Co mají společného ta nejznámější jména ze světa informačních technologií, showbyznysu, zdravotnictví, práva i obrovských korporací? Všichni vlastní luxusní podzemní bunkry, ve kterých nechybějí bazény, bowlingové dráhy ani střelnice.

A vzhledem k současné krizi vyvolané pandemií koronaviru se do nich jejich vlastníci se svými rodinami chystají každou chvíli uchýlit. Na dobrých šest měsíců. Nebojí se přitom jaderné války ani dopadu meteoritu, starosti jim dělají především občanské nepokoje.

Posledních pět let budovali svá přepychová útočiště s jediným cílem – ochránit své rodiny. Někteří si bunkry nechali vybudovat hluboko v podzemí svých rozlehlých pozemků stranou od hlavních rezidencí, jiní je se svými domovy propojili pomocí tunelů, do nichž vedou únikové poklopy umístěné ve skrytých místnostech.

Promítací místnost a bowlingová dráha v bunkru typu Aristocrat | Foto Rising S Bunkers

Podle Garyho Lynche z texaské společnosti Rising S Bunkers, která je jedním z lídrů v oblasti výstavby podzemních krytů a zprostředkování souvisejících služeb, se tomuhle odvětví v současnosti daří mimořádně dobře. O potenciální klienty obávající se o svou budoucnost prý není nouze a firma zaznamenala nárůst poptávek o více než dva tisíce procent.

„Bohužel žijeme v době, kdy se zájem o bunkry zase zvýšil,“ uvádí Lynch. „I když se na budování tohoto typu staveb specializujeme, pravdou je, že bych mnohem raději stavěl něco jiného. Protože ale věříme, že je teď po nich na trhu velká poptávka, budeme v tom pokračovat. V naší výrobní továrně dokážeme postavit v podstatě cokoli. Jsme garantem vysoké kvality a reagujeme na problémy, které trápí naši klientelu, a proto jsme jedničkou v tomhle odvětví. Nejpopulárnější je prozatím trojice našich krytů modelu SilverLeaf o rozloze 46,5 metru čtverečního. A abyste si jeden z nich mohli pořídit, nemusíte mít na účtu miliony dolarů.“

Ve formě i za apokalypsy: bunkr s obrovskou posilovnou | Foto Rising S Bunkers

„Většina našich zákazníků se snaží ochránit před jednou jedinou věcí. Ať už naši zemi čeká cokoli – válka, ničivé zemětřesení jako to, které začátkem 19. století zasáhlo missourský New Madrid, nebo pandemie podobná té současné –, jsme na pokraji sociálního i občanského kolapsu. To je ta hrozba, které všichni musíme čelit,“ pokračuje Lynch.

Jeden z movitých klientů společnosti Rising S Bunkers mi prozradil, jaké to vůbec je, mít vlastní luxusní bunkr. Terrymu je čtyřicet pět, má tři děti a bydlí na rozlehlém pozemku v Ohiu. Podzemní kryt si nechal postavit už před třemi lety a teď má oči na stopkách v očekávání oné chvíle, kdy bude potřeba svou rodinu ukrýt do bezpečí.

Je libo kulečník? Herna v bunkru modelu Aristocrat. | Foto Rising S Bunkers

Jeho bunkr o rozloze kolem 685 metrů čtverečních se nenachází přímo pod jeho rezidencí, ale stranou, pod jednou nenápadnou budovou. V té najdete únikový poklop, pod nímž se skrývá prostor větší než většina domů – se třemi ložnicemi, jedním dětským pokojem a dvěma koupelnami.

„Když jsem se rozhodl postavit bunkr, netrápila mě žádná nadcházející jaderná válka,“ říká Terry, „spíš jsem měl plnou hlavu občanských nepokojů. A teď je dost dobře možné, že podobná situace opravdu nastane. Už se to nezdá tak nereálné, když se lidé do sebe začínají pouštět kvůli potravinám a toaletnímu papíru. Osobně si nemyslím, že svět zničí virus, zničí ho to, co přijde potom.“

Únikové vozy. K bunkru patří i prostorná garáž. | Foto Rising S Bunkers

Terry si dal za úkol postavit pohodlné útočiště, které by jeho rodinu dokázalo ochránit až po dobu šesti měsíců. „Máme tři děti a chtěli jsme tam mít dost místa pro ně i pro naše rodiče. Má tři ložnice, z toho dvě manželské, pokoj pro děti, ohromný obývák, pracovnu, skladovací místnost, kuchyň i zbrojnici.“

Terryho rodina si svůj podzemní kryt už stihla otestovat, když tam několikrát přenocovala. „Děti z toho byly nadšené, protože mohly celý ten obrovský prostor prozkoumat. Pro případ, že vypadne proud, máme solární generátor. Připojení k internetu zase zajišťuje podzemní síťový kabel. Takže je to něco jako druhý domov.“

