Developer Luděk Sekyra má dnes svůj velký den. Úderem kladívka na základní kámen odstartoval finální etapu největšího projektu své dosavadní kariéry. Po 15 letech příprav, jednání, bojů a změn se začíná stavět Smíchov City, nová pražská čtvrť, která by měla v průběhu dalších 12 let růst na brownfieldu na hranici historické Prahy.
Na 22 hektarech chce developer vybudovat bydlení pro 3300 lidí i desítky tisíc kancelářských a obchodních ploch. Zejména rozsáhlý kampus České spořitelny, který ve druhé etapě vyroste na jižní straně staveniště, zcela změní současnou tvář Smíchova.
Nejprve však v severní části vznikne bloková rezidenční zástavba se dvěma stovkami bytů. „Prodej jsme odstartovali letos v březnu, tedy v poměrně problematickém období, přesto už máme prodaných 45 procent bytů,“ ohlásil dnes spokojeně Sekyra. Zatímco před letošní koronakrizí odhadoval náklady na 15 miliard, dnes počítá s investicí o třetinu vyšší.
Pokud půjde vše podle plánů, mohl by být projekt Smíchov City vůbec první transformací takto rozsáhlého brownfieldu v hlavním městě. V dokumentaci vypadá nanejvýš městotvorně – součástí bude i nové řešení dopravní infrastruktury s významným železničním přestupním uzlem.
Projekt počítá také se dvěma parky, jedním pro sport a druhým určeným k relaxaci, celou čtvrť protne kilometrový pěší bulvár, který by měl podněcovat komunitní městský život.
Jako nostalgický fragment bývalé průmyslové čtvrti zůstanou v bulváru vyznačeny stopy bývalých kolejišť, developer také hodlá zachovat Radlickou kulturní sportovnu: někdejší drážní sklad, z něhož před lety vytvořila skupina nadšenců živé komunitní centrum.
„Prioritní důraz jsme položili na veřejný prostor, neboť to je to nejcennější, co můžeme městu nabídnout,“ říká Sekyra. Právě tím se podle něj Smíchov City liší od některých konkurenčních rozvojových developmentů, kde zpravidla maximalizují objemy na úkor ploch s veřejnou funkcí.
Výkonný ředitel Sekyra Group Leoš Anderle pak nad základním kamenem zavzpomínal, že postupy typu participativního plánování, tedy zapojení veřejnosti do přípravy projektu nebo vypisování mezinárodních soutěží, zdaleka nebyly před 10 lety na pražské developerské scéně standardem.
Budovatelské ambice jeho šéfa a mimo jiné i muže číslo 54 v žebříčku nejbohatších Čechů podle Forbesu jsou přitom mnohem širší.
Strategickou investicí skupiny je také Rohan City na rozhraní Karlína, Invalidovny a Libně, pracující oproti smíchovskému projektu s poloviční rozlohou, a velký development připravuje skupina v lokalitě žižkovského nádraží – tam si mezi sebou další z výjimečných pražských brownfieldů jako lákavý koláč rozkrájely Sekyra Group, Penta Real Estate a Central Group Dušana Kunovského.