Designérka šperků Lenka Kerlická, která je vyhledávanou autorkou zejména zásnubních prstenů, vytvořila kolekci s uměleckým duem Ondrash & Kašpárek. Jde o limitovanou sérii prstenů z osmnáctikarátového zlata, kde jeden stojí až 250 tisíc korun.
„Jsou to kousky pro sběratele. Průsečík, kdy se potká malba, tetování a šperk,“ vysvětluje trojice.
Ondřej Konupčík alias Ondrash je vyhledávaným tatérem, za kterým jezdí klienti z celého světa. Radim Kašpárek je výtvarníkem a jejich společné projekty jsou v zastoupení například aukční síně Kodl Contemporary. Ondrash a Kašpárek společně vyvinuli složitou techniku malby akrylem z vodní hladiny.
„Tu jsme chtěli přenést také do prstenů. Vymodelovali jsme je do sochařské hlíny a pomocí 3D vše naskenovali. Zlatnickými technikami je Lenka dokončila,“ popisuje Ondřej Konupčík.
Spojení s Lenkou Kerlickou přišlo organicky. Uvědomovali si, že touží společně pracovat, ale byli stále zaneprázdnění. „Šperky mě příliš nebavily, než jsem se s Lenkou seznámil. Vybíral jsem u ní zásnubní prsten pro svou ženu. Zaujala mě jemnost, s jakou pracuje s materiálem,“ vzpomíná Konupčík.
„Protínali se také naši klienti, kdy jsem na ruce s tetováním od Ondrashe několikrát viděla prsten, který jsem vytvořila,“ vzpomíná Kerlická.
Pro všechny tři zúčastněné je důležitá svébytná estetika, která spočívá v čitelné práci s organickými tvary. Výsledkem je kolekce v limitovaném počtu.
Existuje osm variant šperků, od každého jen deset kusů. Liší se pouze svou strukturou, ale dají se spojovat a zalíbí se ženám i mužům.
„Naši klienti cítí potřebu se odměnit. Prsten je jako investice do umění. Je to socha, kterou můžete mít stále u sebe,“ tvrdí Ondřej Konupčík.
Než kolekci šperků pod názvem Spojeni vytvořili, uběhl více než rok. „Potřebovali jsme najít správnou cestu, sladit se jako tým. Za tu dobu vznikla spousta testů,“ směje se trojice. Projektem také reagují na poptávku, která teď panuje po prostorovém umění.
Torza prstenů se snímají pomocí 3D skeneru. Tvarují se ve zvětšeném měřítku ze sochařské hlíny, což umožňuje soustředit se na veškeré vrstvy i kontury.
Spolu s Jakubem Vychodilem se podařilo dojít k metodě přenosu reliéfní malby na trojrozměrný povrch prstenu, ta se následně vytiskne na 3D tiskárně a slouží jako vzor pro vznik výsledného zlatého šperku, jehož každý drobný detail vzniká dokonalou ruční prací.
V průměru trvala výroba každého jednotlivého prstenu několik desítek hodin. Některé modely jsou zdobeny čirými, šedými či černými diamanty.
Spolupráce je také zajímavou byznysovou příležitostí, jelikož k sobě láká nový typ zákazníků. Ti, kteří nakupují šperky u Lenky Kerlické, jsou totiž převážně Češi, ale za tetováním od Konupčíka jezdí nejčastěji klientela ze zahraničí.