce před jeho startem, pořadatelé odtajnili, co vítězům pověsí na krk.

Předně je třeba říct, že podoba medailí se musí řídit regulacemi Mezinárodní federace ledního hokeje. To však neznamená, že by organizátorům šampionátu nezůstal žádný prostor pro originální pojetí.

A pro české pořadatele bylo prioritou zvolit jako materiál sklo, respektive křišťál, který je pro Českou republiku typický.

„Svým charakterem připomíná led a vybroušené ostré řezy na něm pak symbolizují stopy po bruslích vyjadřující dynamiku a pohyb,“ vysvětluje Kateřina Handlová, která design medailí, z nichž každá váží 250 gramů, navrhla.

Za výrobou pak stojí novoborské studio Kolektiv Ateliers, kde medaile vznikají v několika fázích. Tou první je takzvaný fusing, kdy se mezi dvě skleněné tabule nasype soda a společně se spečou při teplotě 860 stupňů.

Následuje řezání na vodním paprsku a poté vybroušení do přesného tvaru. Zároveň se vyleští i horní plocha, na kterou se předkreslí a vybrousí ostré řezy. Nakonec se na sklo nanesou malováním drahé kovy, které se posléze vypálí v peci za teploty 560 stupňů.

Kovová obroučka, která samotné sklo ohraničuje, je z nerezové oceli a má odkazovat na mantinely ledové plochy kluziště. Stuha, na níž bude medaile pověšená, je pak navržená v typické české trikoloře.

„Při tvorbě jsme se zaměřili i na to, aby medaile vypadaly dobře i na dresech. Aby na nich vynikly,“ říká Petr Bříza, prezident pražského Organizačního výbor MS IIHF v ledním hokeji 2024.

Kdo si nakonec křišťálově ledové medaile z mistrovství odveze, o tom se rozhodne v neděli 26. května, kdy se bude hrát nejdříve po 15. hodině o bronz a večer pak o zlato.