Hledáte tipy na dobré knihy, které byste si mohli vzít sebou na dovolenou? Nebo jen něco na příjemné večerní čtení? Čtěte dál, pár tipů pro vás máme.

Sice mezi námi není žádný Bill Gates nebo Mark Zuckerberg, kteří svým knižním výběrem ovlivňují miliony lidí po celém světě, ale i my rádi čteme a to nejenom Forbes a výroční zprávy. Dali jsme proto dohromady seznam 7 knih, které nás baví a kterými byste si mohli zpříjemnit srpen. Tohle jsou ony:

1. Ali and Nino od Kurbana Saida. (v angličtině) Lovestory z Baku před první světovou válkou a v jejím začátku. Ali je muslim s kořeny v Persii, Nino gruzínská křesťanská dívka. Jejich láska je čistá, vřava světové války a konfliktu kultur jí ale rozhodně nepřeje. Tohle je kniha pro všechny, které zajímá soužití islámu s naší civilizací. Pro všechny, které zajímá historie a exotika. A pro všechny, kdo věří na lásku, co překoná (skoro) všechno…. (doporučuje Petr Šimůnek)

2. Z deníku vlaku svobody od Karla Rumla. Víte, co je české 11. září? O 50 let předcházelo tomu americkému. 11. září roku 1951 se z obyčejného rychlíku Praha – Cheb stal Vlak svobody, který skupina emigrantů unesla za železnou oponu a s sebou vzala celkem 110 většinou nic netušících cestujících. Ti pak museli na nádraží v Selbu řešit nečekané dilema – zda zůstat v Německu, nebo se vrátit do komunistické vlasti.

Když si přečtete publikaci Karla Rumla, který pomáhal rychlík unést, a třeba si skládanku doplníte knížkou Zastavte expres 63 (Jaromír Křivan), pochopíte, že tohle je příběh jak z Hollywoodu. Má v sobě drama, lásku, zradu, cestu za svobodou i happy end (jak pro koho). A naopak vám nepůjde do hlavy, proč z toho ještě čeští filmaři neudělali kinohit. Jan Svěrák, Jan Hřebejk, Vladimír Michálek, anyone? (doporučuje Michael Mareš)
3. Pravda o případu Harryho Queberta od Joela Dickera. Pokud byste měli přečíst jen jeden detektivní román, tak tohle je ta nejlepší volba. Příběh aspirujícího mladého spisovatele, který se v dynamické éře první prezidentské kandidatury Baracka Obamy snaží objasnit zdánlivě jasný případ vraždy, kterou měl spáchat jeho mentor, proslulý americký literát a univerzitní profesor Harry Quebert, se takřka okamžitě stal bestsellerem. Joel Dicker je sice Švýcar, ale i tak dokázal napsat skvělou knihu o Americe. A navíc si dokáže se čtenářem hrát. Ručíme vám za to, že půjde o nejsvižněji přečtených šest set stránek ve vašem životě. (doporučuje Irena Cápová)
4. Kdo je ten chlap. Hledání Boba Dylana od Davida Daltona. Podle mnohých to je vůbec nejlepší biografie Boba Dylana. Není ale jen o něm, ale i o duši Ameriky. S touhle knihou proniknete do podstaty americké kultury, mezi beatníky, do světa folku a folkloru. Je fundovaná a nabitá informacemi, ale rozhodně ne nudná. Pomáhá tomu i to, že částečně je psaná jako beletrie. (doporučuje Jiří Nádoba)
5. Lidi aneb Většina národů má za to, že je úplně jiná než většina národů od Mileny Holcové. Nejvtipnější česká autorka a vášnivá cestovatelka projela svět, nejdřív sama, pak i se svými dětmi a napsala o tom několik knih plných bystrých postřehů. Na cesty to nejlepší čtení. (doporučuje Jana Dresselová)
6. Plavec od Joakima Zandera. Pokud vás bavil seriál Homeland, tak debut švédského spisovatele vás nadchne. Tenhle špionážní thriller má všechno, co potřebujete, abyste se na pláži nenudili: stárnoucího agenta CIA, jeho ztracenou dceru, která se dostane do smrtelného nebezpečí a to všechno zabalené do blízkovýchodní kulisy syrského Damašku. A samozřejmě – třešinkou na dortu bude nečekané rozuzlení. (doporučuje Pavel Kalouš)

7. Vybrané okruhy z mechaniky pohrom od Marishy Pesslové. Amerika ještě jednou a zase trochu jinak – tentokrát očima mladé intelektuálky (pravděpodobně tak trochu alter ega 24leté autorky, které zpočátku nikdo moc nevěřil, že by takhle dobrou knihu dokázala napsat) – šestnáctiletá, mimořádně sečtělá středoškolačka Modra van Meerová odmala cestuje napříč Spojenými státy se svým otcem, profesorem politologie. Když tahle dobře sehraná dvojka zakotví na rok ve škole sv. Gallwaye kvůli Modřině maturitě, dostane se Modra do kroužku oblíbených studentů své učitelky Hanny. Ta ale za podivných okolností zemře a Modra se rozhodne vypátrat, co se její učitelce stalo. A to, co odhalí, její život od základu změní. (doporučuje Zuzana Krajíčková)