Letošní podzim se zpřísňujícími se koronavirovými opatřeními nezačíná zrovna slibně a vyhlídka sychravého počasí náladu taky moc nezlepší. Známá věc ale je, že v pohodlných botách, které se nepromáčí, ještě než dojdete na tramvaj, se špatná nálada snáší o něco lépe. Stejně známá jako to, že Česká republika má silnou obuvnickou tradici.

Dohromady to znamená jediné. Zapomeňte na řetězce a pořiďte si do nadcházejících plískanic pořádné boty od českých značek, které to letos ocení víc než kdy jindy. Tady máte několik tipů na boty made in Česko, které by vám podzimní splín mohly trochu nabourat.

Vasky

Hned první tip asi nikoho nepřekvapí, ale bez něj by to nešlo. Z vasek mladého podnikatele a člena Forbes výběru 30 pod 30 Václava Staňka se totiž stal malý fenomén. Pohodlné boty z kůže od lokálních dodavatelů jsou kombinací farmářek a městských bot a vynesly svému tvůrci i ocenění EY Začínající podnikatel roku nebo 5,5 milionu vybraných korun na HitHitu.

Zajímavostí je, že Staněk má obuvnictví v genech nejen díky tomu, že stejně jako jeho vzor Tomáš Baťa pochází ze Zlína. Jeho otec Vladislav vlastní jinou obuvnickou firmu, Flexiko. V tátově továrně ostatně Staněk svůj byznys rozjel. Na rozdíl od Flexika se ale vasky vyrábějí ručně.

Kave

Pokud jste spíš teniskový tip, můžete vybírat z celé řady českých značek, od konopných až po klasické botasky. My jsme vybrali značku Kave Evy Klabalové. Ta tenisky vyrábí ve Zlíně na starých baťovských strojích ze zbytkového materiálu, který by továrna jinak vyhodila. Výsledkem jsou odpovědné tenisky, které jsou díky pokaždé jinému složení použité směsi unikátní.

V duchu udržitelnosti se Klabalová vyhýbá i nadbytečnosti, kolekce málokdy překročí stovku párů. A až vám boty doslouží, můžete je navíc poslat zpátky a oni je zrecyklují a použijí na výrobu dalších. Zkrátka udržitelnost v praxi.

Jancarik

A ve Zlínském kraji ještě zůstaneme, jen se přesuneme o kousek dál do Slavičína. Miroslav Jančařík se tam v roce 2014 rozhodl napomoct vzkříšení české obuvnické tradice a udělal z toho rovnou rodinný byznys. Pod značkou Jancarik tam tak šijí boty z kůže převážně od lokálních dodavatelů.

Jančaříkovi se zaměřují na osvědčenou klasiku, v  jejich nabídce tak najdete pár střihů, zato v celé řádce barevných variant, od klasické černé a hnědé až po výraznou zelenou.

Ferech

Jméno Fernando Echeverria by na seznamu českých bot možná mohlo působit překvapivě, rozhodně tam ale patří. Tenhle návrhář původem z Ekvádoru už několik let žije v Praze, vystudoval tady UMPRUM a ve svém ateliéru na Smetanově nábřeží dělá originální boty a kabelky.

V jejich tvorbě vychází z ekvádorských kožedělných tradic (obuvnictvím se zabýval už jeho dědeček), ale zároveň zařazuje i moderní prvky. Výsledkem jsou originální boty plné geometrie, které možná nejsou nic pro zaryté příznivce klasiky, ale pokud si je pořídíte, můžete se vsadit, že nikoho s podobnými botami jen tak nepotkáte.

Angles Fashion

Trend barefootových bot, tedy takových, které mají simulovat chůzi naboso, není žádná novinka a nemusíte se bát v nich vyrazit i do horšího počasí. Vyrábí je třeba značka Angles Fashion (shodou okolností taky ze Zlína), která si zakládá na tom, že její boty jsou české nejen místem vzniku, ale i cílovou skupinou, a tak než si nechali vyrobit kopyta, změřili více než tisícovku českých chodidel, aby model opravdu odpovídal.

Jako většina zmíněných značek i Angles Fashion používá hlavně kůži, kterou i s ostatními materiály odebírá jenom od výrobců z EU a dělá z ní všechny klasické modely vhodné do podzimních měsíců, od perek po klasické polobotky.

Shoemaker

Na začátku jsme sice avizovali tipy na české boty, ale vynechat tyhle od slovenských sousedů by byla škoda. Na Slovensku ručně šité boty Shoemaker jsou vyráběné z potištěné kůže v malých edicích, na vysněný kousek si tak možná budete muset chvilku počkat.

Boty mají nejčastěji design oxfordek, bez ohledu na model ale mají všechny společnou jednu věc – neobvyklé vzory a barevné kombinace. Vybrat si můžete od proužků přes divoké geometrické vzory až po třpytky. V těchto „topánkách“ tak na podzim na ulici rozhodně zazáříte.