Když přijdete na výstavu Glassbrothers v pražském Kvalitáři, která startuje dnes a bude trvat celé léto, nejdříve vás upoutá impozantní závěsný pendant Armstrong, jehož váha se pohybuje kolem 100 kilogramů.

O kousek dál visí objekt Cipollini, stolní lampy Dear Marcel a bezpochyby zaujme i soubor skleněných obrazů jménem Merckx. Že vám všechna ta jména něco říkají? Aby ne. Jde o jména nejslavnějších cyklistů.

Bratři Filip a Lukáš Houdkovi alias Glassbrothers z HG ATELIER DESIGNU totiž milují jak sklo a design, tak cyklistiku. Což vyžaduje velkou vášeň, vezme-li se v úvahu fakt, že oba bydlí a tvoří v kopcovité krajině Nového Boru.

Čtěte také: Podnikatelka mění pánské šatníky. Cílí na ty, kdo nesnášejí nakupování

Jejich progresivní myšlení a perfektní řemeslné zpracování, které navazuje na staletou českou sklářskou tradici, zajímá celý svět. Přitáhlo pozornost designéra Arika Levyho, módní značku Louis Vuitton či šejka, který si jejich lustrem nechal osvítit svou luxusní zámořskou jachtu. A jejich lustry visí v soukromých rezidencích v Miláně, Saint-Tropez i Chicagu.

Sklenice pro francouzský módní dům Louis Vuitton

„Práce, plné nasazení, dřina, schopnost se obětovat pro věc, ale i radost, nadšení, sebekázeň, uspokojení a dá se vlastně říct i láska… To vše se pro nás prolíná jak v cyklistice, tak v řemesle a umění. Jsou to světy bohaté na zajímavé osobnosti. Je to námět, který prochází naší tvorbou již od školních let,“ vysvětluje Filip Houdek, designér a zakladatel HG Atelieru, kterého stejně jako jeho mladšího bratra Lukáše baví sbírat kola Favorit.

Takže bylo jen otázkou času, kdy se kola prolnou i do jejich designérské práce. Vznikly tak jedinečné lustry, lampy a další světelné objekty z vidlic, rámů, řídítek, kol i dalších komponentů klasického modelu silničních bicyklů.

„Nejvíce nás baví hrát si s reálnými prvky silničních kol. Když se nad tím trochu pozastavíme, jsou tyto komponenty ve většině případů geniální konstrukční řešení své doby. Například snaha minimalizovat váhu a maximalizovat pevnost je vidět z každého úhlu pohledu,“ popisuje další důvod realizace projektu Filip.

Na závěr ještě zmíníme, že výstava, která nese jméno Posedlost (jistě nemusíme vysvětlovat proč), bude prodejní. Takže jestli už vás nebaví ta lampička z Ikey, která stejně byla od začátku jenom provizorní, víte, kam jít.