Pavlína Kleprlíková a Jakub Voženílek si sbalili své věci do dvou kufrů, vybrali skromné úspory z účtu a koupili jednosměrnou letenku do Londýna. Nikoho tam neznali, Pavlína ani neuměla anglicky, nikdy předtím nepracovali v zahraničí. Věřili ale, že právě tam můžou naplno rozjet svůj sen o kariéře svatebních fotografů.
Čtěte také: Nejlepší je, když je hnusně. Učitelka ze školky šije pro děti a našla díru na trhu
„Po skončení školy jsme se museli rozhodnout, jestli začít od nuly v Praze, nebo v zahraničí. Rozhodli jsme se zariskovat,“ vzpomíná na dobu před sedmi lety Jakub.
Realita byla o dost drsnější, než čekali. Po dvou měsících mladému páru došly úspory a neměli na další nájem.
Pavlína Kleprlíková a Jakub Voženílek v Kataru, kde prorazili.
„Bylo hodně chvil, kdy jsme mysleli, že s tím sekneme a vrátíme se domů. Nakonec jsme to ale zvládli,“ vypráví Jakub. Pinglovali, po nocích myli nádobí na firemních večírcích a přes den brali fotografické zakázky za směšně nízké ceny, jen aby získali nové zkušenosti, kontakty a vybudovali si portfolio.
Není potřeba to protahovat – tvrdá práce se vyplatila. Pavlína s Jakubem si postupně mohli říkat o víc peněz za focení a dostávali se k zajímavějším zakázkám. O tři roky později je vybral web Junebug Weddings mezi top desítku svatebních fotografů v Londýně. A pak to přišlo.
„V pondělí jsme dostali e-mail v lámané angličtině, že v sobotu je v Kataru svatba, že tatínek postavil zámek pro nevěstu a jestli to můžeme přijet vyfotit,“ vypráví Jakub. Nevěřil tomu a myslel si, že jde o spam. Nakonec ale přece jen odpověděl. „Byl jsem drsný, protože to bylo na poslední chvíli, chtěli jsme peníze dřív, než koupíme letenky. Byli jsme dost nedůvěřiví,“ říká.
Po příletu do Kataru se nestačili divit. „Když se uprostřed pouště otevřely dveře do areálu královského paláce, jen jsme zírali,“ vzpomíná Pavlína. Až v tu chvíli uvěřili, že budou skutečně fotit svatbu princezny. A ne ledajaké: královská rodina Al-Thani patří mezi desítku nejbohatších rodin světa.
„Bylo to fascinující, na části svatby pro ženy bylo 800 lidí v obrovském sále,“ říká Pavlína. Dcera šejka byla s jejich prací tak spokojená, že o rok později se jim ozvala i její sestra a český fotografický pár se vydal za katarskou královskou rodinou znovu. „Když jsme vešli do paláce, šejk nás nadšeně vítal a ptal se, jestli si ho pamatujeme,“ směje se Jakub.
Po první cestě do Kataru se postupně začaly objevovat další zakázky v zahraničí. „Člověk fotí to, co ukazuje na webovkách. Čím víc svateb z celého světa ukazujeme, tím víc máme takových zakázek,“ vysvětluje Pavlína a vzpomíná například na luxusní čtyřdenní svatbu na Barbadosu nebo focení pro dceru majitele Ázerbájdžánských aerolinek, který nechal na své „zahradě“ postavit obrovský komplex tří sálů určený jen pro svatbu.
Dnes Pavlína s Jakubem fotí svatby pro milionáře v Karibiku, televizní a sportovní hvězdy (jako třeba anglického reprezentanta v ragby Johna Brakea nebo hvězdu britské televize Julii Montagu), ale i menší svatby v Londýně. Ročně dělají kolem tří desítek svateb a zakázky mají na dva roky dopředu. Jejich klienti jsou z celého světa, rádi by se ale víc prosadili hlavně v USA.
„Tam se svatebním fotografům platí ještě víc. Teď si nás objednal jeden pár z USA za 13 tisíc liber na tři dny,“ dává příklad Jakub. Běžný svatební balíček focení proti tomu vychází zhruba na polovinu. Ještě větší odměnou než samotné peníze je pro ně ale vidět, jak si je klienti hýčkají. Jedni je například vzali na svatbu na francouzské Riviéře soukromým letadlem nebo v Ázerbájdžánu dostali na čtyři dny k dispozici osobního řidiče.
„Takové věci se ostatním lidem v našem oboru moc nestávají, o to víc nás to těší,“ říká Pavlína. Kromě vlastního focení spolupracují i s největším svatebním blogem v USA Style Me Pretty, na kterém mohou publikovat jen nejlepší fotografové světa. Pavlína s Jakubem jsou tady navíc v porotě, která schvaluje, kdo se na blog dostane.
Ačkoli doby, kdy se každý měsíc třásli, jestli budou mít na nájem, jsou pryč a daří se jim velmi dobře, vědí, že s tvrdou prací nemůžou polevit. Byznys kolem svateb je totiž hodně založený na tom, koho doporučují organizátoři svateb svým klientům.
„Jenže v našem případě to moc nefunguje. Kamarádí se s ostatními Brity a nás mezi sebe moc nepouští, takže se musíme víc snažit,“ vysvětluje Pavlína. Často o nich ale píší i specializované časopisy nebo svatební blogy a v byznysu kolem svateb jsou klíčová sociální média.
„To je pro nás na té práci asi nejtěžší, mohli bychom si na to i někoho najmout, ale chceme to udržet jen jako byznys nás dvou,“ dodává Jakub s tím, že za ty roky, co svatby fotí a točí, se mu ještě neomrzely. Podobně to vidí i Pavlína:
„Na škole jsem se trochu styděla, že dělám komerční svatební fotografii, ale teď jsem na to pyšná. Práce mě baví, cestujeme po celém světě, poznáváme ostatní kultury, a ještě si vyděláme parádní peníze.“