V neděli večer se udílejí prestižní filmové a televizní ceny BAFTA, tedy Britské akademie filmového a televizního umění. Patrik Křivánek se mezi tuto vybranou společnost jako jeden z mála Čechů dostal, a může tak zákulisí filmové smetánky popsat z první řady.

Říká se jim „předvoj Oscarů“. Kdo vyhraje ceny BAFTA, často uspěje i na Oscarech. A i když neuspěje, může ho přece těšit trofej, která má ve filmové branži váhu.

Letošní předávání proběhne v neděli 16. února v Royal Festival Hall v londýnském Southbank Centre. A jedním z hlasujících byl tentokrát poprvé i Patrik Křivánek, český filmař, který odešel studovat do Londýna a v anglické metropoli už zůstal.

Až budete číst o tom, zdali ceny ovládl Brutalista, Emilia Pérez nebo Anora, bude na výsledku mít svou malou stopu i on.

„Oscary jsou mediálně pokrývány více, ale to nijak neumenšuje důležitost a prestiž BAFTA,“ míní Křivánek. 

„Být jejím členem je velmi prestižní, protože členové jsou v umělecké a filmové komunitě velmi respektováni. Členství často otvírá dveře, které by byly jinak zavřené. Pro mnoho tvůrců je získání ceny BAFTA nebo členství v akademii životním cílem, kterého dosáhne jen málokdo,“ říká.

Do akademie se dostal poprvé v roce 2016 prostřednictvím studentského programu filmové školy ve Walesu. Po dokončení studií zatoužil i po „regulérním“ členství, ale napoprvé neuspěl.

„Stát se členem můžete třemi způsoby,“ vysvětluje. Nejjednodušší je cenu vyhrát, případně získat nominaci a následně pozvání od akademie. Druhá možnost je na základě doporučení od aktivního člena. A třetí cestou je se normálně přihlásit, což udělal i Křivánek.

„To je nejsoutěživější varianta, každoročně se o ni uchází několik tisíc lidí,“ přibližuje. „Musíte žít ve Velké Británii nebo ve Spojených státech amerických a požádat akademii o přijetí do jejich rozvojového programu BAFTA Connect.“

Součástí přihlášky je motivační dopis, ve kterém se musí vysvětlit, co může uchazeč akademii přinést a co už má za sebou včetně ukázky svých prací. Křivánek uspěl až napodruhé, v roce 2023. 

„Na první pokus to nevyšlo, přestože jsem byl doporučen několika seniorními členy. Neodhadl jsem správně důležitost motivačního dopisu a soustředil se více na praktické zkušenosti z kariéry u filmu,“ vypráví.

Pro mnoho tvůrců je získání ceny BAFTA nebo členství v akademii životním cílem, kterého dosáhne jen málokdo.

Napodruhé se tak rozhodl nic nepodcenit. „Bylo to pro mě velké zklamání, ale jakmile jsem si to zanalyzoval, potlačil jsem ego a v následujícím roce věnoval několik měsíců a stovky hodin psaní dopisu nového,“ vzpomíná.

Filmař, který má za sebou zkušenosti s krátkometrážními i celovečerními snímky, několik producentských kreditů, ale třeba i hereckou účast v epickém seriálu Vládcové nebes na Apple TV+, pak napjatě čekal na rozhodnutí o jeho žádosti. Když obdržel kladné, nemohl tomu uvěřit.

„Zejména proto, že jsem se hlásil do programu režie, kam se hlásí většina uchazečů a konkurence je obrovská. Znám spoustu případů, kdy se do něj nedostali výherci cen z Cannes nebo dokonce výherci Oscara,“ přibližuje.

BAFTA vznikla v roce 1947. Jejím účelem je podporovat filmový a televizní průmysl a vzdělávat profesionály v tomto odvětví. Pořádá odborné semináře, workshopy a setkání, kde se mohou členové i veřejnost seznámit s aktuálními trendy v oblasti filmu a televize, diskutovat o nových technologiích nebo si prohlédnout případové studie známých filmů.

