Zkusili jste se někdy vzdát alkoholu na několik týdnů? Mladý německý designér Tobias van Schneider dokázal abstinovat 15 měsíců. Díky tomu s čistou hlavou prohlédl, co všechno pro nás tahle legální droga znamená. Dojít k podobnému poznání je přitom možné i za mnohem kratší čas.
Měsíc, anebo klidně víc, bez alkoholu si můžete naordinovat sami, kdykoli budete chtít, anebo se do něj pustit společně s přáteli. Anebo to celé tak trochu institucionalizovat – ve Velké Británii funguje už několik let projekt Suchý leden a v Česku máme jeho obdobu – Suchej únor.
Stojí za něm Liga otevřených mužů, která si řekla, že s pitím v Česku je třeba něco udělat – a zvlášť s tím mužským. Podle Světové zdravotnické organizace totiž vypije průměrný český muž za rok 18,6 litru čistého lihu. Podle statistik Úřadu vlády ČR pak hrozí až 23 % českých mužů na alkoholu závislost.
Pokud se děsíte, co s vámi měsíc na suchu udělá, můžete být v klidu. Podle organizátorů v čele s psychologem Martinem Járou nejde v únoru o to, aby lidé své oblíbené nápoje úplně vyškrtli ze svého života – mnohem víc jde o to, aby jim zachutnala střízlivost.
„Jedním z benefitů je třeba fakt, že měsíc bez alkoholu pročistí mysl i tělo. A může nastartovat změnu návyku, vnést do pití rozumnou kontrolu, cítí to asi všichni, kteří se čas od času do nějakého detoxu pustí,“ říká Jára, že i ve stavu střízlivosti si lidi mohou užívat chvíle, se kterými jsme si zvykli alkohol spojovat.
Suchej únor cílí na muže, ale je otevřený i ženám. Mohou se jej zúčastnit všichni, nezávisle na svém vztahu k alkoholu. Každý drží Suchej únor sám za sebe. Nikdo nikoho nekontroluje. Nikdo se nikam neregistruje, leda se k akci připojí na Facebooku. I proto je těžké odhadnout, kolik lidí se nakonec akce opravdu zúčastní. V roce 2015 to byla podle Ligy otevřených mužů zhruba tisícovka lidí. Kdo chce, může svoje zážitky z únorového zápolení sdílet s ostatními na webu a facebooku.
A pokud je na vás totální abstinence příliš silné kafe, můžete škodlivé účinky nadměrného pití aspoň trochu zmírnit. Tohle je sedm rad, které sepsal na základě doporučení odborníků německý týdeník Zeit.
Dejte si dva dny týdně bez alkoholu
Sice přijdete na dva dny zkrátka, přesto se vám dočasné vypuštění alkoholu každý týden vyplatí. Ušetříte svoje játra, ale i kalorie a peníze, a navíc tak posílíte kontrolu sami nad sebou. Kompenzovat si to zbývajících pět dní nadměrným pitím se samozřejmě nedoporučuje .
Nejdřív něco snězte, pak pijte
Jídlo sice z alkoholu neudělá zdravější věc, ale kdo je sytý, ten se mnohem pomaleji opije. Klesá také riziko, že si přivodíte zánět žaludku.
Vícekrát do roka pauza na dva týdny
Tohle sice bude jen poloviční Suchej únor, i tak vám vaše tělo poděkuje – budete méně vyčerpaní a snížíte tak riziko nemocí způsobených konzumací alkoholu.
Střídejte alkohol s vodou
Mezi dvěma drinky sáhněte vždycky po nealko nápoji. Alkohol totiž dehydratuje, což je taky důvod, proč máte druhý den kocovinu.
Ne tvrdému pití
Asi jste si všimli, že vodka, gin nebo rum vás dokážou mnohem rychleji opít než víno a pivo. A snadněji taky propásnete moment, kdy je dobré to včas utnout. S tvrdým alkoholem zkrátka lidé rychleji ztrácejí kontrolu, reagují agresivně nebo pak mají výpadky paměti.
Neotáčejte rundy
Jestli chcete pozvat přátele na drink, udělejte to maximálně jednou. V opačném případě vás to nejenže bude stát víc, ale taky toho nevědomky víc vypijete.
Existuje limit?
Ačkoli záleží na genetice i fyzické kondici dotyčného, několik limitů zdravotníci přesto stanovili. Dospělý muž by neměl vypít denně víc než 24 gramů čistého alkoholu, což je půl litru piva nebo dvě sklenky vína (po 0,2 l), jinak si ničí zdraví. Ženy mají bezpečný limit poloviční, tedy ne víc než malou sklenku piva (0,25 l) nebo deci vína.