Proč už filmy nejsou sexy? Otázka, kterou si nedávno položil časopis Time, má samozřejmě komplikovanější odpověď.
Nemůžou za to prý ani tak důsledky kampaně MeToo či přítomnost „koordinátorů intimity“, tedy jakýchsi choreografů sexuálních scén, bez nichž už Hollywood netočí. Je to spíš změna diváckých návyků. V kinech vládnou asexuální komiksové spektákly, které vyštípaly menší, dospělejší a svlečenější produkci na malé obrazovky. V tom lepším případě.
Do této atmosféry nyní krouživými pohyby pánve dotančil striptér Mike v podání exstriptéra Channinga Tatuma ve třetím pokračování série Bez kalhot. Původně měl sice zamířit právě na HBO Max, svůj poslední tanec ale nakonec sebevědomě roztočí na velkých plátnech.
První chvíle v jeho společnosti vám tohle producentské rozhodnutí vysvětlí a připomene skutečně jinou dobu, kdy se filmy neostýchaly pracovat s erotickým napětím, které ale nemuselo spočívat v tom, že ze sebe všichni okamžitě strhají oblečení.
Mike předvede soukromou show bohaté paničce Maxandře hrané Salmou Hayek, jíž si sedne na klín, pak s ní ale začne různě pohazovat a pohybovat se její rezidencí v doslova akrobatické sestavě, která zůstane patrně tím nejlechtivějším, co letos uvidíte. A to se zde vůbec nespoléhá na populární umělé genitálie, spojené se seriály jako Euforie, Minx či Bílý lotos. Ostatně předchozí díly Bez kalhot měly také poněkud rozšířenější ambice.
První díl v režii Stevena Soderbergha se před jedenácti lety stal malou senzací – pamatuji si třeba i českou premiéru ve Velkém sále na festivalu ve Varech, na níž se ječelo, když se poprvé zaleskly naolejované sixpacky.
Původní film i následné pokračování však mělo ukazovat v hávu uvolněné civilní konverzačky i odvrácenou stranu striptérského byznysu. Byly to filmy, na něž se sice pořádaly dámské jízdy v multiplexech, ale ony měly málem i ambice soutěžit na Sundance.
Ostatně ani v aktuálním díle nežije Mike svůj sen. Je mu čtyřicet, je ztracený a bez peněz. Na party zmíněné Maxandry dělá barmana, pak se přesune i k ní do ložnice. O sex ale dál jít nemá, důležitý je byznys. Nový pár vyráží do Londýna, kde se Mike stává „režisérem“ v historickém divadle, kde má připravit striptérskou show „s příběhem“, která všem ženám dopřeje to, co s ním zažila rozvádějící se Maxandra.
V ten moment ale film povážlivě zhloupne a ztratí úvodní jiskru – ne, nebudu mu vyčítat, jak si představuje divadelní a vůbec umělecký provoz, jak je k němu neuctivý a jak pitomé je ono finální představení. To by bylo nepochopení konceptu celé pohádky pro dospělé. Spíš se Soderberg začne spoléhat na vycpávková čísla. Pokud Maxandra na začátku zašeptala Mikeovi, že se „hýbe jako voda“, v Londýně je to voda poněkud stojatá.
Možná je to i tím, že Mikeovi chybějí kolegové z minulých dílů, kteří se tady objevují pouze na chvíli přes videohovor a ani se při tom třeba omylem neodhalí. Takový Joe Manganiello přitom minule dokázal Tatumovi dost konkurovat, pokud si vzpomenete na jeho číslo u chladicího boxu v sámošce. Tady však Mikeovi dělá společnost zaměnitelná bezejmenná grupa tanečníků, již po chvíli úplně přestanete vnímat.
Mikeovu představení, které má začít jako kostýmní drama, co dostane „moderní twist“, hážou klacky pod nohy zavilí památkáři i londýnští příbuzní Maxandry. Tvůrci v rozhovorech mluví o jakési genderově obrácené Pretty Woman, v níž striptéři pomáhají ženám, aby se cítily víc emancipované. Ona tady drží kasu, on si zase z občerstvení v první třídě sundává „svině klouzavý“. Tenhle motiv ale není rozvinutý nad pár instantních hesel, které ještě nikdy chemii mezi partnery zesílit nedokázaly.
Dost navíc tu je také vypravěčka, Maxandřina dcera, která dává tanec do sociokulturních souvislostí jako jeden z nejpůvodnějších a nejryzejších způsobů komunikace, jenž smazává veškeré rozdíly mezi lidmi, přičemž k tomu nepotřebuje ani jedno slovo. Proč se tedy film nedrží své vlastní poučky a má potřebu nemotorně rámovat Mikeovo představení málem jako akt emancipačního společenského vzdoru, zůstává záhadou.
Soderberg se tak vlastně může spolehnout hlavně na Tatuma, který je jako bývalý striptér rozhodně lepší herec než bývalí wrestleři v hereckém žoldu jako The Rock nebo Dave Bautista. Škoda, že vrchol jeho nového filmu přijde tak brzy, což má být většinou devízou začátečníků. Pro Soderberga tohle ale rozhodně nebylo první rodeo.