Zajímavostí je, že prezidentem akademie je princ William, před ním tuto funkci vykonávali například princ Philip, princezna Anna, lord Attenborough a další.

Co na tom, že jde spíše o ceremoniální úlohu. „Organizaci to přináší prestiž a zajišťuje důležitou veřejnou podporu, pomáhá přitahovat pozornost médií a širší veřejnosti,“ vysvětluje Křivánek, jehož dosud největší film Zablácené boty by měl mít premiéru v blízké budoucnosti.

On sám se díky členství může nejen aktivně účastnit prestižních akcí, jako jsou předávání cen BAFTA, světové premiéry filmů a seriálů či diskuse a semináře se špičkami oboru a bohatými příležitostmi k networkingu.

Kromě toho má neomezený přístup do BAFTA 195 Piccadilly v centru Londýna, sídla akademie od roku 1975. Může využívat dva moderní kinosály, luxusní restauraci, členský bar, kanceláře či konferenční místnosti. „Ať už pro osobní účely jako třeba obchodní jednání, nebo například projekce vlastních filmů,“ vyjmenovává Křivánek.

Mezi hlavní povinnosti zhruba třinácti tisíc členů BAFTA patří právě hlasování v rámci cen, které probíhá ve dvou fázích. Nutno podotknout, že kritéria pro filmy a seriály na BAFTA jsou trochu odlišné než u Oscarů, všechny oceňované/nominované musejí mít nějakou spojitost s Velkou Británií.

To neznamená, že se účastní ryze britské filmy, ale musejí mít britskou produkci či financování, měl by v nich být aspoň jeden klíčový člen štábu Brit nebo osoba dlouhodobě ve Velké Británii žijící.

Odborná porota složená z profesionálů v různých oborech sestaví nejprve dlouhý seznam projektů, které splňují podmínky, ten se postupně zúží a ze shortlistu se pak vybírají nominace. Všichni členové pak hlasují v široké škále (přes dvacet) kategorií.

Patrik Křivánek
info Foto se svolením Patrika Křivánka

Pochopitelně s tím ale souvisí povinnost všechny nominované snímky zhlédnout, od krátkometrážních až po známé velkofilmy. „Členové mají možnost sledovat filmy v kinosálech BAFTA, partnerských kinech, kam máme často vstup zdarma, nebo prostřednictvím vlastní uzavřené streamovací platformy BAFTA View,“ líčí Křivánek.

Sedmatřicetiletý filmař se díky členství dočkal pocty, která dosud byla takřka všem Čechům zapovězena. „Čeští členové by šli spočítat na prstech jedné ruky,“ tvrdí Křivánek.

Aktuálně prý žádného dalšího aktivního krajana nezná. „V minulosti bylo členství nabídnuto například Miloši Formanovi, který vyhrál dvě ceny BAFTA za Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadea,“ přibližuje. 

„Dále pak Janovi a Zdeňkovi Svěrákům za Kolju, Jiřímu Menzelovi za nominaci na jeho film Ostře sledované vlaky a od roku 2023 se pak členem může stát i zvukař Viktor Prášil, který získal cenu BAFTA za nejlepší zvuk filmu Na západní frontě klid,“ vypočítává.

A Křivánek netají, že pro něj je tento úspěch splněným snem. Není divu, když je i branou k mnoha nevšedním zážitkům a setkáním s velkým množstvím hollywoodských herců či režisérů.

„Není každý den, kdy obědváte se Selenou Gomez, na chodbě prohodíte pár slov s Kate Winslet, na baru minete Timothéa Chalameta, na červeném koberci Margot Robbie, Davida Beckhama, Roberta Downeyho jr., nebo si po semináři potřesete rukou s Christopherem Nolanem…,“ vypráví nadšeně.

A po nedělním vyhlášení se počet zážitků jistě znovu rozšíří.