Salone del Mobile, prestižní přehlídka toho nejlepšího ze světa designu, trvá od 16. do 21. dubna. Co kromě expozic českých designérů a výrobců v Miláně neminout? Na to jsme se zeptali těch nejpovolanějších – vystavujících tuzemských tvůrců.
Maxim Velčovský
Dílo předního českého designéra Maxima Velčovského najdeme nejen na instalaci Designblok Cosmos, ale především v expozici Lasvitu s názvem Re/Creation. Nachází se v Palazzo Isimbardi. Kreativní ředitel značky tu vystavuje monumentální dílo Porta vyrobené v největší sklářské peci v Evropě.
Kam na výstavu? Do Triennale di Milano na expozici Io sono un drago (I am a dragon) mapující tvorbu italského architekta a designéra Alessandra Mendiniho známého například pro opulentní křeslo Proust.
Kam za odpočinkem? Do parku Sempione k instalaci Anfiteatro del Parco sochaře Armana (Viale Alessandro Puskin). Ten v 70. letech vytvořil moderní sochařské pojetí amfiteátru a i více než padesát let od jeho vzniku vás přiměje se zastavit a kontemplovat.
Kam na Salone del Mobile? Na expozici značky Flos v Palazzo Visconti, na Designblok Cosmos v Zona Tortona a samozřejmě také na instalaci Lasvitu ve zmíněném Palazzo Isimbardi nedaleko centra.
Jiří Krejčiřík
Designéra Jiřího Krejčiříka můžete letos potkat ve výstavním prostoru české nábytkářské značky Ton. Pro ni absolvent Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni vytvořil originální reinterpretaci ikonické židle 14, kterou tu značka bude prezentovat, stejně jako novinku od švédského studia Claesson Koivisto Rune.
Kam na kávu? „Pokud máte rádi tmavě praženou kávu, tak na ni můžete zajít téměř kdekoli a nebudete zklamaní. Já osobně miluji ta rána, kdy míjíte kávové bary a vidíte postarší gentlemany v obleku na baru s ristrettem,“ říká k tipům na kavárny Jiří Krejčiřík.
Kam na drink? Jiří Krejčiřík (ale i Maxim Velčovský) nedají dopustit na legendární Bar Basso (Via Plinio, 39), kde se během milánského týdne designu scházejí všichni kreativci. „Sice se možná za večer ani neprobojujete baru, ale pokud máte zájem být v centru dění, tak to je to místo, kam míří všichni designéři.“
Kam na jídlo? Ideálně do podniků, o kterých není nikde ani zmínka a člověk si je při procházení města objeví sám. Právě takové vyhledává v Miláně Jiří Krejčiřík. „Neapolská pizza a karafa domácího řemeslného vína na venkovní terase? Nejlepší!“
Kam za uměním? Český designér, známý pro své nábytkové solitéry, v Miláně nikdy nevynechá Fondazione Prada (Largo Isarco, 2). V rozsáhlém muzejním areálu na vás čekají nejen stálice, například díla od Jeffa Koonse nebo Damiena Hirsta, nyní ale i výstava italského umělce Pina Pascaliho nebo filmařky a umělkyně Mirandy July.
Roman Vrtiška
Roman Vrtiška (vpravo) a Vladimír Žák | Foto Ravak
Romana Vrtišku a Vladimíra Žáka ze studia VRTIŠKA & ŽÁK můžete na letošním Salone del Mobile spatřit společně s expozicí české firmy Ravak, kde oba působí jako kreativní ředitelé. Pro značku letos připravili imerzivní instalaci s názvem Rolling Foams.
Kam za designem? Podle Romana Vrtišky by žádný milovník designu neměl vynechat čtvrť Brera, kde se nachází velké množství showroomů značek, jako je Boffi nebo Fantini.
„Každoročně se zde objeví i řada dočasných instalací či expozice, které stojí za vidění. Vše navíc propojené s geniem loci, a tak se cestou za designem můžete občerstvit pravým gelatem, dát si něco dobrého k jídlu nebo si osvěžit den sklenkou bublinek.“
Mimochodem, právě v této designové čtvrti se v termínu konání Salone del Mobile pořádá i Brera Design Week. Čekají vás tu nové kolekce italských i světových značek, stejně jako nově otevřené designové showroomy.