V podzemních krytech najdete prostory pro skladování potravin i zahrady se zeleninovými záhony. | Foto Rising S Bunkers

Jak si takový podzemní bunkr naplnit zásobami? „Z jedné místnosti jsme si udělali spižírnu,“ vysvětluje Terry, „zásoby potravin a vody nám vydrží přesně na šest měsíců. Často si připravujeme vlastní konzervy a taky máme hodně fazolí a rýže, které uchováváme v uzavíratelných umělohmotných sáčcích. Je to mnohem levnější než kupovat polotovary a zároveň si takhle můžete uvařit mnohem víc různých jídel. Navíc budou líp chutnat, protože si je člověk okoření podle svého.“

A jak se během půl roku dlouhé izolace neunudit k smrti? „Dal jsem dohromady sedm velkých krabic s Blue-ray disky na sledování filmů i hromadou stolních her, no a samozřejmě dokud bude internet, vždycky je tu Xbox, Nintendo Switch a tablety. To by mělo zajistit domácí výuku v online i offline režimu.“

Soukromí nade vše. Palandy v podzemních pokojích. | Foto Rising S Bunkers

Terry neopomenul ani bezpečnostní stránku pro případ, že by došlo na rozsáhlé občanské nepokoje. „Máme i zbraně, ale opravdu jen pro nouzové situace. Jinak je po obvodu pozemku rozmístěno 15 bezpečnostních kamer a vypracovali jsme plán úniku do bunkru, který se do 25 minut uzavře.“

Trefa! Bunkr typu Aristocrat má i vlastní bowlingovou dráhu. | Foto Rising S Bunkers

Celkem Terryho ocelová pevnost vyztužená betonem a ukrytá 1,8 metru pod povrchem země vyšla na víc než milion dolarů. Interiérový design představuje v případě neproniknutelných zdí problém sám o sobě a k zavěšení dekorací bylo například užito mnoho magnetů.

V nabídce Rising S Bunkers jsou modely od necelých 40 tisíc až do několika milionů dolarů. Pro ty nejnáročnější je tu model Aristocrat v ceně 8,35 milionu dolarů, který pojme až 50 lidí a je vybaven hernami, saunou, posilovnou, mediální místností, bowlingovou dráhou, střelnicí i vlastním bazénem.

Pobyt v bunkru Aristocrat vám zpříjemní soukromý bazén. | Foto Rising S Bunkers

Kromě toho, že si u tohoto bunkru můžete na zakázku nechat vyhotovit podlahovou i kobercovou krytinu či kuchyň, nabízí i garáž pro několik vozidel s únikovým tunelem, skleník na udržitelnou produkci potravin a prostor vyhrazený na skladování potravin. Zároveň disponuje vodovodním i kanalizačním řadem a dvojitým elektrickým připojením, díky němuž bude podzemní kryt soběstačný i při výpadku proudu.

Model Aristocrat také zahrnuje nadzemní bezpečnostní budovu. Na první pohled vypadá úplně běžně, uvnitř se ale skrývá neprůstřelná zeď i dveře vyztužené ocelovým plechem o síle 1,3 centimetru. Dveře jsou navíc opatřené rozvorovým uzamykacím mechanismem.

Dostanete-li se dovnitř, na cestě do útočiště vás čeká ještě poslední překážka. Vchod do bunkru je totiž umístěn za falešnou stěnou, zhotovenou (stejně jako všechny ostatní vnitřní zdi) z ocelového plechu o síle 0,6 centimetru, a její dvojí účel je pouhým okem nepozorovatelný. Když ale spustíte skrytý zajišťovací mechanismus, otevře se před vámi vstup do bunkru. V této skryté místnůstce se můžete pomocí dvoubodového rozvorového zámku zamknout i zevnitř.

Večeře je na stole. Rozlehlý kuchyňský a jídelní prostor v „prezidentském“ bunkru. | Foto Rising S Bunkers

Obří protiatomový kryt obsahuje veškeré standardní vybavení: neprůstřelné dveře, filtro-ventilační systém NBC s přetlakovými ventily, dvojitou kuchyňskou linku se dřezem, regály pro skladování potravin, vodní čerpadlo, ohřívač vody, čerpadlo odpadních vod i nádrž na jejich sběr, 12voltové LED osvětlení, solární bateriový generátor, 12voltové TV a DVD zařízení, infračervený poplašný systém, přípojku pitné vody, přívod elektrického proudu o napětí 120/140 voltů, schodiště se zábradlím, interiér i exteriér opatřený nátěrem proti korozi.

V nabídce je kromě toho „prezidentský“ bunkr za 4,2 milionu dolarů, zahrnující pět samostatných krytů, devět ložnic, deset paland a osm rozkládacích sedaček. K dispozici je také podzemní útočiště modelu Ultra o rozloze 560 metrů čtverečních se šesti ložnicemi, dvěma kuchyněmi, dvěma manželskými ložnicemi, posilovnou, střelnicí a skleníkem.