Moderní beauty přípravky mají za úkol mnohem víc než učinit nás krásnějšími. Cílem je také zdravější vzhled.

Zatímco dřív při výběru kosmetiky většina zákazníků slyšela na silný zahraniční brand, nyní je touha po všem lokálním a přírodním tak silná, že se do podnikání v této oblasti pouští stále víc lidí.

Mladé české a slovenské značky jdou v souladu s tímto trendem – zákazníkovi nabízejí produkt, který je vyroben z lokálních zdrojů, má silný příběh, ale také vyřeší neduhy, na něž byly přípravky z klasické lékárny zatím krátké.

Na začátku většinou stojí zájem najít řešení vlastního problému. Když se podomácku namíchaný produkt osvědčí dlouhodobým vlastním testováním, přichází fáze profesionalizace.

V Česku a na Slovensku jsou tak desítky malých kosmetických firem, řada z nich ve fázi startupu. Díky sociálním sítím a referencím na nich své zákazníky získávají i bez klasické inzerce.

Co byste tedy měli mít ve své unisex kosmetické tašce?

Malinna Elixír: Imunita

Když topmodelka Barbora Podzimková na svém Instagramu uveřejnila, že se díky Elixíru Mint zbavila akné, nemohla slovenská značka Malinna získat lepší reklamu. Právě Elixír Mint, který je tajnou směsí vody, soli a nejrůznějších přírodních olejů, je dosud jejím největším bestsellerem. Podporuje imunitní systém, snižuje krevní tlak a je vhodný i pro těhotné. Kromě něj nabízí tato značka přírodní kosmetiky další produkty na vlasy a pleť.

Elixír Mint, 1349 korun

Nobilis Tilia: Rozšířené žilky

Multifunkční olej, jejž můžete používat ráno i večer, zachrání všechny, kteří trpí na červené žilky i zarudlou pleť. Hlavní látkou je melilotin, který působí na drobné cévky, jež rozšiřuje, aby se mohly pročistit. Nobilis Tilia patří k nejstarším českým firmám s přírodní kosmetikou, na trhu už je 20 let. Kromě svého klasického sortimentu uvedla značka také kolekci přípravků vytvořených ve spolupráci s návrhářkou Ivou Burkertovou alias Odivi.

Regenerační olej na rozšířené žilky, Nobilis Tilia, 314 Kč

Cocoes: Lámavé vlasy

Česká přírodní kosmetika na vlasy z panenského kokosového oleje dává šanci na obnovu poškozených, lámavých i jinak unavených kadeří. Nezatíží ani jemné vlasy, které po aplikaci těžkých výživových masek obyčejně zplihnou. Právě maska, která obsahuje nejen výtažky z kokosu, ale také aktivní extrakty z rýže, laktobacily a další přírodní látky, povzbudí i vlasy poničené chemickými zásahy.

Maska Cocoes, 970 korun

Pimpinella: Akné

Říká se, že mastná či aknózní pleť nepotřebuje hydrataci, ale to je velký omyl. I problematická pleť může být nedostatečně vláčná a vyživená. Pleťový olej Pan Božský od značky Pimpinella, která vyrábí své produkty v podhůří Jizerských hor, je protizánětlivý, upravuje produkci mazu a je dobře snášen i ekzematiky. Díky oleji ze sladkého pomeranče prý i povzbuzuje náladu.

Pan Božský, Pimpinella, 498 korun

Moissanit: Citlivá pleť

Trne vám obličej z běžných micelárních vod a jiných odličovacích prostředků? Spásu vám může poskytnout odličovací mléko na suchou a citlivou pokožku od Moissanitu, který je součástí slovenské značky Mylo. Dá se používat denně a nemusíte už pak aplikovat žádné další tonery či čističe. Obsahuje 100procentní přírodní emulgátor, který zlepšuje hydrataci pokožky.

Moissanit, Mylo, 16 eur

BodyBe Scrub: Ekzém

Česká značka, která mimo jiné vyrábí i peelingy, se soustřeďuje na to, aby její výrobky mohli používat i lidé s problematickou pokožkou. Produkt je vhodný nejen pro majitele celulitidy a striií, ale také aknózní, či dokonce ekzematické pokožky. Obsahuje totiž kávu robusta, aloe vera, kolagen, kokosový a mandlový olej i himálajskou sůl.

Natural Coffee Peeling, 309 korun