Poprvé se veganský měsíc slavil v roce 1994. Od té doby pravidelně připadá na listopad. Jeho primárním cílem bylo upozornit na kruté zacházení se zvířaty, dnes je jeho poslání o něco širší: připomíná například, že častá konzumace masa a výrobků z něj se nedotýká jen zvířat samotných, ale také životního prostředí. Tedy i nás.

Produkce masa představuje pro planetu obrovskou zátěž. Nejen z hlediska emisí skleníkových plynů, která je vysoká zejména u hovězího a jehněčího, ale také z důvodu využívání vodních zdrojů a ztráty biodiverzity. Jen pro představu – produkce masa a mléčných výrobků je odpovědná za více emisí oxidu uhličitého než celý dopravní sektor.

Odborníci napříč obory se přiklánějí k názoru, že snížení nebo úplné omezení konzumace masa a mléčných výrobků je jeden z nejsmysluplnějších kroků, které můžete udělat, pokud je vám blízká otázka klimatické změny a záchrany planety. 

Navíc častá konzumace masa, zejména toho červeného, je spojena s dřívější úmrtností, kardiovaskulárními obtížemi, cukrovkou druhého typu, ale také s rakovinou tlustého střeva. Světová zdravotnická organizace (WHO) dokonce označila zpracované maso, tedy například uzeniny, za karcinogen, který značně ohrožuje trávicí trakt. 

Rada na dnešní den je jednoduchá. Omezte konzumaci masa. Vezměte veganský měsíc jako příležitost, jak konečně se změnou začít. 

Neříkáme, že musíte vynechat maso a všechny další živočišné produkty po celý měsíc. Navrhujeme, abyste se stali alespoň částečnými vegany. Třeba na jeden nebo dva dny v týdnu. Nebo třeba na všechny všední dny nebo naopak na víkend. Je to na vás. 

No a pokud tápete nad tím, jak živočišné výrobky nahradit, máme pro vás malou inspiraci. Tak šup, vyberte dny a nahrazujte!

Vejce

Na vyprodukování jednoho vejce připadá 4,8 kilogramu CO₂. Je to hlavně kvůli výrobě krmení pro slepice a energii potřebné k chovu na farmách. Svůj podíl na tomhle množství ale má i oxid dusný, který se uvolňuje z drůbežího odpadu. O otřesných podmínkách při chovu kuřat a slepic ani nemluvě.

Jak je nahradit? Varianty jsou hned tři. Jednou lžičkou lněných semínek + 3 lžičkami vody, 2 lžičkami prášku do pečiva + 2 lžičkami vody + 1 lžičkou oleje nebo 1 lžičkou chia semínek a 1/3 hrnku vody (rozmixovat a nechat 15 minut odstát). 

Mléko

K záchraně planety nestačí pouze omezit konzumaci masa, záhodno by bylo vynechat také mléko. Aby se na planetě, byť to zní smutně, snížilo i množství krav. Ty bohužel produkují kromě hovězího a mléka i příliš velké množství metanu.

Jak ho nahradit? Sójovými nebo rýžovými nápoji. Alternativou jsou také nápoje z ovsa, ořechů (například mandlí) nebo kokosů.

Maso

Nejtěžší úkol ze všech je nahradit právě maso. Ale nebojte, i bez něj se pár dní (nebo alespoň jeden den) v týdnu obejdete.

Jak ho nahradit? Vyzkoušejte třeba tofu, sójový tempeh nebo pšeničný seitan. 

Go vegan!