Idylické okamžiky na české vsi můžete prožít i přesto, že vaši předkové neholdovali chatařství a chalupářství. Řešením může být pořízení moderního tiny house postaveného za pár týdnů nebo pronájem letního sídla. Jak by mohlo vypadat léto na chatě, vzor 2022?


Jako u babičky

Samota Hojšín je na první pohled poctivý statek babičky z pohádky. Najdete tu však velmi citlivě zrekonstruovaný interiér přinášející veškerý komfort, je velmi vkusný, ale zároveň ctí původní povahu stavby. Chalupa je obklopena lesem i loukou, za ní najdete rybník a všude kolem božský klid. Koupání si v létě užijete i v nedalekém lomu Miličín. Pronajmout si můžete jen chalupu nebo celou samotu, která pojme až devatenáct hostů.


Tradiční česká roubenka

V Bartošovicích v Orlických horách najdete Chalupu ve Zvonkovém údolí, která je autentická zvenčí i uvnitř. V roubených ložnicích se vám jistě rychle vybaví pocit, jaký jste měli naposledy jako dítě o letních prázdninách. Původní, i když zrestaurovaný je i nábytek, ovšem najdete tu třeba i infrasaunu. Ideální je také lokalita chalupa stojí na samotě uprostřed nedotčené přírody místní chráněné krajinné oblasti.

Nejlepší na tom je, že když objevíte své letní místo, kde se rádi proměníte v chataře, bude vám pak perfektně sloužit po celý rok. Všechna zmíněná místa i domečky jsou totiž uzpůsobena tak, aby si v nich člověk mohl hovět i uprostřed zimy. 


Stylová zahrádkářská kolonie

I zahrádkářská kolonie může mít styl. Dokazuje to projekt Zahrádka č. 7 nedaleko Kolína. Jde o velmi vkusně zrenovovanou a komfortně zařízenou chatičku obklopenou půvabnou zahradou s mnoha možnostmi posezení a odpočinku. Ranní kávu si vypijete na terase, oběd si uvaříte ve venkovní kuchyni s grilem, západy slunce si vychutnáte z pohodlné houpačky a horký letní večer zakončíte ve zrestaurované litinové vaně přímo v zahradě.


Domeček uprostřed ničeho

Domky, které vznikají pod hlavičkou projektu Tiny House Done jsou nejen krásné, ale také do detailů propracované. Zapojíte se i do procesu stavby a díky chytrému řešení jednotlivých dílů tak stavbu snadněji umístíte a přizpůsobíte krajině.

Vše je samozřejmě vytvořeno udržitelně. Kromě varianty s kamny je k dispozici solární střecha i osmotická čistička vody s rekuperací. Do interiéru si vyberte i speciální povrchy či vybavení na míru. Zcela prosklená přední stěna pak umocní pocit, že v tomhle domku dokonale splynete s přírodou. Po domluvě s prodejci ve své budoucí chatičce i na zkoušku přenocujete.


Vlastní chata na kolech

Maringotky se v posledních letech těší velké oblibě. Nepotřebujete s nimi totiž stavební povolení a celkem snadno je přemístíte na nějakou jinou samotu. Přinášejí tedy celkem snadný a svobodný způsob chataření. Jeden z českých projektů Rolling Homes, který tento typ chatek vyrábí, navíc nabízí možnost kola z maringotky sundat a usadit se na jednom místě klidně natrvalo.

Domečky jsou postaveny tak, aby byly co nejvíce ekologické a splynuly s okolím. Na jejich výrobu se nepoužívají žádné chemické látky, izolace je tvořena kvalitní ovčí vlnou. Šetrné jsou chatky i k energiím. Stačí se připojit do zásuvky 16 A, v nabídce je i varianta se solárním panelem.

Součástí je vestavěný 5G modem, wi-fi či zařízení smarthome, díky kterému celou domácnost regulujete. Odstřižení od tradičních inženýrských sítí nabízí řešení zvané offgrid.


Maringotka k pronájmu

Když nechcete nic kupovat, ale stejně vám léto na chatě chybí, můžete si maringotku jen pronajmout. Alespoň si život v ní vyzkoušíte dřív, než si nějakou takovou sami pořídíte. Jednou z prvních byla například Šumavská maringotka nebo Včelíny Želiv na Vysočině. Ty si stále drží velmi vysoký standard.

Nad ostatní vyčnívají především velmi klidnou lokalitou, kde vás vyruší maximálně pasoucí se srnky, a také velmi dobře promyšleným vybavením, kde nic nechybí, ale ani nepřibývá. Což je na tak malém prostoru zásadní. Navíc stále rozšiřují své služby. Letos si tu půjčíte Vespu na výlety po okolí.