Únik do přírody, do malého domku v lese, který voní dřevem, se dá snadno spojit s luxusem i prvotřídním designem. Důkazem toho je fenomén takzvaných tiny houses, tedy domků, které se dají využít jako minimalistické bydlení, útočiště pro glamping nebo jako kancelář někde mezi stromy.
Tématu malometrážních staveb se věnuje i nová kniha Tiny House, kterou vydává Idealab a která je uceleným přehledem českého i slovenského trhu s těmito domky.
„V Americe nebo na Novém Zélandu hnutí tiny house souvisí s finanční krizí a lidé tam mnohem častěji takto fungují. V Německu stojí celé tiny house vesnice. U nás začal boom přicházet v roce 2018,“ popisují architekti Jan Gabriel a Jakub Vlček z ateliéru Artikul vývoj trhu s minimalistickými domy.
Architekti přitom úvahy o malometrážním a soběstačném bydlení zahrnují do svých portfolií mnohem častěji. A soubor realizací, které kniha Tiny Houses čtenářům předkládá, je toho důkazem.
Níže se můžete zatoulat do lesů a na louky mezi ukázky tiny houses od českých architektů a tvůrců.
Zenbox
Začneme opravdu minimalisticky. Tahle krychle o 5,8 metru čtverečního se jmenuje Zenbox. A pořídit si ji můžete třeba na vlastní zahradu jako pracovnu, ve které budete mít klid a díky velkému kruhovému oknu i krásný výhled.
Dřevostavba podle návrhu bratrů Jakuba a Jana Čermákových ale může sloužit i jako pokoj pro hosty, hudební zkušebna nebo prostě jen místo pro relaxování. Zenbox se vyrábí v různých konfiguracích a stupních výbavy a pořídit si ho můžete za částku od 399 tisíc korun.
Vzduch
Vzduch
Vzduch
Z vlastní zahrady míříme do vzduchu. Tak se totiž jmenuje glampingová chata od Ateliéru Unipark spadající pod koncept Ootoolno, který má nabízet netradiční zážitky ve vzduchu, na zemi i na vodní hladině. Do létající chatky Vzduch vystoupíte po žebříku až do výšky čtyř metrů nad zemí. A najdete v ní útulné prostředí s výhledem do lesa.
Moho Fjord
Moho Fjord
Moho Fjord
Moho Fjord
Moho Fjord
Skandinávský minimalismus, odolnost, komfort a nadčasovost. To všechno má spojovat mobilní dům Moho Fjord, který je součástí nabídky společnosti Flowhouse.
Dům kombinující obložení ze skandinávského smrku, ocelovou konstrukci a prosklený štít může sloužit k celoročnímu obývání. Pokud hledáte minimalistický designový domov, může to být správná volba. Navíc dům nabízí i podlahové vytápění, klimatizaci a decentrální rekuperaci.
A house
A house
A house
A house
A house
A house
A house
Modřínové dřevo a tvrzená determální skla jsou základem domu s názvem A house od společnosti Tiny Company, která se zabývá tvorbou modulárních domů. A její zakladatel Lukáš Otevřel při tom spolupracuje s předními architektonickými studii a světovými designéry.
V případě domu A house do jeho podoby promluvilo například architektonické studio Perspektiv. Domek má plnohodnotnou koupelnu, vzdušný obytný prostor a velkou postel. Konstrukce stojí na zemních vrutech, které umožňují postavit dům prakticky kdekoli, přitom jsou ale jen minimálním zásahem do krajiny.
Ecocapsule
Ecocapsule
Ecocapsule
Ecocapsule
Ecocapsule
Tenhle domek se mezi ostatními trochu vymyká. A to nejen tím, že působí, jako by s ním na louce přistáli mimozemšťané. Ecocapsule totiž nepotřebuje být připojena ke zdrojům energie a vody, protože je kompletně soběstačná a dokáže si obojí obstarat z okolního prostředí.
Energii si bere ze slunce a větru a dešťová voda zase stéká do nádrže, ve které se filtruje pro další použití. Domek můžete využít jako chatu v horách, pop-up hotel nebo mobilní kancelář.
Aranka
Aranka
Aranka
Aranka
Aranka
Dům s ženským jménem maďarského původu spadá pod projekt hideandseek, který nabízí glampingové ubytování v unikátních domech po celém Česku. Podobu Aranky má na svědomí architekt Martin Kožnar.
Dům využívá solární energii a také dokáže přeměnit dešťovou vodu v pitnou. Vedle sprchy, toalety nebo kuchyně v něm najdete i finskou saunu pro dvě osoby. Pokud v Arance chcete přespat, vyjde vás to na čtyři tisíce korun za noc, respektive pět tisíc korun za noc během víkendu.