Tripadvisor, největší světová platforma pro cestovatele, představila vítěze svých výročních cen Travellers‘ Choice Best of the Best Hotels Awards. Odhaluje tak, které hotely podle hodnocení její globální cestovatelské komunity dopadly nejlépe.

Společnost analyzovala údaje z recenzí více než 1,6 milionu hotelů, které se za posledních dvanáct měsíců na webu objevily. Kromě celkové kategorie Top Hotels sbíraly hotely hodnocení také v kategoriích All-Inclusive, B&B a Inns, Family-Friendly, Luxury a Small and Boutique. Letos se objevily tři nové podkategorie: Pet-Friendly, Sustainable a Wellness.

V žebříčku udržitelnosti dominovaly evropské hotely. Zde je šest nejlepších.

Nejudržitelnější hotel v Evropě se nachází v Dánsku

Hotel Kong Arthur, který se v celosvětovém žebříčku umístil na třetím místě, leží v malém dlážděném zákoutí hned vedle silnice vedoucí kolem historických jezer v Kodani.

Hotel se nachází ve čtvrti Nansensgade, nedaleko Torvehallerne, nejlepšího kodaňského tržiště s potravinami, a poblíž Nørreportu, nejrušnějšího dánského vlakového a autobusového nádraží. V hotelu se podává severská snídaně, kterou popsali jako „stejně tak chutnou jako udržitelnou“.

Nejudržitelnější hotel v Řecku leží na soukromém pobřeží

Ikos Odisia vznikl na řeckém ostrově Korfu. „Dýchejte svěží lesní vzduch, procházejte se po jemném sametovém písku a užívejte si slunce a kulturu na oslnivém jónském pobřeží Korfu,“ uvádí se v popisu na serveru Tripadvisor.

Hotel se nachází v odlehlé zátoce naproti celosvětově oceňovanému letovisku Ikos Dassia, které nabízí dramatický výhled na soukromé pobřeží.

Portugalsko spojuje víno s udržitelností

Hotel Monverde Wine Experience v Teloes se umístil na šestém místě v celkovém žebříčku a na prvním místě v Portugalsku. Hotel obklopují kopce obrostlé vinnou révou, na které je výhled z pokojů. Elegantní stavba je navržena ze dřeva a kamene.

Podle majitelů se „zavazuje jednat s plným respektem k přírodě“. Hotel, který získal Ekoznačku EU, se zaměřuje na zlepšování svého vlivu na životní prostředí a energetickou účinnost.

Nejlepší udržitelný hotel ve Velké Británii sklízí za své úsilí ovace

Hotel Hari se nachází v luxusní čtvrti Knightsbridge, jen pár kroků od obchodního domu Harrods a luxusních obchodů na Sloane Street. Všech pětaosmdesát úchvatných pokojů je dílem britské interiérové designérky Tary Bernerd, která je vybavila plyšovými sametovými sedačkami u oken, dřevěnými podlahami na míru a italskými mramorovými koupelnami.

Pokoje nabízejí výhled na londýnské panorama. Tento luxusní hotel v Belgravii získal stříbrný certifikát EarthCheck a řada recenzentů na serveru Tripadvisor ho pochválila za jeho ekologické úsilí.

Portugalsko má dvojnásobné zastoupení v žebříčku nejudržitelnějších hotelů

Další hotel v Portugalsku se dostal mezi desítku nejlepších udržitelných hotelů na světě. Vincci Ponte de Ferro ve Vila Nova de Gaia má střešní bazén s nádherným výhledem na Porto. Podle recenzí má propracovaný systém proti plýtvání potravinami a úsporné vypínače světel.

Nejudržitelnější hotel v Chorvatsku je vytesaný do útesu

Hotel Bellevue Dubrovnik, který na jaře 2019 prošel kompletní rekonstrukcí, je vytesán do útesu, má okna od podlahy až ke stropu a nabízí výhled na fascinující Jaderské moře.

Tento pětihvězdičkový butikový hotel leží jen kousek od nádherného dubrovnického starého města ze 6. století. Hotel se nachází na třicet metrů vysokém útesu v zátoce Miramare a uvádí, že si zde připadáte, „jako byste byli na vlastním soukromém zaoceánském parníku“.