Kam za jídlem? Možná to bude znít zvláštně, ale za skvělým jídlem se vydejte na milánské hlavní nádraží (Piazza Duca d’Aosta, 1). Právě tam se nachází koncept Mercato Centrale, kde si můžete vybrat nejen ze skvělých italských jídel, ale i z dalších světových kuchyní. „To vše zabalené v dynamickém interiéru a zurčící energii hlavního nádraží.“
Kam na kávu? Téměř kamkoli, myslí si Roman Vrtiška. „Jste v Itálii a kvalitní káva, jídlo a pití je v podstatě na každém rohu.“
David Valner
Foto Tereza Valnerová
Originální sklo v Olomouci usazeného sklářského designéra Davida Valnera je možné vidět nejen v galerii Rossany Orlandi (ta mimochodem stojí za návštěvu i mimo Salone del Mobile a najdete ji na adrese Via Matteo Bandello, 14), ale i v Isola Design Gallery nebo na instalaci Studia Piet Boon.
Kam na kávu? „Nejsem člověk, který rád dlouho vysedává v kavárnách. Proto mi vyhovuje, že kdekoli v Itálii můžete na každém rohu, na stojáka, vysrknout vynikající kávu v podobě espressa a jít zase dál,“ říká sklářský designér David Valner.
Kam na jídlo? Na polední menu do restaurace Al Timeout 4 (Via Benaco, 17). „Nachází se nedaleko od Fundacione Prada, ale menu v angličtině tam nečekejte.“
Kam na Salone del Mobile? Na expozici Calilo Wallpaper s novinkami podle návrhu Colina Kinga a na výstavu Gaetano Pesce Nice to see you ve Veneranda Biblioteca Ambrosiana. „Pokud to bude možné, chtěl bych se dostat do bytové expozice firmy Bocci na Via Giuseppe Rovani 20, která je možná pouze ,by appointment‘.“
Michaela Tomišková
Adéla Havelková
Studio DECHEM | Foto Adéla Havelková
Polovinu kreativního sklářského dua DECHEM můžete zastihnout na pojízdné expozici Designblok Cosmos, která prezentuje to nejlepší ze současné sklářské tvorby. Tandem Michaely Tomiškové a Jakuba Janďourka tu prezentuje experimentální foukané uranové svítidlo Astronomic Supercluster.
Kam na jídlo a kávu? „Na kávu a pizzu chodíme hlavně do restaurací, v nichž se shromažďují místní,“ říká Tomišková. Jedním z míst, kde takové podniky hledá, je pak ulice Corso Garibaldi poblíž parku Sempione.
Kam na Salone del Mobile? Michaela Tomišková doporučuje výstavu českého publicisty a kurátora Adama Štěcha Elements: Unique Details of the 20th Century Architecture and Interior, která se nachází v milánském centru pro architekturu a design DROPCITY (Via Sammartini, 38-60).
Dále pak navštíví zmíněnou expozici Designblok Cosmos a instalace českých značek Todus, Ravak a Lasvit. „Co se týká zahraničních značek, těším se na prezentaci studia Formafantasma nebo Dimore,“ říká.
Adam Štěch
Foto Book Therapy
Jak už připomněla Michaela Tomišková, publicista a kurátor Adam Štěch má v Miláně expozici Elements: Unique Details of the 20th Century Architecture and Interior. Najdete na ní na tři tisíce autorských architektonických snímků.
Kam do muzea? Štěch doporučuje Fondazione Vico Magistretti (Via Vincenzo Bellini, 1). Studio slavného designéra, který je podepsaný pod několika ikonickými svítidly, je přístupné i jako muzeum.
Kam na výstavu? Do Museum Sforza Castle (Piazza Castello) v centru města. „Najdete tam dokonalou expozici uměleckých sbírek, kterou v 60. letech vytvořilo legendární studio BBPR,“ láká Adam Štěch.
Kam na jídlo? Do bistra a vinotéky Bottiglieria Bulloni (Via Lipari, 2). Nejenže se tu skvěle najíte, ale budete obklopeni unikátními dekoracemi od futuristického výtvarníka Enrica Prampoliniho z 30. let.
Kam za architekturou? Do komorního divadla Teatro Filodrammatici (Piazza Paolo Ferrari, 6). Interiéry tu v 60. letech vytvořil architekt Luigi Caccia Dominioni a výtvarník Francesco Somaini.